Strona głównaInneJaki jest koszt budowy domu w 2024 roku? Ile naprawdę kosztuje budowa...

Jaki jest koszt budowy domu w 2024 roku? Ile naprawdę kosztuje budowa domu?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Jak założyć firmę transportową? Przewodnik dla początkujących

Masz dość pracy na etacie i marzysz o własnym biznesie? Co powiesz na założenie...

Co to jest Multi Level Marketing? Poznaj prawdę o MLM!

Masz znajomego, który zaprosił Cię na prezentację produktu i obiecał złote góry? Zastanawiasz się,...

Planujesz rozpocząć budowę domu jednorodzinnego w 2024 roku? Jeśli tak, to powinieneś jak najszybciej zaznajomić się ze wszystkimi składowymi kosztów, jakie będziesz musiał ponieść – począwszy od zakupu działki, poprzez załatwienie wszystkich formalności, a kończąc na wydatkach związanych z materiałami i robocizną. Poznaj podstawową wycenę budowy domu, uwzględniającą aktualne ceny i inflację.

Ile kosztuje budowa domu przed wbiciem łopaty?

Jeśli decydujesz się na rozpoczęcie prac budowlanych jeszcze w tym roku, to zapewne dysponujesz już uzbrojoną działką, albo przynajmniej jesteś na finiszu procesu jej zakupu. Gwoli ścisłości musimy jednak wziąć pod uwagę ten wydatek w tekście, który jest swoistym kalkulatorem budowy domu.

Biorąc pod uwagę medianę cen działek budowlanych w miastach wojewódzkich, należy przygotować się na koszt w zakresie 400-500 zł za metr kwadratowy, co oznacza średnio około 300 tys. złotych za działkę. Do tego dochodzą indywidualnie wyceniane wydatki związane z uzbrojeniem parceli w media, a także opłaty za kwestie formalne – na przykład wpis do księgi wieczystej (te jednak nie powinny przekroczyć tysiąca złotych). Należy również uwzględnić wynagrodzenie architekta, który stworzy nowy projekt domu lub dopracuje istniejący. Obecnie jego praca jest wyceniana średnio na 150-300 zł za metr kwadratowy projektu.

Od czego zależy cena budowy domu na kolejnych etapach?

Koszt budowy domu od momentu wbicia pierwszej łopaty można liczyć na dwa sposoby – w zależności od tego, czy decydujemy się na wznoszenie nieruchomości sposobem gospodarczym, czy zatrudnimy do tego celu generalnego wykonawcę.

Dziś coraz więcej osób przychyla się do drugiej opcji, ponieważ eliminuje ona konieczność częstego przebywania inwestora na budowie, osobistego nadzorowania wszystkich spraw, zatrudniania ekip budowlanych oraz zakupu materiałów. Inwestor uczestniczy tylko w ustaleniu kosztorysu, standardu wykończenia i harmonogramu prac – resztą zajmie się generalny wykonawca. 

Kwestia ta sprawia, że musimy podejść nieco inaczej do wyceny budowy domu, ponieważ koszty liczone przy pracach w systemie gospodarczym muszą uwzględniać wiele pojedynczych składowych, takich jak:

  • koszt materiałów budowlanych i ich dostawy,
  • cena kupna lub wynajmu niezbędnego sprzętu,
  • koszt przygotowania terenu,
  • koszt sporządzenia kosztorysów,
  • wynagrodzenie ekip budowlanych i innych fachowców (elektryka, hydraulika itp.).

Natomiast w przypadku współpracy z generalnym wykonawcą wszystkie te i inne elementy są oczywiście wyszczególnione w wycenie, jednak inwestor nie musi skrupulatnie ich rozliczać i wykonywać dziesiątek przelewów – finalnie będzie interesowała go jedna pozycja, czyli kwota całego przedsięwzięcia, oszacowana przez generalnego wykonawcę. To bardzo wygodna opcja.

Finalny koszt budowy domu – od czego zależy i ile wynosi w 2024 roku?

Przejdźmy więc do konkretów – bez względu na to, czy budujemy i opłacamy wszystko osobno sami, czy też zdajemy się na wycenę generalnego wykonawcy, chcielibyśmy wiedzieć, jaka jest szacowana cena budowy domu. Dla uproszczenia przyjmijmy, że budujemy w najpopularniejszej technologii murowanej i interesuje nas dom o powierzchni użytkowej wynoszącej około 100 metrów kwadratowych, z poddaszem użytkowym i garażem jednostanowiskowym w bryle budynku. Dodajmy do tego także budowę w wariancie energooszczędnym, który pozwoli na zmniejszenie kosztów eksploatacji obiektu w przyszłości.

Otóż wszystko zależy od tego, w jakim standardzie chcemy wykończyć nieruchomość na danym etapie prac. Biorąc pod uwagę aktualne ceny materiałów i robocizny, wycena budowy domu wygląda następująco:

  • za stan surowy otwarty (SSO) – około 250-300 tys. zł
  • za stan surowy zamknięty (SSZ) – około 350-400 tys. zł
  • za stan deweloperski – około 550-600 tys. zł

Należy jednak podkreślić, że powyższe wyliczenia są pewnym szacunkiem – każda nieruchomość zasługuje na indywidualny kosztorys budowy domu z uwzględnieniem wszystkich etapów i urządzeń, jakie znajdą się w wyposażeniu. Niektóre firmy budowlane oferują na swoich stronach internetowych wstępne, darmowe wyceny budowy domu, bazujące na kilku podstawowych zmiennych.

Co więcej, koszt budowy domu może ulec zmianie w czasie z uwagi na inflację, która znacząco wpływa na cenę materiałów, sprzętu i robocizny. Jednakże początkowe wydatki można w pewnym stopniu zrekompensować, decydując się na wspomniany wyżej energooszczędny wariant budowy i montaż takich instalacji jak rekuperacja, fotowoltaika czy pompa ciepła. To rozwiązania nie tylko znacząco obniżające koszty codziennego użytkowania obiektu, ale także przyjazne środowisku.

Powiązane artykuły

Porady eksperta bloga kredytowego dla osób szukających najlepszych ofert kredytowych

Potrzebujesz gotówki, aby sfinansować swój zakup? Do wyboru masz rozmaite produkty kredytowe, które można...

Kalkulator do obliczania kredytu gotówkowego. Sprawdź, jak to działa

Nie wiesz, jaki kredyt wziąć? Który będzie opłacał się finansowo? Jeśli szukasz najtańszej oferty,...

Jak zacząć inwestować w S&P 500?

Indeks S&P 500 formalnie powstał w 1957 r. W porównaniu z najstarszymi amerykańskimi wskaźnikami,...