Strona głównaEkonomiaKredyt technologiczny – czym jest, dla kogo jest, jak złożyć wniosek

Kredyt technologiczny – czym jest, dla kogo jest, jak złożyć wniosek

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Kim jest klient instytucjonalny i co go wyróżnia?

Klient instytucjonalny to podmiot gospodarczy, który na rynku finansowym odgrywa rolę kluczowego gracza ze...

Czym jest segmentacja klientów i jak ją poprawnie przeprowadzić?

Segmentacja klientów to kluczowa strategia, która pozwala firmom precyzyjnie kierować swoje działania marketingowe. Dzięki...

Przedsiębiorcom coraz bardziej zależy na innowacyjności – to zupełnie normalne, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój nowych technologii i rosnącą konkurencję na rynku. Innowacyjność może dotyczyć m.in. stosowanych rozwiązań technologicznych, niestety jednak nie każdy właściciel firmy może pozwolić sobie na opracowywanie i wdrażanie nowych technologii, ponieważ jest to bardzo drogie. Z kolei niedostosowywanie się do zmieniających się standardów i potrzeb klientów może niekorzystnie wpływać na wyniki biznesu. Dlatego stworzono kredyt technologiczny. Czym dokładnie jest? Kto powinien się na niego zdecydować? O szczegółach przeczytasz w naszym artykule. 

Co to jest kredyt technologiczny?

Kredyt technologiczny, a dokładniej kredyt na innowacje technologiczne to specjalny rodzaj dotacji, która została stworzona przede wszystkim dla mikroprzedsiębiorców i przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Ma on pomóc w realizacji projektów inwestycyjnych polegających na nabyciu i wdrożeniu w firmie nowych technologii oraz rozpoczęciu wytwarzania innowacyjnych w skali przedsiębiorstwa produktów lub usług (z wykorzystaniem nowej technologii).

Ten specjalny rodzaj kredytu jest udzielany aktualnie przez kilkanaście polskich banków komercyjnych. Jest jednak coś, co go różni od zwykłego kredytu: pośredniczy w nim Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), dzięki czemu zainteresowani mają możliwość otrzymać dofinansowanie kredytu ze środków unijnych. To oznacza, że bank przyznaje firmie środki na zasadzie kredytu inwestycyjnego. Część sumy musi pokryć przedsiębiorstwo, a pewna część zostaje pokryta z Funduszu Kredytu Technologicznego. Co ważne dla właścicieli firm, dotacja może być naprawdę całkiem spora: może wynieść 70% wartości inwestycji.

Kredyt na innowacje technologiczne – kryteria

Warto co nieco wiedzieć na temat obowiązujących warunków otrzymania kredytu na innowacje technologiczne. Aby go dostać, należy spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest to, aby firma była prowadzona i zarejestrowana na terenie Polski. Oprócz tego przedsiębiorca powinien spełniać kryteria mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy, zgodnie z Rozporządzeniem KE 651/2014 i posiadać odpowiednią zdolność kredytową, potwierdzoną przez bank. 

Jak uzyskać kredyt technologiczny? Krok po kroku

Jesteś zdecydowany na kredyt technologiczny? W takim razie Twoim pierwszym krokiem powinno być złożenie wniosku o promesę kredytową lub warunkową umowę kredytową w wybranym przez siebie banku komercyjnym, mającym podpisaną umowę współpracy z BGK. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy listę banków, którą znajdziesz poniżej.

Po złożeniu wniosku musisz poczekać na jego rozpatrzenie. Gdy będzie ono pozytywne, czas na kolejny krok, czyli złożenie wniosku o kredyt technologiczny do Banku Gospodarstwa Krajowego. W sytuacji gdy zostanie on rozpatrzony pozytywnie, możliwe będzie podpisanie umowy kredytowej z bankiem i umowy o dofinansowanie z BGK.

Ważną informacją jest fakt, że to banki komercyjne samodzielnie ustalają dokładne warunki kredytu technologicznego. BGK po prostu spłaca określoną część kredytu, co stanowi tak zwaną premię technologiczną. W związku z tym nie powinny dziwić Cię różne warunki kredytowania (np. różny okres kredytowania, oprocentowania czy wysokość kredytu) w poszczególnych bankach.

Co powinien zawierać wniosek o udzielenie kredytu technologicznego?

Co należy dołączyć do wniosku o kredyt w banku komercyjnym? Przede wszystkim:

 • dokumenty rejestrowe przedsiębiorstwa,
 • dokumenty finansowe w celu obliczenia zdolności kredytowej,
 • oświadczenie dotyczące tajemnicy bankowej,
 • oświadczenie koordynatora Krajowego Klastra Kluczowego (jeśli dotyczy),
 • inne wymagane dokumenty, np. dokładny opis projektu. 

Gdzie złożyć wniosek o udzielenie kredytu technologicznego?

Aby otrzymać kredyt technologiczny, należy odwiedzić stronę Fundacji BGK, gdzie można elektronicznie wygenerować wniosek za pośrednictwem Generatora wniosków o dofinansowanie. Dokument należy wypełnić w języku polskim i dołączyć do niego niezbędne załączniki w formacie PDF. Co ważne, jeden plik to jedna kompletna dokumentacja danego załącznika, czyli jeśli Twój biznesplan ma kilka stron, musisz zgrupować je w jeden plik PDF.

Do wniosku o uzyskanie premii technologicznej w Banku Gospodarstwa Krajowego należy dołączyć:

 • dokumenty rejestrowe przedsiębiorcy, tylko jeśli dane są inne niż w KRS czy CEiDG,
 • promesę kredytu technologicznego lub warunkową umowę kredytu,
 • biznesplan projektu,
 • informację o danych kontaktowych banku kredytującego,
 • inne wymagane dokumenty takie jak np. pozwolenie na budowę. 

Jakie banki udzielają kredytu na innowacje technologiczne? Lista banków

Na tę chwilę nawet kilkanaście banków posiada podpisaną umowę współpracy z BGK w ramach wdrażania kredytu technologicznego. Zatem zainteresowani takim produktem mogą składać wnioski o udzielenie promesy kredytowej lub warunkowej umowy kredytowej w wielu placówkach takich jak m.in.:

 • ING Bank Śląski,
 • Alior Bank,
 • mBank,
 • PKO Bank Polski,
 • Santander Bank Polska,
 • Bank Millenium,
 • BNP Paribas Bank Polska,
 • Bank Pekao,
 • Bank Handlowy w Warszawie,
 • Bank BPS (wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi),
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • SGB-Bank (wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi),
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy.

Kredyt na inwestycje technologiczne – na co można go przeznaczyć?

Osoby, które zdecydowały się na kredyt technologiczny, mogą go wykorzystać na zakup i wdrożenie nowej technologii oraz wdrożenie opracowanej przez firmę własnej innowacyjnej technologii. Do wydatków kwalifikowanych, objętych dofinansowaniem, zaliczamy:

 • Zakup prawa użytkowania wieczystego gruntu lub praw własności nieruchomości, wyłączając jednak zakup mieszkań.
 • Nabywanie środków trwałych niezbędnych do realizacji innowacji lub produkcji niezbędnych środków trwałych do tego celu.
 • Zakup materiałów budowlanych oraz usług niezbędnych do wdrożenia nowych technologii.
 • Nabywanie patentów lub licencji związanych z innowacyjnymi rozwiązaniami.
 • Finansowanie ekspertyz, projektów oraz koncepcji, które zostały zlecone w kontekście innowacji technologicznych.
 • Spłaty rat leasingowych związanych z nowymi technologiami lub innowacyjnymi rozwiązaniami.

Warto podkreślić, że dofinansowania nie można otrzymać na zakup środków trwałych, w których wdrożono już nową technologię, czyli np. zakup i uruchomienie gotowej linii technologicznej, w której jest już wykorzystywana nowa technologia. W takim przypadku bowiem wdrożeniem technologii zajął się producent urządzenia już na etapie jego konstruowania, zaś przedsiębiorca tylko ją stosuje, korzystając z funkcjonalności linii technologicznej. 

Kredyt technologiczny: poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Kredyt technologiczny ma zalety, ale także liczne wady. Przede wszystkim umożliwia wdrożenie technologii, dzięki której przedsiębiorstwo może się rozwijać i stać się bardziej konkurencyjne na rynku. Pozwala na zrealizowanie inwestycji, na które przedsiębiorca nie mógłby się zdecydować bez dofinansowania. 

Z kolei jeśli chodzi o minusy kredytu na innowacje technologiczne, to jednym z najważniejszych jest ten, że przyznanie premii technologicznej ma formę konkursu. Oznacza to, że jeśli chętnych będzie naprawdę sporo, więcej niż środków przeznaczonych na dofinansowanie, wybrane zostaną tylko te najlepsze projekty. Nie ma również możliwości uwzględnienia wszystkich wydatków w kosztach kwalifikowanych projektu. 

Wadą jest także, że to, jaka będzie wysokość premii z BGK, zależy od miejsca inwestycji czy wielkości przedsiębiorstwa. Cały ten proces starania się o kredyt jest czasochłonny – często trzeba poczekać nawet kilka miesięcy na wypłatę pieniędzy i dofinansowania od chwili złożenia wniosku. Co więcej, banki komercyjne często wymagają wkładu własnego.

Czy możliwy jest kredyt technologiczny w 2023 roku?

W ramach Programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 w okresie od 2021 roku do końca 2027 roku będą realizowane rozmaite projekty, do których będzie można uzyskać dofinansowanie w postaci kredytów technologicznych. Jednakże harmonogramy naborów wniosków nie zostały ustalone z góry, więc wszyscy zainteresowani muszą na bieżąco monitorować sytuację na rządowej stronie Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania 

 1. Czy kredyt technologiczny wymaga wkładu własnego?

Kredyt technologiczny, inaczej nazywany kredytem na innowacje, najczęściej wymaga wkładu własnego. Bardzo często instytucje finansowe udzielające takich kredytów oczekują, że wnioskodawca dołoży środki własne na pokrycie kosztów projektu. Trudno jednak stwierdzić, jaka jest wymagana wysokość wkładu własnego, ponieważ to zależy od licznych czynników. 

 1. Czy ubiegając się o kredyt technologiczny, trzeba mieć pozytywną zdolność kredytową?

Oczywiście. Właściwie pozytywna zdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników, które banki biorą pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o kredyt technologiczny. Im lepszą zdolnością kredytową będziesz mógł się pochwalić, tym masz większą szansę na uzyskanie kredytu technologicznego. 

 1. Czy każdy bank udziela kredytu technologicznego?

Na ten moment wiele banków udziela kredytów technologicznych, ale to nie oznacza, że z takim produktem spotkasz się we wszystkich instytucjach finansowych. W tym artykule wymieniliśmy banki, które oferują tego typu wsparcie. Zapoznaj się z tą listą i wybierz dla siebie odpowiednią instytucję finansową. 

 1. Czy kredyt technologiczny przeznaczony jest dla osób fizycznych?

Kredyt technologiczny został stworzony dla firm, przedsiębiorstw i organizacji, które prowadzą projekty związane z innowacjami technologicznymi. Oznacza to, że nie jest przeznaczony dla osób fizycznych takich jak przedsiębiorcy indywidualni czy freelancerzy: dla nich istnieją inne formy wsparcia finansowego takie jak np. kredyty dla małych firm.

 1. Czy o kredyt technologiczny można wnioskować online?

W większości przypadków istnieje możliwość wnioskowania o kredyt technologiczny online. Wiele instytucji finansowych to umożliwia – wówczas składanie wniosku jest bardzo wygodne i szybkie. Należy jednak mieć na uwadze, że mimo takiej opcji w procesie ubiegania się o kredyt może zajść konieczność spotkania z przedstawicielem instytucji finansowej. 

 1. Czy mikro firmy mogą otrzymać kredyt technologiczny?

Oczywiście, że tak. Kredyt technologiczny został stworzony m.in. dla mikro firm, choć trzeba pamiętać, że aby go uzyskać, należy spełnić określone kryteria i warunki wymagane przez konkretną instytucję finansową, oferującą takie wsparcie.

 1. Jaki jest minimalny okres działalności firmy potrzebny do ubiegania się o kredyt technologiczny?

To, jaki jest minimalny okres działalności firmy potrzebny do ubiegania się o kredyt technologiczny, zależy od instytucji finansowej, w której będziesz starał się o tego typu wsparcie. Zatem jeśli chcesz uzyskać konkretne informacje na ten temat, skontaktuj się z wybranym przez siebie bankiem. 

Powiązane artykuły

Przemysł w Polsce – charakterystyka i rola drugiego sektora gospodarki narodowej

Gospodarkę narodową można podzielić na trzy sektory, pierwszy obejmujący leśnictwo, łowiectwo, rolnictwo i rybołówstwo,...

Rynek nieruchomości w Polsce – analiza bieżącej sytuacji

Mianem rynku nieruchomości określamy miejsce, na którym spotykają się podmioty reprezentujące popyt i podaż,...

Od kiedy obowiązuje bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce?

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce wciąż pozostaje w fazie dyskusji i analiz, bez oficjalnej...