Strona głównaBiznesDo czego jest potrzebny numer EORI?

Do czego jest potrzebny numer EORI?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Poznaj największe banki w Polsce, w których opłaca się trzymać pieniądze!

W dzisiejszym zmiennym środowisku finansowym wybór odpowiedniego banku staje się kluczowym elementem zarządzania finansami....

Czym jest hossa, a czym bessa na giełdzie?

Hossa i bessa to wyrażenia powtarzane jak mantra w kontekście giełdy. Oba zjawiska opisują...

Handel międzynarodowy, który jest objęty przepisami celnymi, bywa dość skomplikowany. Przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić działalność e-commerce, powinni wiedzieć, czym dokładnie jest i jak działa numer EORI. To podstawowy identyfikator przedsiębiorców, którzy importują towary z krajów takich, jak Chiny. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz, kiedy będziesz potrzebować unikalny numer identyfikacyjny EORI dla swojego przedsiębiorstwa. Sprawdź poniższy poradnik!

Czym jest numer EORI?

W praktyce numer EORI, czyli Economic Operators Registration and Identification Number to nic innego, jak identyfikator przedsiębiorstwa handlującego towarami importowanymi spoza krajów Unii Europejskiej.

Numer EORI jest ciągiem cyfr, który obejmuje 17 znaków dla firm krajowych oraz 14 znaków dla podmiotów gospodarczych z krajów trzecich. W obydwu przypadkach numer identyfikacyjny składa się z liter „PL” oraz ciągu 14 lub 17 cyfr.

Ten unikalny numer pozwala na legalne przeprowadzanie transakcji objętych przepisami celnymi na terenie UE. Unijny System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych jest niepowtarzalny i unikalny. Stanowi podstawowy element identyfikacyjny dla firm, które trudnią się w imporcie towarów spoza UE.

Jak sprawdzić numer EORI przedsiębiorstwa?

To proste zadanie. Wystarczy, że znasz identyfikator firmy, czyli NIP, a następnie wejdziesz na stronę internetową Komisji Europejskiej. Na portalu internetowym:

  1. Przejdź do zakładki –> Baza danych.
  2. Wybierz opcję –> EORI.
  3. Kliknij przycisk –> Weryfikacja numeru EORI.

Wyświetlone dane to informacje o tym, czy przedsiębiorstwo ma aktywny numer EORI i może dokonywać transakcji handlowych towarem importowanym spoza Unii Europejskiej.

Jak nadać firmie numer EORI? Krok po kroku

Jeśli zamierzasz prowadzić handel towarami importowanymi spoza UE, koniecznie zadbaj o to, aby złożyć wiosek w Izbie Administracji Skarbowej, czyli urzędu odpowiedzialnego za wydawanie numerów EORI. Sprawa jest dość prosta do załatwienia, a wszystkie formalności możesz dopełnić bez potrzeby wychodzenia z domu.

Cała procedura krok po kroku przebiega następująco:

  1. Logujesz się do Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, czyli PUESC.
  2. Jeśli masz aktywne konto, musisz wybrać formularz WRR0001.
  3. Uzupełnij w formularzu swoje dane takie, jak: adres, województwo, powiat, gmina i miejsce zamieszkania.
  4. Uzupełniony wniosek podpisz podpisem kwalifikowanym albo potwierdź profilem zaufanym.
  5. Sprawdź potwierdzenie złożenia wniosku.

Po zakończeniu procesu rejestracji firmy do przyznania numeru EORI możesz wygenerować swój certyfikat celny. Następnie niezbędna jest rejestracja podmiotu gospodarczego w SISC. We wniosku nie zapomnij też zaznaczyć pola „cło”, a także wskaż obszary niezbędne do uzyskania certyfikatu EORI.

Identyfikator EORI – ile trzeba zapłacić i jak długo czeka się na jego wydanie?

Numer identyfikacyjny EORI otrzymasz bezpłatnie od urzędu. Jedyny wyjątek to złożenie wniosku przez pełnomocnika. Wtedy pojawiają się koszty w wysokości 17 złotych opłaty skarbowej za wskazane pełnomocnictwo.

Czas oczekiwania na wydajnie numeru EORI to maksymalnie kilka dni. Potwierdzenie przyznania numeru dostaniesz na swój adres e-mail wskazany podczas rejestracji przedsiębiorstwa do elektronicznego systemu identyfikacyjnego na potrzeby celne.

Dlaczego warto mieć aktywny numer EORI? Podsumowanie

Numer EORI jest identyfikatorem, który przyśpiesza i upraszcza formalności związane z czynnościami celnymi podczas importu towarów spoza Unii Europejskiej. Rejestrując się do systemu identyfikacji podmiotów gospodarczych, możesz wykorzystać numer do: realizowania odpraw celnych, uzyskania statusu AEO oraz skorzystania z procedury TIR.

Jeśli chcesz legalnie prowadzić swój biznes e-commerce i handlować na arenie międzynarodowej, koniecznie zadbaj o uzyskanie numeru EORI dla firmy jeszcze zanim rozpoczniesz import towarów.

Powiązane artykuły

Poznaj największe banki w Polsce, w których opłaca się trzymać pieniądze!

W dzisiejszym zmiennym środowisku finansowym wybór odpowiedniego banku staje się kluczowym elementem zarządzania finansami....

Czym jest hossa, a czym bessa na giełdzie?

Hossa i bessa to wyrażenia powtarzane jak mantra w kontekście giełdy. Oba zjawiska opisują...

Czy 4-dniowy tydzień pracy w Polsce będzie normą?

W ostatnich latach coraz więcej firm na świecie eksperymentuje z wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy,...