Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak zainwestować pieniądze. Zakup nieruchomości na firmę pozwala bezpiecznie ulokować kapitał, aby chronić go przed spadkiem wartości. Zanim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję, powinniśmy poznać zalety i wady takiego rozwiązania. W tym artykule poruszamy wszystkie istotne kwestie związane z zakupem mieszkania!
Dlaczego warto zakupić mieszkanie na firmę?
Zastanawiasz się, czy lepszy jest zakup mieszkania na firmę, czy prywatnie? Na takie rozwiązanie decydują się przedsiębiorcy, którzy dysponują odpowiednią ilością gotówki lub chcą sfinalizować przedsięwzięcie za pomocą leasingu nieruchomości, bądź kredytu hipotecznego. Zakup i mieszkania można wliczyć w koszty firmowe, podczas gdy osoba fizyczna nie skorzysta z takiego rozwiązania. To sprawia, że zakup mieszkania na firmę może być opłacalny. Dzięki temu automatycznie zmniejszamy dochód działalności, a w konsekwencji zapłacimy niższy podatek. Jeśli stawka amortyzacji jest wyższa niż przychody z najmu, istnieje możliwość zwolnienia z podatku.
Czy istnieje możliwość zakupu mieszkania na firmę pod wynajem? Tak, ustawodawca przewiduje takie rozwiązanie. W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien wystawiać faktury. Najkorzystniejszą opcją jest wynajem nieruchomości innej firmie, wówczas możemy odliczyć pełną wysokość podatku VAT.
Podatki od zakupu nieruchomości na firmę
Jak wygląda zakup mieszkania od dewelopera na firmę? Podatek jest zawarty w cenie lokalu, w związku z tym nie musimy podejmować dodatkowych czynności. Wynosi on 8% w przypadku mieszkań o powierzchni do 150 m2, a 23% dla nieruchomości o powierzchni przekraczającej 150 m2. Osoba fizyczna może odliczyć podatek VAT od zakupionej nieruchomości, ale istnieje pewien wyjątek. Z takiego rozwiązania nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy chcą wynająć zakupiony lokal w celach mieszkaniowych. Nie dotyczy to jednak wynajmu krótkoterminowego, ponieważ spełnia on warunki działalności opodatkowanej. Remonty i zakup wyposażenia można zaliczyć do kosztów firmy.
Jeśli zdecydujemy się na wynajem lokalu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Może ono obowiązywać nawet przez 10 lat. Ustawodawca dopuszcza sytuację, w której koszty odpisów amortyzacyjnych przekraczają wysokość zysku z najmu.
Niezależnie od tego, czy całe mieszkanie chcemy przeznaczyć na cele mieszkaniowe, czy też wydzielić część lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej, nie przysługuje nam możliwość odliczenia zakupionej nieruchomości od podatku.
Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, musimy odprowadzić podatek PCC. Wynosi on 2% od wartości lokalu. Podatek oblicza się na podstawie ceny transakcyjnej, ujętej w akcie notarialnym. Należność opłacamy u notariusza, który przekazuje ją do właściwego urzędu skarbowego. Podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie można zakwalifikować bezpośrednio do kosztów PIT, ani rozliczyć przez odpisy amortyzacyjne.
Korzyści z zakupu mieszkania na firmę
Jak wygląda sytuacja w przypadku kredytu hipotecznego? Co prawda spłaty kapitału nie można zaliczyć do kosztów podatkowych, ale odsetki od pożyczonej kwoty już tak. Te, które zostały naliczone, zanim wprowadziliśmy mieszkanie do ewidencji środków trwałych, zwiększają jego wartość podatkową. Wspomniana zasada obowiązuje niezależnie od tego, czy kredyt hipoteczny został zaciągnięty w ramach prowadzonej działalności, czy przez osobę fizyczną.
Wady zakupu mieszkania na firmę
Zakup nieruchomości na firmę nie jest pozbawione wad. Osoba prywatna, która zdecydowała się na taką inwestycję, po 5 latach od nabycia mieszkania nie zapłaci podatku dochodowego. Taka zasada nie obowiązuje w przypadku przedsięwzięcia sfinalizowanego przez firmę.
Jeśli przedsiębiorca planuje sprzedaż mieszkania, powinien liczyć się z tym, że dochód uzyskany ze zbycia lokalu należy opodatkować wraz z innymi dochodami działalności. Stawka podatku od nieruchomości należącej do majątku firmy jest wyższa niż dla osoby fizycznej.
Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania na firmę, powinniśmy poznać regulacje prawne w tym zakresie. Po sfinalizowaniu transakcji powinniśmy prowadzić dokumentację z należytą starannością. Jeśli potrzebujemy pomocy, skontaktujmy się z księgową.
Zakup mieszkania na firmę – formalności
O czym warto pamiętać, decydując się na zakup mieszkania na firmę? Aby bezpiecznie inwestować, warto sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości. Dzięki temu dowiemy się, jaki jest stan prawny mieszkania. Oprócz tego powinniśmy uzyskać wypis z ewidencji gruntów i budynków. Przedsiębiorca może skorzystać z amortyzacji, polegającej na regularnym odpisywaniu określonej kwoty w koszty firmy, do momentu całkowitego zużycia środka trwałego. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy ustalić, jaką kwotę możemy uwzględnić w każdym miesiącu. W tym celu należy pomnożyć wartość początkową mieszkania przez roczną stawkę amortyzacji, a następnie podzielić otrzymaną kwotę przez 12.
Jak ustalić wartość początkową nieruchomości? Cenę nabycia jest powiększona o koszty związane z zakupem mieszkania. W tym przypadku znajduje także zastosowanie metoda uproszczona amortyzacji, zgodnie z którą powierzchnię lokalu mnożymy przez 988 zł. Niekiedy jednak ustalona wartość jest niższa od ceny rynkowej mieszkania. Jeśli zakupiony lokal wymagał wyposażenia lub remontu, wówczas wzrasta wartość początkowa nieruchomości. Poniesione nakłady powinny przekraczać 10000 zł, w przeciwnym razie powinniśmy je zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu.
Po wprowadzeniu nieruchomości do ewidencji środków trwałych możemy skorzystać tylko z metody liniowej. To oznacza, że odpisy amortyzacyjne są stałe przez cały okres amortyzacji. Jak ustalić stawkę amortyzacji? Zgodnie z wykazem wynosi ona 1,5% rocznie. Możemy ją również ustalić indywidualnie, wynosi ona wówczas 10% rocznie. Wspomniana zasada obowiązuje wyłącznie w przypadku środków trwałych ujętych po raz pierwszy do ewidencji podatnika. Należy zauważyć, że okres amortyzacji musi wynosić co najmniej 10 lat.