Strona głównaZarządzanie i OrganizacjaBranże przyszłości. Czy wiesz, w jakich kierunkach warto się rozwijać?

Branże przyszłości. Czy wiesz, w jakich kierunkach warto się rozwijać?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Jak założyć firmę transportową? Przewodnik dla początkujących

Masz dość pracy na etacie i marzysz o własnym biznesie? Co powiesz na założenie...

Co to jest Multi Level Marketing? Poznaj prawdę o MLM!

Masz znajomego, który zaprosił Cię na prezentację produktu i obiecał złote góry? Zastanawiasz się,...

Od wielu lat słyszymy, że na rynku pracy poszukiwani są specjaliści z branży IT. Młodych ludzi popychają w tym kierunku obietnice wysokich stanowisk i dobrych zarobków. Jednak czy to koniec naszych perspektyw zawodowych? Na szczęście istnieje sporo branż, które warto śledzić, i kierunków, w których warto się rozwijać. Poznaj branże przyszłości.

Czym są branże przyszłości?

“Branże przyszłości” to określenie stosowane w odniesieniu do sektorów gospodarki, które mają potencjał do dynamicznego rozwoju i przyniesienia znaczących korzyści. Potencjalne profity dotyczą zarówno ogółu społeczeństwa, jak i jednostki. Zwykle są to dziedziny związane z nowymi technologiami, innowacyjnymi rozwiązaniami lub wyzwaniami społecznymi i ekologicznymi. Przywiązujemy do nich coraz większą wagę. Jednak branże przyszłości to o wiele szersze pojęcie. Dziś mamy bowiem do czynienia z zawodami, które jeszcze do niedawna nie istniały lub trudno było je nazwać.

Branże przyszłości a rozwój AI

Coraz intensywniejsze stają się dyskusje na temat potencjalnej utraty pracy przez wielu ludzi ze względu na rozwój sektora AI. To prawda, niesie on za sobą zagrożenia, jednak dla wielu osób może być szansą na rozwój i zatrudnienie. W obliczu przeprowadzania wielu testów nowych technologii, potrzebujemy bowiem specjalistów z tej dziedziny.

Branże przyszłości

Jeśli tu trafiłeś, bardzo możliwe, że z różnych powodów rozważasz przebranżowienie się. A może czeka cię wybór kierunku studiów i boisz się, że nie znajdziesz pracy związanej ze swoim wykształceniem? Najwyższy czas, abyś poznał branże przyszłości. Zaliczamy do nich:

  • biotechnologię,
  • medycynę,
  • ekonomię,
  • IT,
  • AI,
  • UX (user experience),
  • energetykę odnawialną,
  • PR i marketing,
  • turystykę, transport i logistykę,
  • media.

Omówmy pokrótce perspektywy zawodowe dotyczące każdej z nich.

Biotechnologia

Dziedzina nauki, która zajmuje się zastosowaniem technologii oraz procesów biologicznych do produkcji, modyfikacji i analizy materiałów biologicznych. W biotechnologii wykorzystuje się m.in. mikroorganizmy, komórki roślinne i zwierzęce, a także technologie inżynierii genetycznej i biologii molekularnej. Stosujemy je w celu produkcji leków, żywności, materiałów, paliw i innych produktów. Biotechnologia odgrywa ważną rolę w medycynie, rolnictwie, przemyśle i ochronie środowiska. Oznacza to, że jeśli interesuje cię któryś z tych kierunków, warto połączyć go z kursami biotechnologicznymi. W znaczący sposób zwiększają one twoje szanse na rynku pracy.

Medycyna

Branża, która stale się rozwija. Potrzebujemy bowiem nowych lekarstw, metod terapeutycznych i diagnostycznych, a także wykwalifikowanych specjalistów. Medycyna coraz częściej wiąże się z wykorzystywaniem nowych technologii, co czyni ją jedną z wiodących branż przyszłości. Ponadto pandemia COVID-19 wpłynęła na potrzebę inwestowania w medycynę i badania naukowe, co przyspieszyło ich rozwój.

Ekonomia

Dziedzina, która odgrywa kluczową rolę w rozwoju społeczeństw i gospodarek. W obliczu dynamicznie zmieniającego się świata, zwiększającej się globalizacji i postępującej cyfryzacji, coraz większe znaczenie mają umiejętności ekonomiczne i zrozumienie zjawisk rynkowych. Współczesna ekonomia koncentruje się na innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązaniach, które sprzyjają rozwojowi gospodarczemu, a jednocześnie uwzględniają aspekty społeczne i środowiskowe. Ekonomiści opracowują modele biznesowe, strategie finansowe, analizują trendy rynkowe, a także badają wpływ polityki gospodarczej na rozwój kraju. W związku z tym, że ekonomia stanowi fundament funkcjonowania gospodarki, jej rola będzie wciąż rosła w przyszłości. 

IT i AI

IT (technologie informacyjne) i AI (sztuczna inteligencja) to branże przyszłości, ponieważ rozwój technologiczny w dzisiejszych czasach wpływa na każdy aspekt życia i gospodarki. Mają one zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak medycyna, finanse, przemysł, rolnictwo, transport i inne. Wraz z rozwojem technologii powstają również nowe możliwości biznesowe, co przyciąga inwestorów i zwiększa zainteresowanie branżą. W dzisiejszych czasach firmy, które nie wykorzystują IT i AI w swojej działalności, stają się mniej konkurencyjne.

UX

UX (User Experience) to dziedzina zajmująca się projektowaniem interakcji użytkownika z produktami lub usługami. Jest to branża przyszłości ze względu na to, że rozwój technologiczny coraz bardziej skupia się na zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań klientów.

Energetyka odnawialna

W obliczu kryzysu – zarówno finansowego, jak i klimatycznego – konieczne staje się wdrażanie nowych rozwiązań energetycznych, korzystnych z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia.

PR i marketing

Public relations i branding to jedne z najważniejszych pojęć w życiu współczesnych właścicieli firm. Coraz więcej biznesów decyduje się zatrudniać własnych specjalistów lub korzystać z usług zewnętrznych agencji. Natomiast marketing to niezwykle szerokie pojęcie, na które składa się nie tylko sprzedaż produktów i działania promocyjne, ale także SEO, copywriting, obsługa klienta i inne. Dlatego zatrudnienie w tej branży przyszłości mogą znaleźć osoby o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach.

Turystyka, transport i logistyka

Powiązane ze sobą branże, które coraz częściej korzystają z nowinek technologicznych. W miarę jak temat pandemii COVID-19 przemija, a procesy globalizacyjne postępują, wiele osób z chęcią powraca do podróżowania, wykorzystując ku temu niekonwencjonalne metody.

Media

Z biegiem lat część mediów ulega rozwojowi, podczas gdy inne odchodzą w niepamięć. Nie ulega jednak wątpliwości, że specjaliści i pasjonaci jeszcze długo mogą być spokojni o pracę powiązaną z tą branżą przyszłości. Do wyboru mają oni chociażby obsługę social mediów czy stanowiska redaktorów i korektorów.

Umiejętności przydatne w branżach przyszłości

W większości wymienionych przez nas branż przyszłości przydadzą ci się zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. Twoim atutem w rozmowach z potencjalnymi pracodawcami z pewnością staną się dodatkowe kursy i szkolenia, znajomość języków obcych, zainteresowania powiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, a także odpowiednie wykształcenie. Nie zapominaj o możliwościach pracy zdalnej! Takich ofert znajdziesz na rynku coraz więcej.

Powiązane artykuły

Komu pomaga organizacja UNICEF?

Zastanawialiście się kiedyś, jak działa UNICEF i komu konkretnie niesie pomoc? Co sprawia, że...

Czym jest behawioralna koncepcja zarządzania?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak psychologia wpływa na zarządzanie w firmie? Jakie czynniki wpływają...

Jak skutecznie zarządzać zespołem?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak sprawić, by Twój zespół pracował efektywnie i osiągał zamierzone...