Strona głównaBiznesKredyt deweloperski dla nowej firmy – jak go uzyskać?

Kredyt deweloperski dla nowej firmy – jak go uzyskać?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Jakie studia biznesowe wybrać? Te podyplomowe kierunki są najbardziej przyszłościowe

Wybór odpowiedniego kierunku studiów podyplomowych może być kluczowym krokiem na ścieżce kariery zawodowej. W...

Rola audytu SEO w budowaniu widoczności serwisu

Nie da się zaprzeczyć, że Internet jest obecnie podstawowym medium informacyjnym, a kluczową rolę...

W dużym mieście praktycznie na każdym kroku można dostrzec nowe inwestycje i powstające nowe osiedla. Przechodnie często dziwią się, skąd ludzie mają tyle pieniędzy, aby to wszystko budować. Niektórym wydaje się, że takie inwestycje są realizowane z wykorzystaniem środków własnych, ale prawda jest inna: większość deweloperów korzysta ze wsparcia, jakim są kredyty deweloperskie. Czy są one dostępne dla nowych firm? Jakie są warunki uzyskania kredytu deweloperskiego dla nowej firmy? Dowiedz się więcej!

Czym jest kredyt deweloperski dla nowej firmy?

Kredyt deweloperski dla nowej firmy to kredyt celowy, który został przygotowany dla firm deweloperskich. Pieniądze z tego typu kredytu mogą być przeznaczone wyłącznie na wydatki na inwestycje deweloperskie. Praktycznie zawsze są to ogromne środki, a kredyt dla firm deweloperskich może pokryć mniejszą lub większą część całej inwestycji. 

Czy wiesz, że realizacja inwestycji takich jak np. budowa osiedla to często koszty na poziomie kilkunastu milionów złotych? Sam przyznasz, że są one ogromne i pewnie nie będziesz zdziwiony, gdy powiemy, że niewielu deweloperów stać na to, aby pokryć te wydatki ze środków własnych. Jest to powód, dla którego większość, bo aż 90% deweloperów, realizuje projekty deweloperskie z wykorzystaniem zewnętrznego finansowania swoich inwestycji

Kto może otrzymać kredyt deweloperski dla nowej firmy?

Kredyt deweloperski dla nowej firmy to produkt stworzony dla deweloperów, którzy mają w planach inwestycję w rozwój nieruchomości. Jeśli chcesz zbudować mieszkania, domy jednorodzinne, biurowce, magazyny, fabryki czy innego rodzaju przestrzenie, środki z kredytu deweloperskiego mogą się bardzo przydać. Niestety, nowe firmy mogą mieć problemy z ich uzyskaniem, choć nie oznacza to, że są one bez szans. 

Jeśli jesteś właścicielem młodej, nowej firmy i chciałbyś uzyskać kredyt deweloperski, musisz wiedzieć, że banki ostrożnie podchodzą do takich biznesów. Wynika to z braku historii operacyjnej i doświadczenia. Z tego względu musisz bardziej się postarać, aby przekonać do siebie bank, czyli m.in. przedstawić solidny plan biznesowy, mieć wkład własny, dobre zabezpieczenia, a także posiadać doświadczenie w branży. 

Dobrym pomysłem może być również konsultacja z doradcą finansowym. Ekspert uwzględni potrzeby i możliwości finansowe Twojej firmy i specyfikę inwestycji, dzięki czemu będzie w stanie znaleźć odpowiednią ofertę z korzystnymi warunkami. Gdy więc jesteś zdecydowany na zaciągnięcie kredytu deweloperskiego dla nowej firmy, zacznij od umówienia się na konsultację ze sprawdzonym doradcą kredytowym i miej pewność, że wybierzesz najlepszą propozycję dostępną aktualnie na rynku. 

Kto oferuje kredyt deweloperski dla nowej firmy?

Z ofertami kredytów deweloperskich dla nowych firm spotkasz się w wielu instytucjach finansowych. Nieustannie ulegają one zmianom, dlatego trudno stwierdzić na chwilę obecną, które banki mają ten produkt w swojej ofercie. Pamiętaj więc, aby przed wyborem odpowiedniej placówki zapoznać się z aktualnym rankingiem kredytów deweloperskich. Zastanów się również nad skorzystaniem ze wsparcia doradcy kredytowego, co pozwoli Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu deweloperskiego dla nowej firmy. 

Warunki kredytu deweloperskiego dla nowych firm

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że o kredyt deweloperski mogą starać się wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Niezbędne jest również doświadczenie w branży inwestycji deweloperskich. Warto posiadać przynajmniej 2 lata takiego doświadczenia. Konieczny jest też wkład własny – dobrze byłoby gdyby ten wynosił minimum 20% całej inwestycji. Potrzebny jest także dokładny biznesplan. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów kredytów wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa. 

Kredyt deweloperski dla nowej firmy – potrzebne dokumenty

Mając w planach wnioskowanie o kredyt deweloperski, musisz nastawić się na to, że niezbędne będzie zebranie i przedstawienie potencjalnemu kredytodawcy pakietu dokumentów. To, jakie dokumenty będą niezbędne, jest zależne od procedur, które zostały przyjęte przez dany bank. Wpływ na ten aspekt ma również kwota zobowiązania czy konieczność dodatkowych zabezpieczeń spłaty kredytu. 

Wnioskowanie o kredyt deweloperski dla nowej firmy może wymagać przedstawienia kompletu dokumentów rejestrowych takich jak m.in. wypis z KRS. Wymagana może być również dokumentacja związana z sytuacją finansową przedsiębiorstwa, czyli bilans, rachunek zysków i strat czy przepływ gotówki. Banki często chcą od klientów również biznesplan projektu, projekt budowlany wraz z pozwoleniami czy dokumenty potwierdzające stan prawny nieruchomości gruntowej

Na co można przeznaczyć kredyt deweloperski dla nowej firmy?

Kredyt deweloperski dla nowej firmy możesz przeznaczyć na różne cele związane z projektami deweloperskimi i inwestycjami w nieruchomości. Możesz go otrzymać na takie cele jak m.in.:

  • budowa budynków jednorodzinnych,
  • budowa osiedli mieszkań i domów,
  • budowa nieruchomości komercyjnych,
  • rozbudowa osiedla,
  • remont wybudowanych budynków.

Warto podkreślić, że takie nieruchomości mogą być przeznaczone zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem. Banki czasem oferują także kredyt deweloperski na refinansowanie lub spłatę innego kredytu deweloperskiego. 

Ile kosztuje kredyt deweloperski dla nowych firm?

Chcesz się przygotować do wzięcia kredytu deweloperskiego dla nowej firmy i dowiedzieć się, z jakim kosztem to się wiąże? Musisz zatem wiedzieć, że na koszt tego typu kredytu nakładają się różne opłaty takie jak m.in.:

  • prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego – zwykle wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych,
  • prowizja za przyznanie kredytu deweloperskiego – może wynosić od 1,5 do 5% całości kredytu deweloperskiego,
  • oprocentowanie – składa się na nie marża banku i stawka WIBOR(R).

Nie ma możliwości, aby określić, jakie dokładnie koszta poniesie kredytobiorca, ponieważ jest to zależne od kilku czynników. Oczywiście największe znaczenie ma kwota kredytu deweloperskiego, ale nie mniej ważna jest zdolność kredytowa kredytobiorcy czy rentowność inwestycji. 

Kredyt deweloperski dla nowej firmy – wady i zalety

Zastanawiasz się nad kredytem deweloperskim dla nowej firmy, ale nie jesteś pewny, czy to dobre rozwiązanie? Z pewnością znajdą się jego liczne zalety takie jak chociażby zdobycie środków niezbędnych do realizacji projektów deweloperskich. Firma może otrzymać pieniądze na inwestycje nawet wtedy, gdy brakuje jej własnych środków. Innym plusem jest zwiększenie zdolności inwestycyjnej. Będąc w posiadaniu większej ilości środków, firma może przystępować do większych projektów deweloperskich. Nie bez znaczenia jest to, że zaciągnięcie i spłata kredytu deweloperskiego jest sposobem na rozwój w branży nieruchomości i metodą na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej firmy, dzięki czemu uzyskiwanie późniejszych finansowań będzie dużo prostsze.

Oczywiście znajdą się również pewne wady takiego kredytu deweloperskiego dla nowej firmy. Najpoważniejszą są wysokie koszty finansowania. Kredyty deweloperskie szczególnie dla nowych firm często wiążą się z wyższymi kosztami, co ma związek z brakiem doświadczenia. Młode, nowe firmy często zmagają się również z ograniczonymi zasobami finansowymi, co utrudnia uzyskanie kredytu. Warto dodać również, że banki zwykle wymagają solidnych zabezpieczeń – ten warunek bywa poważną przeszkodą dla nowych firm. Nie mają one również historii kredytowej, więc nie każdy bank zgodzi się na udzielenie im kredytu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Jaki staż musi mieć firma, aby ubiegać się o kredyt deweloperski?

Nie został określony minimalny staż firmy, która może ubiegać się o kredyt deweloperski. Właściwie każda firma deweloperska może starać się o takie zobowiązanie, choć nie da się ukryć, że banki nie udzielają kredytów wszystkim zainteresowanym. Zdecydowanie preferują firmy z wieloletnim doświadczeniem.

2. Czy kredyt deweloperski dla nowych firm jest droższy niż kredyt gotówkowy?

Kredyt deweloperski dla nowych firm to znacznie większe koszta niż kredyt gotówkowy, co związane jest z większym ryzykiem. Nowa firma nie posiada historii kredytowej i konieczne jest także uwzględnienie specyficznych warunków branżowych. Nowa firma deweloperska musi nastawić się na to, że kredyt dla niej będzie miał wyższe oprocentowanie i dodatkowe opłaty. 

3. Czy rentowność projektu ma znaczenie podczas ubiegania się o kredyt deweloperski dla nowych firm?

Jak najbardziej rentowność projektu ma znaczenie podczas ubiegania się o kredyt deweloperski dla nowych firm. Jest to kluczowy czynnik podczas starania się o taki produkt. Praktycznie wszystkie banki chcą mieć pewność, że dany projekt generuje dochody i może pokryć koszty związane z kredytem. 

4. Co sfinansuje kredyt deweloperski dla nowych firm?

Kredyt deweloperski dla nowych firm może sfinansować m.in. budowę budynków wielorodzinnych, jednorodzinnych, osiedli mieszkań i domów, dokończenie inwestycji, rozbudowę osiedla czy remont stworzonych już budynków.

5. Czym różni się kredyt deweloperski od kredytu u dewelopera?

Kredyt deweloperski często jest mylony z kredytem u dewelopera. Należy wiedzieć, że te dwie formy finansowania znacząco różnią się od siebie. W przypadku kredytu u dewelopera to deweloper udziela finansowania na własnych warunkach, natomiast kredyt deweloperski zaciągany jest u zewnętrznego kredytodawcy, a firma deweloperska samodzielnie zarządza danym projektem. 

Powiązane artykuły

Jakie studia biznesowe wybrać? Te podyplomowe kierunki są najbardziej przyszłościowe

Wybór odpowiedniego kierunku studiów podyplomowych może być kluczowym krokiem na ścieżce kariery zawodowej. W...

Jak działa newsletter SMS? Komunikacja na wyciągnięcie ręki

Czy w świecie biznesu jest coś ważniejszego niż komunikacja? To właśnie ona jest kluczem...

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...