Strona głównaEkonomiaPrzemysł zaawansowanej technologii w Polsce

Przemysł zaawansowanej technologii w Polsce

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Jak inwestować na giełdzie? Praktyczny przewodnik dla każdego

Myślałeś kiedyś, czy inwestowanie na giełdzie to tylko gra dla wybranych, czy może coś,...

Restrukturyzacja a upadłość – którą drogę wybrać dla firmy w kryzysie?

Gdy firma wpada w spiralę zadłużenia, decyzja o dalszych krokach staje się jedną z...

Przemysł zaawansowanej technologii jest związany z trzecią rewolucją przemysłową, zapoczątkowaną przez częściową automatyzację produkcji. Do najważniejszych osiągnięć naukowo-technicznych zaliczamy światłowody, półprzewodniki, tranzystory i energię atomową. Przemysł high tech napędza rozwój gospodarczy wielu państw, w szczególności wysoko rozwiniętych. Doskonale odzwierciedla on specyfikę zmian struktury gałęziowej przemysłu. Warto wspomnieć o istotnym wpływie na gospodarkę globalną, dostarcza bowiem innowacyjne materiały, produkty i rozwiązania technologiczne.

Przemysł zaawansowanej technologii – czym jest?

Przemysł high tech wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniczne, naukowe i technologiczne do produkcji towarów. Przyczynia się do rozwoju sektora kosmicznego i elektroniki użytkowej. Dodatkowo pobudza on rozwój przemysłu zbrojeniowego, transportowego i chemicznego.

Jakie korzyści płyną z rozwoju przemysłu zaawansowanej technologii? Dostarcza nowoczesnych rozwiązań, które wspierają sektor rolniczy i usługowy. Z badań wynika, że nadal pracuje w nim mniej osób niż w innych krajach UE, zwłaszcza w Irlandii, Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii. Niski odsetek zatrudnienia w przemyśle high tech przekłada się na niewielki udział innowacyjnych produktów w strukturze towarowej handlu zagranicznego. Eksperci zaznaczają jednak, że wartość eksportowanych towarów high tech dynamicznie wzrasta.

Przemysł zaawansowanej technologii w Polsce – rozwój

Jakie czynniki wpływają na lokalizację firm wysokich technologii w Polsce? Przede wszystkim bierze się pod uwagę:

  • kwalifikacje siły roboczej,
  • niskie koszty pracy w fazie produkcji masowej,
  • zaplecze naukowo-techniczne,
  • dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna,
  • nakłady finansowe.

Rozwojowi przemysłu wysokiej technologii towarzyszy tworzenie się technopolii, czyli miast lub obszarów, w których powstają parki naukowo-technologiczne. Doskonałym przykładem jest Dolina Krzemowa, położona w amerykańskim stanie Kalifornia. To właśnie tutaj swoje oddziały ma eBay, Google, Facebook, Apple Inc., PayPal, czy Adobe. Wielka Brytania może pochwalić się Korytarzem M4 (główny węzeł firm high-tech, takich jak Panasonic, LG, Symantec, SEP, Dell i Huawei) i Silicon Glen, z kolei w Niemczech powstała Silicon Bawaria. 

W Polsce również rozwijają się technopolis, chociaż na mniejszą skalę. Wśród nich wymienia się:

  • Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny,
  • Krakowski Park Technologiczny,
  • Poznański Park Technologiczny.
  • Dolina Lotnicza w południowo-wschodniej Polsce.

Przemysł high tech w Polsce – przykłady

Polska staje się coraz bardziej konkurencyjna na rynku międzynarodowym, należy jednak podkreślić, że dynamika rozwoju przemysłu zaawansowanej technologii jest zróżnicowana przestrzennie. W Polsce B (wschodnia część kraju) jest odnotowywany najniższy udział przemysłu high-tech. W rankingu agencji Bloomberg z 2020 r. nasz kraj zajął 22 miejsce (na 60), wyprzedzając Kanadę i Włochy. Polska jest atrakcyjnym partnerem dla międzynarodowych przedsiębiorstw, które zakładają tutaj centra naukowo-badawcze. Doskonałym przykładem jest Intel, Google, czy Samsung. 

Nasz kraj odgrywa ważną rolę na rynku weterynaryjnym, biotechnologii i chemikaliów stosowanych w urządzeniach elektronicznych. Polski przemysł wysokiej technologii jest silnie związany z kapitałem zagranicznym. Dotyczy to w szczególności firm działających w branży lotniczej i elektronicznej. Często przyjmują one postać spółek z kapitałem zagranicznym. Z drugiej strony pozwala to na transfer najnowszych technologii.

Obecnie Polska podejmuje wiele inicjatyw wspierających przemysł zaawansowanej technologii. Jedna z nich zakłada tworzenie i rozbudowę centrów badawczo-rozwojowych. Eksperci zakładają, że wypracowane w nich rozwiązania będzie można wykorzystać w innych gałęziach przemysłu: motoryzacyjnej, lotniczej, biochemicznej, farmaceutycznej, informatycznej, telekomunikacyjnej, budowlanej i elektronicznej. Najwyższy wskaźnik zatrudnienia w obszarze B+R występuje w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie, Łodzi i Trójmieście. Firmy działające w ramach centrów badawczo-rozwojowych zazwyczaj współpracują z uczelniami i innymi jednostkami naukowymi.

Firmy wysokich technologii w Polsce

Warto również wspomnieć o największych firmach wysokiej technologii w Polsce. Możemy do nich zaliczyć: 

  • Asseco Poland (IT), 
  • Celon Pharma S.A. (przedsiębiorstwo farmaceutyczne), 
  • Easy Robot (producent cel spawalniczych i robotów przemysłowych), 
  • Grupa Kapitałowa CD Project (wydawca i producent gier komputerowych), 
  • Nethone (oprogramowanie), 
  • Telmedicin (ochrona zdrowia i nauki medyczne), 
  • Synerise (oprogramowanie),
  • Pratt & Whitney Rzeszów S.A. (producent silników do śmigłowców, samolotów wojskowych i pasażerskich).

Przemysł zaawansowanej technologii a przemysł tradycyjny

Czym charakteryzuje się przemysł wysokiej technologii? Wspomniany sektor wyróżnia się wysoką rentownością i wydajnością pracy, krótkim cyklem życia produktu i dużymi nakładami kapitałowymi. Ponadto cechuje go niska energochłonność i materiałochłonność, co czyni go przyjaznym dla środowiska. Wymaga przeprowadzania kosztownych badań marketingowych i naukowych. Należy zaznaczyć, że pozwala on osiągnąć szybszy zysk niż przemysł tradycyjny. Procesy produkcyjne bazują na automatyzacji i komputeryzacji. 

Do przemysłu high-tech możemy zaliczyć elektrotechnikę, elektronikę, optykę i produkty chemiczne bazujące na biotechnologii. Duży nacisk kładzie się również na nanotechnologię, technologię kosmiczną i lotniczą. Aby osiągnąć sukces, przedsiębiorcy powinni na bieżąco modernizować linie produkcyjne. Warto zauważyć, że w branży działają prężnie zarówno korporacje międzynarodowe, jak i małe firmy.

Powiązane artykuły

Restrukturyzacja a upadłość – którą drogę wybrać dla firmy w kryzysie?

Gdy firma wpada w spiralę zadłużenia, decyzja o dalszych krokach staje się jedną z...

Zmiana lokalizacji zakładu – kiedy to się naprawdę opłaca?

Przeniesienie zakładu produkcyjnego to decyzja strategiczna, która może przełożyć się na zwiększenie efektywności operacyjnej...

Jakie mogą być konsekwencje braku ubezpieczenia nieruchomości?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania to temat, który niestety nie zawsze jest traktowany poważnie. Wielu właścicieli...