Strona głównaEkonomiaCo to jest kredyt gospodarczy? Sprawdź, jakie są jego rodzaje!

Co to jest kredyt gospodarczy? Sprawdź, jakie są jego rodzaje!

Opublikowano

Najnowsze artykuły

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...

Czym są spółki dywidendowe?

Dywidenda jest jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy decydują się na zakup akcji....

Przeglądając oferty banków, z pewnością spotkasz się z ogromną ilością specjalistycznych pojęć. Wiele z nich może być dla Ciebie niezrozumiałych, szczególnie jeśli jak dotąd nie korzystałeś z takiego sposobu finansowania. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zacząć realizację kosztownej inwestycji w rozwój firmy, albo zwyczajnie niezbędne są Ci dodatkowe środki, możesz zetknąć się z określeniem kredyty gospodarcze. Czym dokładnie jest kredyt gospodarczy? Jakie są jego rodzaje i na co można go przeznaczyć? Sprawdź poniżej!

Co to jest kredyt gospodarczy?

Kredyt gospodarczy to pojęcie, które może brzmieć nieco tajemniczo. Nie jest ono dość często spotykane, ale to nic innego jak kredyt dla firm. To forma finansowania, z której mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą, niezależnie od formy prawnej. Stanowi ogromną pomoc dla przedsiębiorców, którzy potrzebują takiego wsparcia na bieżącą działalność firmy, realizację większej inwestycji czy po prostu nieprzewidziane wydatki. Wyróżniamy kilka rodzajów kredytów gospodarczych – poznasz je poniżej. 

Kredyty gospodarcze – rodzaje

Kredyty gospodarcze – rodzaje. Jest to naprawdę szeroka oferta produktów bankowych. Poniżej wspominamy o najważniejszych rodzajach kredytów dla przedsiębiorstw, ale musisz wiedzieć, że istnieje ich znacznie więcej. Osoby prowadzące własne firmy mają do wyboru takie kredyty gospodarcze jak m.in.:

  • kredyt obrotowy – pozwala na pokrycie bieżących kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. wynagrodzenia pracowników),
  • kredyt inwestycyjny – możesz go przeznaczyć na opłacenie nowych inwestycji (np. zakup nieruchomości),
  • kredyt w rachunku bieżącym – to kredyt odnawialny, który przeznaczony jest na finansowanie bieżącej działalności firmy, gdy chwilowo nie ma ona środków własnych,
  • kredyt dla firm na start – pomaga w rozkręceniu nowego biznesu i można go przeznaczyć np. na inwestycje, czy pokrycie bieżących kosztów operacyjnych. 

Oczywiście istnieją także inne, jednak mniej popularne rodzaje kredytów gospodarczych. Takim jest np. kredyt pomostowy przeznaczony dla beneficjentów dotacji unijnych czy kredyt konsolidacyjny przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy chcą połączyć wcześniej zaciągnięte zobowiązania.

Dla kogo są kredyty gospodarcze?

Kredyty gospodarcze są dostępne dla różnych firm i przedsiębiorstw. Mogą z nich skorzystać małe, średnie i duże biznesy. Mogą ubiegać się o nie m.in. firmy sektora technologicznego, usługowego, produkcyjnego i inne. 

Jak dostać kredyt na działalność gospodarczą – warunki

Jak dostać kredyt na działalność gospodarczą? Niestety, nie jest to łatwym zadaniem, szczególnie w przypadku młodych biznesów. Jeśli podjąłeś już decyzję o staraniu się o takie wsparcie, musisz nastawić się na liczne formalności. Jednym z warunków jego uzyskania jest posiadanie zdolności kredytowej. 

Aby otrzymać kredyt gospodarczy dla firmy, bank zapewne będzie wymagał odpowiedniej historii kredytowej i regularności w opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i należności podatkowych do Urzędu Skarbowego (US). Innymi warunkami może być wysokość obrotów firmy czy staż działalności. 

Kredyt firmowy mogą uzyskać również początkujący przedsiębiorcy, nieposiadający żadnej historii kredytowej. W takim przypadku warunki jego otrzymania są inne i niezbędna jest dogłębna analiza ze strony banku, który uwzględnia różnorodne czynniki. 

Jeśli proces starania się o kredyt gospodarczy przeraża Cię, rozważ skorzystanie z pomocy doradców kredytowych, którzy wyszukają dla Ciebie najkorzystniejsze finansowanie, wynegocjują najlepsze warunki i pomogą we wszystkich formalnościach.

Kredyt na działalność gospodarczą – oprocentowanie i koszty

Jednym z najważniejszych warunków umowy kredytowej jest oprocentowanie, czyli podstawowy koszt kredytów i pożyczek, mający ogromny wpływ na wysokość miesięcznej raty. Ten natomiast jest zależny od aktualnej stawki WIBOR i marży. Warto wspomnieć, że wpływ na niego może mieć również rodzaj kredytu, długość okresu spłaty czy historia kredytowa przedsiębiorstwa. Na całościowy koszt kredytu na działalność gospodarczą składa się także prowizja, którą można negocjować z bankiem. Przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę też z kosztów okołokredytowych, które wiążą się ze złożeniem wniosku. 

Na co można przeznaczyć kredyt na finansowanie działalności gospodarczej? 

Kredyty gospodarcze to produkty, które są dostępne dla przedsiębiorców, którzy potrzebują wsparcia różnych aspektów działalności. To, na co można przeznaczyć kredyt na finansowanie działalności gospodarczej, w dużej mierze zależy od tego, jaki zostanie wybrany rodzaj kredytu gospodarczego. Właściciele firm mogą uzyskać środki na zakup produktów i usług niezbędnych podczas prowadzenia działalności, opłaty (np. opłata za czynsz czy składki na ubezpieczenie społeczne), rozbudowę lub przebudowę lokalu, wynagrodzenia pracowników, naprawę sprzętu czy kupno nowego oprogramowania.

Kredyty gospodarcze – wady i zalety

Jakie są zalety kredytu gospodarczego? Jednym z jego największych plusów jest to, że pozwala firmom na finansowanie różnych inwestycji. Pieniądze z kredytu można przeznaczyć na różne cele takie jak np. rozbudowa przedsiębiorstwa, zakup nowych urządzeń czy rozwój technologii. Jest także ogromnym wsparciem płynności finansowej. Kredyt gospodarczy pomaga pokryć bieżące koszta i zobowiązania. To rozwiązanie gwarantuje także dość szybki dostęp do środków, co na pewno doceni przedsiębiorca będący w nagłej potrzebie finansowej

Niestety, kredyt gospodarczy, jak każdy produkt finansowy, posiada również pewne wady. Przede wszystkim wiążą się z nim dodatkowe koszta takie jak m.in. odsetki czy prowizje, które mogą znacząco zwiększyć łączny koszt całego finansowania. Trzeba mieć również na uwadze, że najczęściej jest to zobowiązanie długoterminowe – firma spłaca je przez lata, co może wpłynąć na elastyczność finansową. Innym minusem może być to, że banki coraz częściej wymagają zabezpieczeń (np. hipoteka).

Co to jest kredyt gospodarczy – podsumowanie

Podsumowując, teraz już wiesz, że kredyty gospodarcze to szeroka gama produktów. Dostępny jest m.in. kredyt obrotowy, kredyt inwestycyjny, kredyt w rachunku bieżącym. Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę, że banki oferują właścicielom firm liczne kredyty gospodarcze. I chociaż zazwyczaj są one zaciągane z powodu braku wystarczających środków, niektóre rodzaje zaciąga się w innym celu, np. finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych. Warto co nieco o nich wiedzieć, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy pogorszy się sytuacja finansowa firmy i potrzebne będzie wsparcie w postaci finansowania zewnętrznego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Czy kredyt gospodarczy mogą otrzymać tylko istniejące już firmy?

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od tego, w jakim banku zdecydujesz się na kredyt gospodarczy. Są bowiem banki i instytucje finansowe, które mają w ofercie produkty finansowe dla dopiero powstających firm. Wówczas jednak wymagane jest przedstawienie solidnego planu biznesowego. Nie ulega wątpliwości, że firmy, które działają już jakiś czas na rynku, mogą łatwiej uzyskać kredyt, ponieważ posiadają historię działalności i zdolność kredytową. 

2. Czy za kredyt gospodarczy mogę kupić nieruchomość?

Jak najbardziej! Kredyt gospodarczy może być użyty do zakupu nieruchomości w celach biznesowych. Banki mają w swoich ofertach kredyty na nieruchomości i oferują je przedsiębiorstwom, które mają w planach zakup, rozbudowę lub inwestycję w nieruchomości w celach handlowych bądź inwestycyjnych. 

3. Jaka jest maksymalna kwota kredytu gospodarczego?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka jest maksymalna kwota kredytu gospodarczego, ponieważ jest to zależne od zbyt wielu czynników, takich jak rodzaj kredytu, rodzaj działalności czy zdolność kredytowa przedsiębiorstwa. Przykładowo, w przypadku kredytów obrotowych limity bywają niższe, z kolei jeśli chodzi o kredyty inwestycyjne – wyższe. 

4. Czy do kredytu gospodarczego potrzebna jest pozytywna zdolność kredytowa?

Jednym z warunków uzyskania kredytu gospodarczego jest pozytywna zdolność kredytowa przedsiębiorstwa. Bank musi mieć pewność, że firma będzie w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązania finansowe w ustalonych terminach. Podczas oceny zdolności kredytowej banki analizują m.in. dochody, obciążenia finansowe czy historię kredytową. 

5. W jakiej walucie dostępne są kredyty gospodarcze?

To, w jakiej walucie są dostępne kredyty gospodarcze, zależy przede wszystkim od kraju, w którym działa dana instytucja finansowa. Najczęściej są one udzielane w lokalnej walucie kraju.

6. Jaki jest okres kredytowania w przypadku kredytu gospodarczego?

Okres kredytowania w przypadku kredytu gospodarczego bywa bardzo zróżnicowany. Jest zależny od takich czynników jak m.in. rodzaj kredytu i jego cel, czy zdolność kredytowa kredytobiorcy. Zazwyczaj kredyty obrotowe są udzielane na krótki okres – od kilku miesięcy do kilku lat, natomiast kredyty inwestycyjne mają znacznie dłuższy okres kredytowania – od kilku do kilkunastu lat.

Powiązane artykuły

Stan polskiej gospodarki

Eksperci przewidują, że rok 2024 przyniesie znaczne przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Warto jednak wspomnieć o...

Gospodarka morska w Polsce

Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi, od wieków prowadzą przez nie ważne szlaki...

Przemysł zaawansowanej technologii w Polsce

Przemysł zaawansowanej technologii jest związany z trzecią rewolucją przemysłową, zapoczątkowaną przez częściową automatyzację produkcji....