Strona głównaInwestycje i NieruchomościInstrumenty finansowe — rodzaje. Które z nich znasz?

Instrumenty finansowe — rodzaje. Które z nich znasz?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Praca na etacie i działalność gospodarcza — czy to się opłaca?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na równoczesne podjęcie pracy na etacie...

Poznaj efektywne strategie rozwoju firmy i dowiedz się jak je napisać!

Strategia rozwoju firmy to kluczowy element budowania jej sukcesu. To nie tylko abstrakcyjny plan,...

Ekonomia obfituje w dość skomplikowane zagadnienia, które spędzają sen z powiek zarówno studentom, jak i osobom, które marzą o zwracających się inwestycjach. Zanim zanotujemy na swoim koncie znaczne zyski, musimy bowiem wiele się nauczyć. Niezbędna okaże się z pewnością wiedza z kategorii “instrumenty finansowe — rodzaje”. Sprawdź, jakie możemy wyróżnić i którymi warto szczególnie się zainteresować.

Czym są instrumenty finansowe?

Instrumenty finansowe i ich rodzaje są nieodłączną częścią dzisiejszego świata ekonomii i zarządzania. Stanowią przydatne i szczegółowo opracowane narzędzia, które umożliwiają inwestowanie, sterowanie ryzykiem i osiąganie różnorodnych celów finansowych.

Zgodnie z polskim prawem, instrumenty finansowe dzielimy na papiery wartościowe (na przykład obligacje, akcje i prawa do nich) i inne aktywa (takie jak opcje, kontrakty terminowe i CFD). 

Ewolucja instrumentów finansowych i ich rodzaje

Historia instrumentów finansowych sięga daleko w przeszłość. Ich pierwsze formy powstawały już w starożytnych cywilizacjach, w których przedmiot handlu stanowiły pożyczki, kontrakty, waluty i drogocenne przedmioty. Z czasem na świecie pojawiały się coraz bardziej złożone rodzaje instrumentów finansowych, takie jak obligacje i akcje.

Początków obligacji można poszukiwać właśnie w Starożytnym Rzymie. Z tamtych czasów wywodzą się bowiem podstawy współczesnych systemów finansowych. Władze Rzymu musiały zmagać się ze stałym pozyskiwaniem funduszy na prowadzenie wojen; bardzo ważną rolę odgrywały również inwestycje infrastrukturalne. Dlatego już ówcześni przedsiębiorcy posługiwali się pojęciem pożyczek i odsetek. Można zatem powiedzieć, że w zamian za zakup obligacji rządowych, oczywiście w ówczesnym ich rozumieniu, inwestorzy otrzymywali odsetki. Wszystkie dokonywane operacje napędzały rynek i rozwijały wiedzę naszych przodków z zakresu finansów.

W XVII wieku w Amsterdamie miała miejsce rewolucja, na skutek której powstała Amsterdamska Giełda Papierów Wartościowych. Odbywał się na niej handel akcjami różnych spółek. To pionierskie wydarzenie przyczyniło się do rozwoju rynku akcji na całym świecie. Zarówno one, jak i obligacje zaczęły być powszechnie wykorzystywane przez państwa europejskie, takie jak Holandia czy Anglia. Wraz z transformacją rynku w XIX wieku, obligacje stały się popularnym rodzajem instrumentu finansowego wykorzystywanym zarówno przez państwo, jak i przedsiębiorców.

Z czasem powstały kolejne giełdy papierów wartościowych, a transakcje nie ograniczały już swojego zasięgu wyłącznie do lokalnych inwestorów. Dziś obligacje i akcje są powszechnie dostępne na rynkach finansowych na całym świecie i stanowią istotną część globalnego systemu.

Instrumenty finansowe — rodzaje, które są popularne w Polsce

W Polsce popularne rodzaje instrumentów finansowych obejmują m.in. akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne i kontrakty terminowe. Akcje oznaczają udziały w kapitale spółki i dają prawo do uczestnictwa w jej zyskach oraz głosowania na walnym zgromadzeniu jej przedstawicieli. Obligacje natomiast są długoterminowymi papierami wartościowymi, które emituje spółka lub państwo. Stanowią one zobowiązanie do spłaty kapitału i wypłaty odsetek. Fundusze inwestycyjne to kolektywne inwestycje, w ramach których środki finansowe gromadzone od wielu inwestorów zarządzane są przez ich profesjonalnych menedżerów. Z kolei kontrakty terminowe umożliwiają inwestorom spekulowanie o zmianach cen instrumentów finansowych w przyszłości.

Wady i zalety poszczególnych rodzajów instrumentów finansowych

Każdy rodzaj instrumentu finansowego ma swoje wady i zalety. Akcje, na przykład, mogą generować wysokie zyski w przypadku wzrostu wartości spółki, ale wiążą się również z większym ryzykiem, ponieważ ich ceny mogą gwałtownie się obniżać. Obligacje uważa się za bardziej stabilne i bezpieczne instrumenty, ponieważ emitent zobowiązuje się do zwrotu kapitału i wypłaty odsetek. Jednak potencjalne zyski z obligacji mogą być niższe w porównaniu do cen akcji. Kontrakty terminowe mogą być z kolei narzędziem efektywnego zarządzania ryzykiem, ale wymagają zaawansowanej wiedzy i mogą także prowadzić do strat w przypadku zbagatelizowania funkcjonowania rynku.

Instrumenty finansowe – rodzaje. Który wybrać?

Przed zainwestowaniem w jakikolwiek rodzaj instrumentu finansowego, należy zrozumieć jego charakterystykę, ryzyko i potencjalne korzyści, wynikające z transakcji. Warto uwzględnić przede wszystkim własne cele inwestycyjne i indywidualny lub firmowy budżet. Nie ma bowiem jednego, idealnego instrumentu, który odpowiada wszystkim potrzebom inwestorów. Dlatego warto zasięgnąć porady doradcy inwestycyjnego, który pomoże nam dostosować wybór instrumentów finansowych do indywidualnych predyspozycji przedsiębiorcy.

Kto zna się najlepiej na rodzajach instrumentów finansowych?

W zależności od tego, dlaczego chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach instrumentów finansowych, możesz skorzystać z pomocy wielu profesjonalistów. Jeśli interesują cię działania na międzynarodowym rynku walutowym, wybierz zaufanego, polecanego przez użytkowników poszczególnych platform brokera. Jeśli zależy ci przede wszystkim na wiedzy teoretycznej, możesz sięgnąć po internetowe poradniki. Właściciele firm mogą skontaktować się z osobistym doradcą finansowym lub kredytowym. Możliwości istnieje wiele, a każda z nich pomoże ci w przeprowadzaniu coraz bardziej rzetelnych analiz rynkowych. Dobrym pomysłem mogą okazać się także podyplomowe studia z zakresu ekonomii.

Powiązane artykuły

Jakie zalety ma kantor kryptowalut online?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupować i sprzedawać kryptowaluty, to spieszymy z odpowiedzią. Choć mogłoby...

Jak sprzedać złoto – praktyczny poradnik

Inwestycja w złoto od wieków uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych form zabezpieczenia kapitału....

Jak przebiega transakcja w kantorze bitcoin?

Kantory kryptowalut stają się nieodłącznym elementem cyfrowego świata finansów. I nic w tym dziwnego,...