Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia firmy. W tym przypadku wszystkie decyzje podejmujemy samodzielnie. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie chętnie wybierają przedsiębiorcy ceniący sobie niezależność. Należy zaznaczyć, że mogą oni zatrudniać pracowników, co sprzyja rozwojowi biznesu. Zanim jednak przystąpisz do działania, sprawdź, jak zarejestrować działalność gospodarczą!
Jak zarejestrować działalność gospodarczą w Polsce?
Aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, nie musimy nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że złożymy wniosek przez Internet. W tym celu wchodzimy na stronę https://www.biznes.gov.pl i wypełniamy formularz CEIDG-1. Wszystkie formalności można załatwić z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego. Po wysłaniu wniosku powinniśmy otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) na e-maila. To dokument potwierdzający złożenie formularza.
Jeśli nie mamy konta na ePUAP, możemy go łatwo założyć. Istnieje kilka sposobów:
- za pomocą bankowości elektronicznej – sprawdź, czy Twój bank oferuje taką usługę. Jeśli tak, zaloguj się na swoje konto, wyszukaj stosowny formularz i przeczytaj uważnie informacje podawane podczas rejestracji. Aby skorzystać z profilu zaufanego, wybierz opcję logowania przez bank;
- za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego – wystarczy, że podpiszesz wniosek potwierdzający założenie profilu zaufanego;
- w punkcie potwierdzającym – urzędy wojewódzkie, urzędy skarbowe i niektóre urzędy miast. Takie punkty znajdują się również za granicą. Wniosek wysyłasz przez Internet, a dane potwierdzasz w wybranym urzędzie. Pracownik poprosi Cię o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie drukuje wniosek, który trzeba podpisać.
Jak zarejestrować działalność gospodarczą za granicą?
W państwach Unii Europejskiej, podobnie jak w Polsce, możesz zarejestrować firmę w różnych formach. Istnieje opcja założenia spółki lub działalności prowadzonej przez osobę fizyczną (odpowiednik JDG). Jeśli prowadzisz tymczasową działalność w jakimś kraju, nie musisz jej tam rejestrować.
Zanim zdecydujesz się na rejestrację firmy na terenie UE, wybierz preferowaną formę. Aby ułatwić sobie zadanie, przeprowadź analizę kosztów i korzyści. Przede wszystkim ustal wysokość podatków i składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, obowiązujących w danym państwie. Niezbędne informacje znajdziesz w punktach kontaktowych, prowadzonych przez administrację danego kraju. Dostępne są one w języku angielskim i lokalnym. Możesz także liczyć na pomoc w dopełnieniu formalności.
Jak zarejestrować działalność gospodarczą za granicą? Możesz to zrobić przez Internet, za pośrednictwem krajowego punktu kontaktowego. Rejestracja nie powinna trwać dłużej niż 3 dni robocze, a jej koszt nie przekracza 100 euro. Zazwyczaj należy podać stały adres zamieszkania, co może się wiązać z koniecznością zakupu nieruchomości lub wynajęcia jej na dłuższy czas.
Jeśli chcesz prowadzić firmę za granicą, możesz zacząć od utworzenia przedstawicielstwa lub oddziału. W tym przypadku główna działalność jest nadal wykonywana w Polsce. Takie rozwiązanie wymaga spełnienia pewnych formalności, ale najczęściej są one mniej rygorystyczne. Zanim jednak podejmiesz decyzję, sprawdź, z jakich opcji możesz skorzystać. Każde państwo UE ustala własne zasady. W Niemczech w ramach przedstawicielstwa można prowadzić dystrybucję towarów, w Polsce wolno podejmować tylko działania informacyjno-reklamowe, a Finlandia w ogóle nie przewiduje takiego rozwiązania.
Jak zarejestrować działalność gospodarczą w gminie?
Zastanawiasz się, jak zarejestrować działalność gospodarczą krok po kroku? Założenie firmy w Polsce jest bezpłatne. Możesz wydrukować i wypełnić wniosek CEIDG-1, a następnie złożyć go w dowolnym urzędzie gminy lub miasta. Wspomniany formularz stanowi jednocześnie zgłoszenie do:
- GUS – przyznanie numeru REGON,
- urzędu skarbowego – wybór formy opodatkowania i nadanie numeru NIP,
- ZUS – rejestracja jako płatnik składek.
Takie rozwiązanie znacznie ułatwia rejestrację firmy. Wniosek do CEIDG można złożyć osobiście (urzędnik przekształca go w wersję elektroniczną) lub przesłać listem poleconym (w tym przypadku konieczne jest notarialne potwierdzenie podpisu na dokumencie). Działalność gospodarczą można rozpocząć w dniu dostarczenia wniosku lub w późniejszym terminie, wskazanym w formularzu. Ustalenie daty jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na zobowiązania przedsiębiorcy. Przede wszystkim wyznacza ona okres korzystania z ulgi na start, czy małego ZUS-u.
Jeśli zdecydujesz się na zarejestrowanie firmy w urzędzie, możesz też zgłosić siebie do ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczeń społecznych. W razie potrzeby dokonasz również zgłoszenia członków rodziny i pracowników do ubezpieczenia. Dokumenty zgłoszeniowe do ZUS-u możesz złożyć także listownie, w placówce lub elektronicznie (platforma PUE-ZUS).
Sprawdź też: Jakie są rodzaje działalności gospodarczej?
Jak wybrać termin rozpoczęcia działalności?
Ulga na start może trwać niemal siedem miesięcy, pod warunkiem że zarejestrujemy działalność nie wcześniej niż 2. dnia miesiąca. Wstrzymując się o jeden dzień z rozpoczęciem prowadzenia firmy, zyskamy także dodatkowy miesiąc płacenia małego ZUS-u, zamiast pełnej wysokości składek. Z drugiej strony należy pamiętać, że rejestracja działalności gospodarczej w ostatnim dniu miesiąca nie zwalnia nas z opłaty pełnej składki zdrowotnej. W przeciwieństwie do składek społecznych, których wysokość zależy od liczby dni prowadzenia firmy, nie podlega ona podziałowi. Dodatkowo tracimy możliwość dłuższego korzystania z ulgi na start.
Jak zarejestrować działalność gospodarczą przez Internet?
W niektórych przypadkach możemy zarejestrować firmę w systemie bankowości elektronicznej lub za pomocą aplikacji. Takie rozwiązanie proponuje:
- PKO BP (serwis iPKO),
- Santander Bank Polska,
- Bank PEKAO S.A.,
- ING,
- mBank,
- Millennium.
Usługa pozwala na założenie firmy bez konieczności wizyty w urzędzie. Należy jednak pamiętać, że pozostałe formalności (rejestracja jako podatnik VAT i rejestracja w ZUS) wymagają obecności przedsiębiorcy w poszczególnych urzędach.
Przeczytaj także: Koszty prowadzenia działalności gospodarczej – jak je obliczyć?
Jak sprawdzić, czy działalność gospodarcza jest zarejestrowana?
Zastanawiasz się, jak zweryfikować wiarygodność kontrahenta? Jeśli prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem w spółce cywilnej, możesz go znaleźć w rejestrze CEIDG. Wystarczy, że wpiszesz do wyszukiwarki imię i nazwisko kontrahenta, nazwę firmy, numer NIP, KRS, czy REGON. Wszystkie czynności związane z bazą przedsiębiorców są bezpłatne.
Po wpisaniu wyświetlą Ci się takie informacje jak: nazwa przedsiębiorstwa, adres, czy rodzaj działalności (kod PKD). Warto jednak zauważyć, że w rejestrze CEIDG nie znajdziesz danych dotyczących spółek kapitałowych, czy informacji o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym celu skorzystaj z Krajowego Rejestru Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON). Wystarczy, że wpiszesz nazwę spółki lub numer NIP. Jeśli znajduje się w rejestrze, wyświetlą Ci się informacje o adresie siedziby i numerze NIP. Zanim nawiążesz współpracą z jakąś firmą, sprawdź też, czy nie toczy się wobec niej postępowanie upadłościowe. Możesz to łatwo zweryfikować w KRS.