Strona głównaEkonomiaKredyty dla spółki z o.o. – czy łatwo je uzyskać? Poznaj rodzaje...

Kredyty dla spółki z o.o. – czy łatwo je uzyskać? Poznaj rodzaje i warunki!

Opublikowano

Najnowsze artykuły

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...

Czym są spółki dywidendowe?

Dywidenda jest jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy decydują się na zakup akcji....

Czy spółka z o.o. może otrzymać kredyt? Przedsiębiorcy często zadają sobie to pytanie i nie powinno to dziwić, patrząc na specyfikę tego rodzaju organizacji. Warto zatem wiedzieć, że w ofertach banków można znaleźć kredyty, które są oferowane zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Czy jednak w przypadku kredytu dla spółki z o.o. trzeba nastawić się na szczególne wymagania ze strony instytucji? O tym w naszym artykule. Zachęcamy do przeczytania!

Czym jest kredyt dla spółki z o.o.?

Kredyt dla spółki z o.o. (z ograniczoną odpowiedzialnością) jest formą finansowania, w której firma otrzymuje środki pieniężne od instytucji finansowej na określony czas i jednocześnie zobowiązuje się do ich spłaty wraz z odsetkami. Właściwie jest to taki sam kredyt jak dla każdej firmy. Spółka z o.o. może starać się m.in. o kredyt na dowolny cel, kredyt inwestycyjny, kredyt obrotowy, czy kredyt odnawialny w rachunku spółki. Z kolei jeśli jesteś ciekaw, kto powinien wyrazić zgodę na kredyt dla spółki z o.o., wiedz, że jest to zależne od wysokości pożyczki. W przypadku gdy ta nie jest wyższa niż połowa kapitału zakładowego, wystarczająca będzie zgoda prezesa. W przeciwnym razie niezbędna będzie zgoda Rady Nadzorczej Spółki.

Kredyt na spółkę z o.o. – warunki

Należy podkreślić, że nie każda tego typu spółka otrzyma kredyt. Konieczne jest bowiem wykazanie, że uzyskuje wysokie obroty i jednocześnie nie ma wysokich strat. Gdy straty w przychodzie są większe niż 5%, niestety uzyskanie kredytu dla spółki może być po prostu niemożliwe. Niezbędne jest również niezaleganie z opłacaniem składek w ZUSie i podatków w Urzędzie Skarbowym czy posiadanie dobrej historii kredytowania. Wymagane może być też solidne zabezpieczenie spłaty kredytu czy odpowiedni staż działalności. 

Kredyt dla nowej spółki z o.o. – czy nowo powstała firma też może wnioskować?

W przypadku nowo powstałej firmy uzyskanie finansowania może być niestety problematyczne. Wynika to z tego, że bank, zanim udzieli zgody na kredyt, dokonuje oceny zdolności kredytowej spółki z o.o. Jak zatem możesz się domyślić, dopiero co zarejestrowana spółka po prostu jej nie ma, więc instytucje finansowe bardzo ostrożnie podchodzą do takich klientów. Zazwyczaj, aby uzyskać kredyt dla spółki z o.o., wymagane jest nieprzerwane prowadzenie działalności przez co najmniej 12 miesięcy. 

Szybki kredyt dla spółki z o.o. – wnioskowanie krok po kroku

Chcesz uzyskać kredyt dla spółki z o.o. i zastanawiasz się, jak wygląda proces wnioskowania? Zobacz krok po kroku:

  1. Przygotuj niezbędne dokumenty. Aby móc zaciągnąć kredyt dla spółki z o.o., konieczne mogą być takie dokumenty jak m.in. odpis z KRS, umowa lub statut spółki z o.o., zgoda Rady Nadzorczej, Prezesa bądź wspólników czy dokumenty finansowe i podatkowe. 
  2. Określ cel kredytu. Zdecyduj, na co chcesz przeznaczyć środki z kredytu. Ma to być rozwój firmy, utrzymanie płynności finansowej, a może konkretna inwestycja?
  3. Wybierz odpowiednią instytucję finansową. Przed podjęciem ostatecznej decyzji porównaj oferty, warunki i oprocentowanie, a następnie skontaktuj się z przedstawicielem banku w celu omówienia szczegółów kredytu. 
  4. Prawidłowo wypełnij wniosek kredytowy, upewniając się, że dostarczasz wszystkie wymagane informacje. 
  5. Oczekuj na decyzję kredytową. W przypadku gdy będzie ona pozytywna, przedstawiciel banku omówi z Tobą warunki umowy. Jeśli są one dla Ciebie akceptowalne, wystarczy, że podpiszesz umowę. Zanim jednak to zrobisz, zwróć szczególną uwagę na wszelkie klauzule.
  6. Poczekaj, aż bank przeleje środki na konto spółki z o.o.
  7. Regularnie i terminowo spłacaj raty kredytu.

W jakiej kwocie może zostać przyznany kredyt dla spółki z o.o.?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, w jakiej maksymalnej kwocie można uzyskać kredyt dla spółki z o.o., ponieważ jest to zależne od zbyt wielu czynników takich jak m.in. zdolność kredytowa spółki, historia kredytowa, czy chociażby rodzaj kredytu. Decydując się na kredyt obrotowy dla spółki z o.o., zwykle można uzyskać od kilku tysięcy złotych do kilku milionów złotych, z kolei wybierając kredyt inwestycyjny, można otrzymać nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Przed udzieleniem kredytu dla spółki z o.o. bank na pewno dokładnie przyjrzy się zdolności kredytowej, a wówczas uzyskasz dokładniejsze informacje dotyczące kwoty kredytu.

Kredyty dla spółki z o.o. – wady i zalety

Zastanawiasz się nad kredytem dla spółki z o.o., ale nie jesteś pewien, czy to dobry wybór? To rozwiązanie ma liczne zalety, a jedną z nich jest łatwość uzyskania takiego finansowania. Bardzo często spółki mogą liczyć również na atrakcyjne warunki oferty czy nawet przedłużenie okresu spłaty. Zazwyczaj środki z takiego kredytu można przeznaczyć na dowolny cel, co oznacza, że nie trzeba mówić w banku, na co zostaną wydane. Kredyt dla spółki z o.o. jest także sposobem na budowanie pozytywnej historii kredytowej spółki, co z pewnością będzie pomocne przy wnioskach kredytowych w przyszłości.

Niestety kredyty dla spółki z o.o. to również pewne wady. Jedną z najpoważniejszych jest to, że mogą się one wiązać z dość wysokimi kosztami. Zanim spółka zdecyduje się na takie finansowanie, musi zdawać sobie sprawę z możliwych odsetek, prowizji i innych opłat dodatkowych. Bardzo często minusem jest też to, że banki wymagają zabezpieczeń, co może być ryzykowne dla majątku firmy i osób prywatnych. Co więcej, zaciągając kredyt dla spółki z o.o., dostępność środków finansowych na bieżące potrzeby firmy znacząco się zmniejszy, dlatego warto zastanowić się, czy spółka poradzi sobie z terminową spłatą rat i nie ucierpią przy tym bieżące operacje. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania 

1. Jakie rodzaje kredytów dostępne są dla spółki z o.o.?

Kredytodawcy zwykle mają do zaoferowania spółkom z o.o. kilka rodzajów kredytów firmowych. Są to najczęściej kredyty gotówkowe, kredyty obrotowe, kredyty inwestycyjne, kredyty technologiczne, kredyty hipoteczne czy limity w rachunku. Oczywiście między tymi rozwiązaniami występują znaczące różnice i każde z nich służy spełnieniu nieco innego celu finansowego. 

2. Czy wnioskowanie o kredyt dla spółki z o.o. wymaga dobrej zdolności kredytowej?

Zdecydowanie tak. Gdy chcesz starać się o kredyt dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, niezbędna będzie dobra zdolność kredytowa, czyli ocena zdolności spółki do spłacania zaciągniętych zobowiązań kredytowych. 

3. Ile kredytów może posiadać spółka z o.o.?

Nie istnieje formalny limit na ilość kredytów, jaką może zaciągnąć spółka z o.o. Zatem może ona posiadać nieograniczoną ilość kredytów, choć należy pamiętać, że każdy wniosek kredytowy jest oceniany indywidualnie przez bank, a to, czy zostanie wydana decyzja o przyznaniu kredytu, jest zależne m.in. od zdolności kredytowej spółki czy historii kredytowej.

4. Czy historia kredytowa prezesa spółki ma znaczenie podczas wnioskowania o kredyt dla spółki z o.o.?

Jak najbardziej historia kredytowa prezesa spółki może mieć znaczenie podczas wnioskowania o kredyt dla spółki z o.o. Podczas oceny zdolności kredytowej spółki pod uwagę brane są różne czynniki, a historia kredytowa osoby zarządzającej może być jednym z takich czynników. 

5. Czy spółka z o.o. może otrzymać kredyt bez zabezpieczenia?

Tak, czasami możliwe jest uzyskanie kredytu dla spółki z o.o. bez zabezpieczeń. Jest to jednak zależne od wielu czynników takich jak m.in. zdolność kredytowa spółki, historia kredytowa czy rodzaj kredytu. Istnieje szansa na uzyskanie kredytu obrotowego bez zabezpieczeń, aczkolwiek w przypadku kredytu inwestycyjnego te szanse są niewielkie.

6. Czy kredyt dla spółki z o.o. można spłacić wcześniej?

Wielu kredytobiorców po zaciągnięciu kredytu dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zastanawia się, czy takie zobowiązanie można spłacić wcześniej. Oczywiście zwykle jest taka możliwość, aczkolwiek przed dokonaniem przedterminowej spłaty, warto dokładnie zapoznać się z umową kredytową i skonsultować tę kwestię z instytucją finansową. 

7. Jak długo zajmuje uzyskanie kredytu dla spółki z o.o.?

To, ile czasu zajmuje uzyskanie kredytu dla spółki z o.o., jest zależne od wielu czynników. Mają na to wpływ m.in. rodzaj kredytu czy procedury bankowe. Ważne jest też to, jak szybko kredytobiorca dostarczy komplet wymaganych dokumentów. Najczęściej czas oczekiwania na uzyskanie kredytu dla spółki z o.o. wynosi od kilku dni do kilku tygodni. 

Powiązane artykuły

Stan polskiej gospodarki

Eksperci przewidują, że rok 2024 przyniesie znaczne przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Warto jednak wspomnieć o...

Gospodarka morska w Polsce

Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi, od wieków prowadzą przez nie ważne szlaki...

Przemysł zaawansowanej technologii w Polsce

Przemysł zaawansowanej technologii jest związany z trzecią rewolucją przemysłową, zapoczątkowaną przez częściową automatyzację produkcji....