Strona główna » Instytut Organizacji i Zarządzania
Aktualności
Aktualizacja: Środa, 21 czerwca 2017 roku, godz. 14:10
Młody Lean Lider – rozgrywki półfinałowe konkursu 2017/2018 na UG! »
Data publikacji: Czwartek, 08 marca 2018 roku

 

Młody Lean Lider – rozgrywki półfinałowe konkursu 2017/2018 na UG!

5 marca 2018 r., tak jak w roku ubiegłym, na Uniwersytecie Gdańskim odbyły się ogólnopolskie półfinały programu edukacyjnego „Młody Lean Lider”. W gościnnych progach Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Zarządzania spotkali się uczestnicy z całej Polski. Zarówno oni, jaki i organizatorzy, przebyli często setki kilometrów, by uczestniczyć w tym jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu.

Program „Młody Lean Lider” łączy młodzież szkolną i jej nauczycieli, studentów i wykładowców oraz przedstawicieli nowoczesnego biznesu, w unikatowej formule rywalizacji opartej na gamifikacji (gra symulacyjna). Uczestnicy programu mierzą się w trzech etapach: budowaniu postaw, zdobywaniu wiedzy oraz praktycznym wykorzystaniu obu. Korzystają z wiedzy ekspertów wspierających ten program. A są to specjaliści i praktycy filozofii Lean, którzy na co dzień wdrażają ją w polskich przedsiębiorstwach, gdzie edukują zarówno kadrę zarządzającą, jak i szeregowych pracowników.

W dniu wydarzenia, do Gdańska przyjechało ponad 200 uczniów szkół podstawowych, zawodowych, gimnazjów, techników oraz liceów, m.in. z takich miast jak: Gdańsk, Poznań, Bydgoszcz, Włocławek, Lipnica, Oława czy Wejherowo. Towarzyszyło im ponad 20 nauczycieli tychże jednostek oświatowych. Ze strony uczelni zaangażowani byli wykładowcy oraz ponad 20 studentów. Rolę jurorów w konkursie pełnili przedstawiciele firm z całej Polski. W sumie blisko 300 osób emocjonowało się toczącą się tego dnia rozgrywką.

Młodzież podzielona na 20 zespołów uczestniczyła w symulacji międzynarodowego przedsiębiorstwa (osobne dla każdego zespołu), którego procesy zostały wiernie odzwierciedlone w przebiegu rozgrywki: relacje klient – dostawca, przebieg zamówień oraz zleceń produkcyjnych, proces produkcji, kontrola dostaw w magazynach, fakturowanie, księgowość klienta oraz płatności bankowe. A wszystko to rozrzucone na kilku kontynentach. Uczestnicy realizowali procesy przedsiębiorstwa oraz rozliczali je (w kilku walutach) według poniesionych kosztów oraz uzyskanych przychodów. Jak w prawdziwym przedsiębiorstwie liczył się ostateczny wynik finansowy oraz postawy członków zespołu oceniane przez szesnastu Jurorów. Gra toczyła się w kilku rundach (z limitem czasu, który wywoływał dodatkową presję!), pomiędzy którymi uczestnicy mieli możliwość wprowadzania usprawnień.

Wartym podkreślenia jest fakt, że całe przedsięwzięcie organizowane jest na zasadach wolontariatu, a ze strony naszej Uczelni partnerem wiodącym byli pracownicy Zakładu Zarządzania Przedsiębiorstwem Instytutu Organizacji i Zarządzania Wydziału Zarządzania.

Marcowe półfinały wyłoniły 10 zespołów, którzy przez najbliższe 2 miesiące odbędą szkolenia z zarządzania projektami. Następnie zajmą się rozwiązywaniem realnych problemów w 10 firmach rozrzuconych po całym kraju. Staną oko w oko z prawdziwymi procesami, będą je analizować, zaproponują rozwiązania, a ich wyniki przedstawią na finałach, które odbędą się w ostatnich dniach maja.

Organizatorzy składają szczególne wyrazy podziękowania władzom Uniwersytetu Gdańskiego za umożliwienie przeprowadzenia ogólnopolskich półfinałów na terenie Uczelni.

Więcej szczegółów na temat tego programu edukacyjnego „Młody Lean Lider” można znaleźć na stronie www.leaneducation.pl oraz na Facebook’u www.facebook.com/ leaneducation/. Fotorelację z przebiegów półfinałów można obejrzeć tutaj: https://photos.app.goo.gl/E7l87uRebUZITfR52.