Strona głównaEkonomiaKredyt samochodowy dla firm – czym jest i czy warto się na...

Kredyt samochodowy dla firm – czym jest i czy warto się na niego zdecydować?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...

Czym są spółki dywidendowe?

Dywidenda jest jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy decydują się na zakup akcji....

Prowadzisz firmę i chcesz kupić samochód, ale nie dysponujesz odpowiednią ilością gotówki? Jako przedsiębiorca możesz skorzystać z różnych form finansowania. Sporą popularnością cieszy się kredyt samochodowy dla firm. Co to za rozwiązanie? Czy każda działalność może się na nie zdecydować? Czy kredyt samochodowy dla firm jest opłacalny? Przekonaj się, czytając nasz artykuł. 

Kredyt samochodowy dla firm – czym się charakteryzuje?

Kredyt samochodowy jest rodzajem zobowiązania celowego. Jest udzielany przez bank lub inną instytucję finansową. Za pozyskane w ten sposób środki można zakupić jedynie pojazd. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to nowy, czy używany samochód. Niekoniecznie musisz kupić też samochód – za pieniądze z takiego źródła można także nabyć przyczepy, kampery, motocykle, skutery, maszyny budowlane, czy quady. Decydujący się na kredyt samochodowy dla firm nie może swobodnie dysponować środkami, ponieważ zwykle są one przelewane przez instytucję bezpośrednio na konto sprzedawcy. Banki mają do zaoferowania zarówno kredyty samochodowe dla firm, jak i dla osób fizycznych. 

Kredyt na samochód dla firmy – warunki

Podejmując decyzję o kredycie samochodowym, musisz wiedzieć, że przed Tobą dość rygorystyczne i skomplikowane procedury. Są one dużo trudniejsze niż w przypadku leasingu. Przy udzielaniu kredytu samochodowego dla firm banki zwracają uwagę na zdolność kredytową i zyski firmy starającej się o kredyt. Banki niechętnie przyznają również taki kredyt nowym przedsiębiorstwom, które działają mniej niż 2 lata na rynku, dlatego kredyt na samochód dla nowej firmy może nie być możliwy. 

Aby uzyskać kredyt samochodowy dla firm, wymagane będzie przede wszystkim wypełnienie formularza wniosku. Wymagane jest podanie najważniejszych parametrów samochodu, który planujesz kupić, czyli m.in. model, rocznik i cena. Mając te wszystkie dane, bank będzie w stanie ustalić warunki kredytu. Warto wspomnieć również o fakcie, że konieczne bywa przedstawienie kilku dokumentów takich jak wypis z CEiDG lub KRS, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami z Urzędu Skarbowego oraz sprawozdanie finansowe. Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą również o tym, że czasem wymagane jest wniesienie wkładu własnego w celu obniżenia kosztu kredytu. 

Kredyt na samochód firmowy – dla kogo?

Kredyt na samochód firmowy to świetna opcja dla wielu firm. To rozwiązanie polecamy szczególnie firmom, które potrzebują pojazdu, ale chcą jednocześnie utrzymać płynność finansową na dotychczasowym poziomie czy też nadwyżkę finansową przeznaczyć na inny cel. Oczywiście to, kto może skorzystać z kredytu na samochód firmowy, jest też zależne od tego, jaki wybierzesz bank. Na przykład: BNP Paribas oferuje ten produkt osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą lub w formie spółki cywilnej. 

Kredyt na samochód dla firmy – czy jest możliwy dla firm z krótkim stażem?

Dopiero startujesz ze swoją działalnością i potrzebujesz własny, służbowy pojazd? Musisz wiedzieć, że otrzymanie kredytu samochodowego może być utrudnione. Jednak nie jest to jednoznaczne, z tym że nie otrzymasz takiego finansowania. Wówczas jednak bank może wymagać przedstawienia większej ilości dokumentów niezbędnych do analizy. 

Koszt kredytu samochodowego dla firm – od czego zależy?

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za kredyt samochodowy? Musisz wiedzieć więc, że ten koszt zależy od kilku czynników. Do tych najważniejszych zaliczamy:

 • wkład własny – im większy, tym niższy koszt kredytu;
 • wiek samochodu – im starszy samochód chcesz nabyć, tym więcej zapłacisz;
 • wartość samochodu – wybierając drogi samochód i stawiając na duży kredyt, możesz liczyć na lepsze warunki kredytowania;
 • okres kredytowania – zapłacisz mniej, gdy szybko spłacisz kredyt;
 • roczny limit kilometrów – im wyższy, tym droższy kredyt. 

Kredyt na samochód dla firmy – rodzaje 

Aktualnie przedsiębiorcy zainteresowani firmowym kredytem na samochód, mogą wybierać różne formy finansowania. Dostępne są takie opcje jak:

 • standardowy kredyt samochodowy – zdecydowanie najchętniej wybierany, wyróżnia się względnie przystępnymi kosztami i koniecznością wniesienia wkładu własnego (od 10 do 30% wartości pojazdu). Istnieje opcja manipulowania wysokością miesięcznej raty np. poprzez wydłużanie okresu finansowania;
 • kredyt balonowy – jest także często wybierany, a jego zaletą są niskie miesięczne raty przez okres do 5 lat. Jednak ostatnia rata, zwana ratą balonową jest dość wysoka, zwykle pokrywa nawet 30–50% ceny samochodu. Chętnie wybierany jest zwłaszcza przez przedsiębiorców, którzy regularnie zmieniają samochody – finansowany kredytem pojazd można oddać w rozliczeniu i skorzystać z następnego tego typu kredytu bez konieczności angażowania własnych środków;
 • kredyt 50/50 – wybierając tę opcję, spłata zobowiązania zostanie rozłożona na dwie równe raty. Pierwsze 50% wartości pojazdu należy uregulować przy zaciąganiu kredytu, natomiast drugą połowę – po roku. To zdecydowanie najtańszy kredyt samochodowy, jednakże chcąc zbudować dużą flotę pojazdów, trzeba dysponować sporą ilością gotówki. 

Firmowy kredyt samochodowy – wady i zalety

Kredyt samochodowy ma liczne zalety, a jedną z najważniejszych jest to, że można nim sfinansować 100% ceny auta, co jest jednoznaczne, z tym że nie ma potrzeby angażowania środków własnych. Przedsiębiorca decydujący się na firmowy kredyt samochodowy może również wybrać, który sposób spłaty jest dla niego najwygodniejszy. Niemałą zaletą jest także fakt, że można w ten sposób kupić nowy lub używany pojazd, choć banki preferują nowe samochody. 

W razie potrzeby jest także możliwość zawieszenia spłaty, gdy przytrafią się przejściowe problemy. Zaletą jest również czas, na jaki może zostać udzielony kredyt samochodowy dla firm. Może to być nawet 10 lat, co jest dość długim okresem. Z kolei im dłuższy okres kredytowania, tym niższe miesięczne obciążenia z tego tytułu. Co więcej, jeśli przedsiębiorca będzie w stanie może wcześniej spłacić kredyt. 

Niestety kredyt samochodowy dla firm nie jest idealny. Ma wady, a jedną z nich jest konieczność jego zabezpieczenia. Najczęściej jest to przewłaszczenie i zastaw rejestrowy. Przedsiębiorca musi pamiętać również o obowiązku kupienia nie tylko OC, ale również AC. Dodatkowo nastaw się na to, że będziesz musiał dostarczyć mnóstwo dokumentów do banku.

Kredyt samochodowy dla firm bez BIK – czy to możliwe?

Bank, zanim udzieli kredytu samochodowego firmie, sprawdza kredytobiorcę pod kątem jego zdolności czy historii kredytowej. Przedsiębiorca starający się o kredyt musi także przedstawić aktualne zaświadczenia o braku zaległości w ZUS i urzędzie skarbowym, a także potwierdzenie stabilnej kondycji finansowej firmy. Nierzadko jednak zdarza się tak, że historia kredytowa firmy nie jest najlepsza, przez co przedsiębiorca ma problem z uzyskaniem kredytu. Co w takiej sytuacji? Najlepszym wyjściem jest rozważenie produktów pozabankowych. W firmach pożyczkowych znajdziesz kredyt samochodowy dla firm bez BIK. Niektóre z nich nie weryfikują nawet dochodów. Pamiętaj jednak, że tego typu produkty są droższe od tych bankowych. 

Najtańszy kredyt samochodowy dla firm – jak znaleźć korzystne oferty?

Jeśli chciałbyś znaleźć najtańszy kredyt samochodowy dla firm, rozważ skorzystanie z kalkulatora. To narzędzie po otrzymaniu potrzebnych informacji pokaże, które instytucje mogą zaproponować najlepsze oferty. W sieci znajdziesz mnóstwo takich kalkulatorów – trzeba jedynie wpisać kwotę kredytu, oprocentowanie i wybrać okres spłaty, aby dowiedzieć się, jaka jest szacowana wysokość miesięcznej raty wraz z harmonogramem spłaty. Pamiętaj jednak, że to tylko oferty poglądowe, a ich parametry mogą szybko ulec zmianie wraz z uwzględnieniem np. marki kupowanego samochodu czy sytuacji finansowej. Oczywiście możesz także samodzielnie sprawdzić każdy bank, by znaleźć najlepszą ofertę, jednak to będzie czasochłonne. Zatem nie można jednoznacznie stwierdzić, gdzie dostępny jest najtańszy kredyt samochodowy dla firm, ponieważ jest to zależne od zbyt wielu czynników.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy za pomocą kredytu samochodowego dla firm można kupić samochód ciężarowy?

Tak, w większości przypadków. Bardzo często można wykorzystać kredyt na samochód dla firmy do zakupu samochodu ciężarowego. Przypomnijmy, że jest to produkt stworzony do finansowania różnych rodzajów pojazdów, w tym nie tylko samochodów osobowych, ale także dostawczych czy ciężarowych potrzebnych do prowadzenia firmy. 

 1. Czy firmy z krótkim stażem mogą wnioskować o kredyt samochodowy dla firm?

Są dostępne kredyty samochodowe dla firm o krótkim stażu, jednakże ich uzyskanie bywa utrudnione, choć nie jest niemożliwe. Przede wszystkim nowe firmy muszą nastawić się na to, że napotkają na pewne wyzwania. Warto też wspomnieć o sposobach, które zwiększają szanse na uzyskanie takiego kredytu samochodowego. Mianowice są to takie czynniki jak wysoka zdolność kredytowa, czy dobra historia kredytowa.

 1. Czy kredyt samochodowy dla firm jest droższy niż kredyt gotówkowy dla firm?

Trzeba mieć na uwadze, że kredyt samochodowy dla firm i kredyt gotówkowy dla firm to dwa różne rodzaje finansowania, z którymi wiążą się różne koszta. Są one zależne naprawdę od wielu czynników, do których zaliczamy: bank, warunki kredytu, okres kredytowania, zdolność kredytową firmy czy chociażby stopę procentową. 

 1. Czy do wnioskowania o kredyt samochodowy dla firm potrzebna jest dobra zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa ma ogromne znaczenie przy staraniu się o uzyskanie kredytu samochodowego dla firm, podobnie jak w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny czy kredyt osobisty. Jeśli będziesz chciał otrzymać taki kredyt, możesz być pewny, że bank będzie zainteresowany Twoją zdolnością kredytową, co umożliwi mu ocenę ryzyka udzielenia pożyczki.

 1. Czy mając wspólnika, można wnioskować o kredyt samochodowy dla firm?

Jak najbardziej, można wnioskować o kredyt samochodowy dla firmy, która ma wspólnika lub nawet kilku wspólników. Można wtedy zdecydować się na złożenie wspólnego wniosku o kredyt samochodowy lub każdy wspólnik może złożyć osobny wniosek. Wiele tutaj zależy od preferencji i struktury własności firmy. 

 1. Czy kredyt samochodowy dla firm dostępny jest bez weryfikacji BIK?

Chcąc wziąć kredyt samochodowy dla firm, należy mieć na uwadze, że zostanie przeprowadzona weryfikacja BIK. Warto jednak podkreślić, że możliwy jest także kredyt samochodowy dla firm bez BIK – do takich źródeł finansowania zaliczamy m.in. leasing operacyjny lub finansowy czy wynajem długoterminowy. 

 1. Czy firma może kupić na kredyt samochód używany?

Zdecydowanie tak. Można kupić samochód używany na kredyt. Bardzo często można się spotkać z ofertami kredytów samochodowych na zakup zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. Co więcej, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup używanego samochodu, ponieważ są one tańsze w porównaniu z nowymi autami. 

 1. Czy można zaciągnąć więcej niż jeden kredyt samochodowy dla firm?

Teoretycznie firma może zaciągnąć więcej niż jeden kredyt samochodowy dla firm, jednakże taka możliwość będzie zależeć przede wszystkim od zdolności kredytowej firmy. Należy mieć też na uwadze, że zaciąganie kilku kredytów jest dość ryzykowne i może wiązać się z tym, że bank będzie wymagał dodatkowych zabezpieczeń lub będzie to oznaczało wyższe stopy procentowe.

Powiązane artykuły

Stan polskiej gospodarki

Eksperci przewidują, że rok 2024 przyniesie znaczne przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Warto jednak wspomnieć o...

Gospodarka morska w Polsce

Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi, od wieków prowadzą przez nie ważne szlaki...

Przemysł zaawansowanej technologii w Polsce

Przemysł zaawansowanej technologii jest związany z trzecią rewolucją przemysłową, zapoczątkowaną przez częściową automatyzację produkcji....