W internecie pieniądze krążą z prędkością światła. Zakupy, inwestowanie i dokonywanie przelewów bankowych odbywa się jednym kliknięciem. To, co proste i wygodne, jest także podatne na zagrożenia. Cyberprzestępcy nie atakują już wyłącznie wielkich firm i korporacji. Coraz częściej na celownik biorą także osoby prywatne i małych przedsiębiorców. Hakerzy szybko się uczą, wykorzystując coraz to nowe sposoby na kradzież pieniędzy i danych finansowych.
W tym artykule omówimy najpopularniejsze rodzaje ataków, udowadniając, że stają się one coraz bardziej wyrafinowane. Jeśli poważnie myślisz o ochronie swoich pieniędzy, musisz równie poważnie podejść do kwestii cyberbezpieczeństwa.
Rosną koszty cyberataków
Cyberprzestępczość nie jest już rzadkim zjawiskiem. Średni koszt naruszenia danych rośnie z roku na rok, a skutki ataków stają się coraz bardziej dotkliwe. Są one zdecydowanie bardziej bolesne dla osób prywatnych, które muszą mierzyć się z wyczyszczonymi kontami bankowymi, kradzieżą danych kart kredytowych czy znikających środków z krypto-portfeli.
Jednym z najczęstszych i najskuteczniejszych sposobów ataku jest phishing. Ofiara otrzymuje wiadomość e-mail wyglądającą jak wiadomość z banku, w której pojawia się prośba o weryfikację konta. Po kliknięciu linku, wszystkie dane wpisane w formularz (w tym dane logowania), są przesyłane do cyberprzestępców.
Z kolei trojany bankowe to złośliwe oprogramowanie, które potajemnie zbiera dane finansowe z urządzenia użytkownika. Po zainfekowaniu systemu cyberprzestępcy mają dostęp do konta bankowego, PayPala czy aplikacji giełdowych ofiary. Dodatkowo coraz częściej tworzone są fałszywe platformy inwestycyjne, które obiecują szybki zysk, a kończą na przejęciu wszystkich środków.
Chroń swoje finanse w sieci: lista kontrolna
Na szczęście, aby się skutecznie chronić, nie trzeba być specjalistą od cyberbezpieczeństwa. Oto kilka dobrych nawyków, które warto wdrożyć już dzisiaj, aby trzymać hakerów z dala od swoich pieniędzy:
1. Używaj silnych i unikalnych haseł
Niestety, pomimo wielu apeli i przestróg nadal wielu użytkowników używa prostych haseł typu „123456” lub „admin”. Warto pamiętać, że pierwszym i najważniejszym elementem, który zapewnia ochronę kont i danych, są hasła. Powinny one być długie, zawierać małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne. I co najważniejsze – nie należy używać tego samego hasła w różnych serwisach. Pomocne mogą być menedżery haseł.
2. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) wymaga nie tylko hasła, ale też dodatkowego kodu np. z aplikacji lub SMS-a. Nawet jeśli ktoś pozna hasło do konta, nie uzyska do niego dostępu bez drugiego etapu weryfikacji – najlepszym rozwiązaniem jest połączenie uwierzytelniania z drugim urządzeniem, do którego osoba trzecia nie będzie mieć fizycznego dostępu (np. logowanie hasłem na komputerze + kodem wyświetlanymi w aplikacji mobilnej na smartfonie).
3. Regularnie monitoruj swoje rachunki
Nie warto czekać na to, aż bank wykryje podejrzane transakcje. Przydatne jest wyrobienie sobie nawyku sprawdzania kont przynajmniej raz w tygodniu. Warto zwrócić uwagę na drobne, nieznane płatności – to może być „test” przestępcy przed większą kradzieżą.
4. Uważaj na oferty inwestycyjne zbyt piękne, by były prawdziwe
Internetowi oszuści celują w osoby, które marzą o szybkim wzbogaceniu się niskim kosztem. Jeśli ktoś obiecuje wysokie zyski bez ryzyka to ogromny znak ostrzegawczy. Konieczna jest każdorazowa weryfikacja platformy i czytanie opinii w niezależnych źródłach.
5. Nie klikaj bez zastanowienia
Wiele niebezpiecznych programów i złośliwych linków jest ukryte w załącznikach lub niewinnie wyglądających hiperłączach. Warto najechać kursorem na link przed jego kliknięciem i sprawdzić, do jakiej strony się odnosi. Załączniki, takie jak pliki PDF mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie.
Adres IP – cyfrowy odcisk palca, który warto ukryć
Adres IP to unikalny identyfikator połączenia, który jest ujawniany przez urządzenie podczas łączenia się z internetem. IP może zdradzić wiele cennych informacji, takich jak przybliżoną lokalizację użytkownika, dostawcę internetu i inne informacje, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców.
Podczas logowania się na konto bankowe w kawiarni, adres IP i przesyłane dane mogą być widoczne dla innych użytkowników tej samej sieci Wi-Fi. Oszuści mogą to wykorzystać do przechwycenia logowania i danych finansowych. Takie sieci są słabo chronione, a nieświadomi niczego użytkownicy nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dane i aktywność są łatwo widoczne dla innych.
Jak się przed tym chronić? Korzystaj z VPN, by ukryć swój adres IP
VPN (Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna w formie oprogramowania lub aplikacji mobilnej, która ukrywa prawdziwy adres IP użytkownika, przekierowując połączenie przez bezpieczny serwer w innym miejscu. Dodatkowo szyfruje przesyłane dane, dzięki czemu są one nieczytelne dla osób trzecich. To dobrze zabezpieczony „tunel”, przez który przepływają dane – nawet jeśli jakimś sposobem hakerom uda się zrobić wyrwę w tunelu i tak nie będą w stanie odczytać przepływających przez niego zaszyfrowanych danych.
VPN to szczególnie ważne narzędzie, którego należy używać podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, np. w hotelu, na lotnisku czy w restauracji, i logowania na konta bankowe, inwestycyjne lub biznesowe.
Jeśli musisz skorzystać z finansów online na publicznej sieci:
- zawsze używaj VPN,
- unikaj logowania się na wrażliwe konta, jeśli nie jest to niekonieczne,
- wyłącz automatyczne łączenie z sieciami Wi-Fi.
Nie udostępniaj zbyt wielu informacji o sobie w sieci
Media społecznościowe to nie od dziś skarbnica danych o ich użytkownikach, co jest często wykorzystywane przez przestępców. Data urodzenia, imię zwierzaka, miejsce zamieszkania – te informacje mogą posłużyć do odzyskiwania haseł. Wiele systemów zabezpieczeń pyta właśnie o takie dane.
Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zachować kontrolę:
- Ustaw swoje profile w mediach społecznościowych jako prywatne i ogranicz publikowanie informacji, które mogą być wykorzystane do kradzieży tożsamości.
- Zainstaluj oprogramowanie zabezpieczające i nie zapomnij o jego aktualizacji. Dobry antywirus, zapora sieciowa i programy antymalware to Twoja pierwsza linia obrony. Ale tylko wtedy, gdy są na bieżąco aktualizowane.
- Wiedza to najlepsza inwestycja. Cyberprzestępcy żerują na nieuwadze i niewiedzy. Śledź blogi o cyberbezpieczeństwie, subskrybuj podcasty oraz edukuj siebie i swoich bliskich na temat aktualnych zagrożeń.
Dbaj o swoje finanse online – podsumowanie
Twoje pieniądze to Twoja własność, więc nie pozwól, by ktoś je przejął w kilka minut. Stosując podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa (silne hasła, 2FA, kontrolę rachunków, VPN do ochrony adresu IP) znacznie zmniejszasz ryzyko utraty środków i ograniczasz możliwości hakerów. Wprowadź cyfrowe bezpieczeństwo do swojej codziennej rutyny finansowej – na równi z planowaniem budżetu czy analizą inwestycji.