Strona głównaRachunkowośćCo musisz wiedzieć o Międzynarodowych Standardach Rachunkowości?

Co musisz wiedzieć o Międzynarodowych Standardach Rachunkowości?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...

Czym są spółki dywidendowe?

Dywidenda jest jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy decydują się na zakup akcji....

Zapewne dobrze wiesz, że prawo dzieli się między innymi na krajowe i międzynarodowe. Podlegamy zarówno przepisom wewnętrznym, jak i zewnętrznym, wynikającym również z członkostwa w strukturach takich jak Unia Europejska. Idąc tym tropem, przekonamy się, że istnieją również globalne ustalenia ekonomiczne i rachunkowe, znane jako Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej — niegdyś Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Przekonaj się, na czym polegają.

Czym są Międzynarodowe Standardy Rachunkowości?

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Financial Reporting Standards, w skrócie IFRS) to zestaw zasad i wytycznych, które określają, w jaki sposób przedsiębiorstwa powinny przygotowywać i prezentować swoje sprawozdania finansowe. MSR mają na celu zapewnienie spójności, przejrzystości i porównywalności informacji między różnymi firmami działającymi na arenie międzynarodowej. Pierwsze spośród nich opublikowano w 1973 roku. Od tamtej pory ulegały modyfikacjom, rozszerzeniom i zmianom nazewnictwa, jednak obowiązują one do dziś.

Co składa się na Międzynarodowe Standardy Rachunkowości?

Główne elementy MSR to:

 • metody wyceny aktywów i pasywów,
 • określony sposób prezentacji danych i sprawozdań finansowych,
 • niezbędne elementy sprawozdań finansowych, które powinny być przede wszystkim trafne, wiarygodne i przydatne.

Celem wprowadzenia Międzynarodowych Standardów Rachunkowości było umożliwienie porównywania efektywności firm w różnych krajach. Ułatwia to inwestowanie przedsiębiorcom, którzy są częścią globalnego rynku.

Wady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

MSR mają właściwie tylko jedną, lecz dość zasadniczą wadę, czyli poziom ich skomplikowania. Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, choć ujednolicone i dostosowane do globalnego rynku, wymagają szczegółowej wiedzy, którą posiada nie każdy przedsiębiorca. Skomplikowane rozliczenia podatkowe mogą stanowić problem szczególnie dla małych przedsiębiorstw. Krytycy MSR zwracają również uwagę na:

 • Wpływy na wyniki finansowe i różnice w interpretacjach statystyk. W niektórych przypadkach, przy przejściu na MSR, firma może zaobserwować zmiany w swoich wynikach finansowych ze względu na różnice w interpretacji i zastosowaniu niezrozumiałych dla jej przedstawicieli standardów.
 • Koszty implementacji. Przejście na Międzynarodowe Standardy Rachunkowości może wymagać inwestycji w szkolenia pracowników, aktualizację systemów księgowych i przeprowadzenie szczegółowych przeglądów finansowych.
 • Potrzebę ciągłego dostosowywania zasad. Zmieniające się standardy i interpretacje MSR wymagają od przedsiębiorstw stałego dostosowywania się do nowych wymagań.

Zalety Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

MSR mają jednak przede wszystkim wiele zalet. W dzisiejszym świecie, w którym transakcje coraz bardziej zależą właśnie od globalnego, a nie od lokalnego rynku, funkcjonowanie bez nich wydaje się już być niemal niemożliwe. Warto zwrócić uwagę choćby na:

 • Globalną spójność. MSR zapewniają jednolite standardy, co ułatwia porównywanie wyników finansowych różnych firm działających na odległych rynkach. Jest to szczególnie istotne dla inwestorów, analityków i innych zainteresowanych stron.
 • Przejrzystość. MSR zachęcają do transparentnego przedstawiania informacji finansowych. To pomaga inwestorom lepiej zrozumieć sytuację i wyniki działalności przedsiębiorstwa.
 • Podnoszenie jakości sprawozdań finansowych. Globalne standardy wymagają przestrzegania pewnych norm jakościowych w przygotowywaniu sprawozdań finansowych, co może ograniczyć możliwość manipulacji ostatecznymi wynikami.
 • Dostosowanie do zmieniającej się gospodarki. MSR są stale aktualizowane przez Międzynarodową Radę ds. Standardów Rachunkowości, co pozwala na wiarygodne odzwierciedlenie zmian w gospodarce i biznesie.
 • Wsparcie globalnej ekonomii. Jednolite standardy rachunkowości ułatwiają inwestycje i handel międzynarodowy, co przyczynia się do globalnego wzrostu gospodarczego.

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości — inne cechy charakterystyczne

Poza wyżej wymienionymi aspektami, MSR:

 • ułatwiają analizę i ocenę wydajności oraz ryzyka różnych przedsiębiorstw,
 • są stosowane na całym świecie przez właścicieli firm publicznych i prywatnych,
 • umożliwiają przepływ wiarygodnych informacji między wieloma państwami i sektorami gospodarki,
 • wpływają na edukację przedsiębiorców i poszczególnych pracowników,
 • zmniejszają ryzyko manipulacji danymi finansowymi i ekonomicznymi,
 • zwiększają atrakcyjność i dostępność inwestycji zagranicznych,
 • wpływają na rozwój globalnego rynku.

Czy MSR są nam potrzebne?

Być może mimo wszystko należysz do przeciwników Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, a skomplikowane procedury wywołują w tobie wyłącznie frustrację. Jeśli tak jest, zapewne zastanawiasz się, czy faktycznie mają one sens? Musisz jednak pamiętać, że pewne narzędzia i wskaźniki, nawet jeśli nie są doskonałe, są konieczne do sprawowania kontroli nad globalną gospodarką. Czasami ich wady przysłaniają nam zalety, przez co sądzimy, że bez nich byłoby nam łatwiej, choć prawda jest taka, że wszystko stałoby się o wiele trudniejsze. Tak jest między innymi w przypadku MSR, które zmieniły system globalnych sprawozdań na lepsze. Jeśli jest on dla ciebie zbyt skomplikowany, zainwestuj w szkolenia z zakresu finansów i rachunkowości, aby otworzyć się na zagraniczne inwestycje i lepiej zarządzać swoją firmą.

Powiązane artykuły

Czy Twoja firma potrzebuje usprawnić swoje działania podatkowe?

Rozliczenia podatkowe to skomplikowana sprawa, która jest niezwykle ważna dla każdej firmy. Niezależnie od...

Kredyt hipoteczny – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć 

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego należy do grona najważniejszych decyzji, które możesz podjąć w życiu. To...

Najdziwniejsze podatki w Polsce i na świecie

Historia pokazuje, że podatki można dosłownie nałożyć na wszystko. Niektóre decyzje wzbudzają zdziwienie, a...