Strona głównaInnePowrót do pracy po urlopie macierzyńskim — prawa i obowiązki

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim — prawa i obowiązki

Opublikowano

Artykuł sponsorowany
Najnowsze artykuły

Jak inwestować na giełdzie? Praktyczny przewodnik dla każdego

Myślałeś kiedyś, czy inwestowanie na giełdzie to tylko gra dla wybranych, czy może coś,...

Restrukturyzacja a upadłość – którą drogę wybrać dla firmy w kryzysie?

Gdy firma wpada w spiralę zadłużenia, decyzja o dalszych krokach staje się jedną z...

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest ważnym, ale stresującym momentem w życiu każdej zarabiającej mamy. Kobiety przejmują się zarówno ponownym wykonywaniem obowiązków, jak i życiem dziecka, które czeka na nie w domu czy przedszkolu. Zobacz, jakie prawa i obowiązki ma mama wracająca do pracy i co ułatwi jej cały ten proces.

Uprawnienia pracownika

W Polsce kwestie urlopu macierzyńskiego regulowane są prawnie. Obejmują one przede wszystkim prawa, które ochraniają matkę po powrocie do pracy. O jakie normy może chodzić?

Kobiety po urlopie macierzyńskim mają zagwarantowany powrót na swoją poprzednią posadę, albo stanowisko zgodne z kwalifikacjami pracownika. Warto wspomnieć, że wysokość wynagrodzenia po powrocie również nie może być niższa!

Każda osoba wracająca z takiego urlopu ma możliwość ubiegania się o różne formy wsparcia. Do najpowszechniejszych należą przede wszystkim elastyczne godziny pracy, możliwość przejścia na tryb hybrydowy czy zagwarantowanie przerw na karmienie dziecka.

Zobowiązania wobec pracodawcy

Musimy pamiętać o tym, że powrót na stanowisko będzie wymagał współpracy i zrozumienia dwóch stron. Czego może wymagać od Ciebie pracodawca i co ułatwi wam komunikację?

Niezwykle istotne będzie poinformowanie przełożonego o swoim powrocie do pracy, wymaganiach i potrzebach przynajmniej miesiąc przed. Musi on mieć trochę czasu na przygotowanie stanowiska i ponowne wdrożenie takiej osoby w pracę.

Wszystkie wnioski dotyczące godzin pracy i jej formy, przerw czy nawet kolejnego urlopu wychowawczego należy składać z odpowiednim wyprzedzeniem. To oczywiście oficjalne dokumenty, które pracodawca jest zobowiązany rozpatrzyć. Jasna i klarowna komunikacja z pewnością ułatwi wam współpracę w tym dość newralgicznym i wymagającym okresie.

Jak przygotować się do powrotu?

W XXI wieku kariera znaczy dla kobiet coraz więcej. Próba połączenia jej z rodziną i dzieciakami może być sporym wyzwaniem. Zobacz, co pomoże Ci wrócić na stare stanowisko z nową, pozytywną energią.

Jak już wspominaliśmy, odpowiednia umiejętność porozumiewania się z pracodawcą będzie kluczowa w takim wypadku. Przysłowiowe „pozostawanie na łączach” miesiąc przed powrotem do pracy pozwoli wam odbudować starą relację i dopasować nowe stanowisko do potrzeb matki.

Postaraj się, żeby powrót przebiegał stopniowo. Jeśli pracodawca się zgodzi, zacznij od częściowego etatu. To pomoże Ci przystosować się do nowego rytmu dnia i zadbać o odpowiednią opiekę dla swojego bobasa.

Przed ostatecznym powrotem postaraj się uzupełnić swoją wiedzę. Zazwyczaj jest to kwestia przypomnienia sobie starych obowiązków. Pomocne mogą okazać się również kursy i szkolenia.

Przy odpowiednim kontakcie z pracodawcą cały ten proces powinien przebiec szybko i gładko. Pamiętaj, że jeśli czujesz się w jakikolwiek sposób dyskryminowana w swoim miejscu pracy przez wcześniej odbywany urlop macierzyński, możesz to zgłosić. W sieci, na stronach takich jak https://www.gowork.pl/, jest sporo firm, które poszukują pracowników. Kto wie, może zaczęcie od zera będzie dla Ciebie lepszym wyjściem.

Powiązane artykuły

Akcyza za samochód – ile wynosi, jak zapłacić i co trzeba wiedzieć? [2025]

Sprowadzenie samochodu z zagranicy to super przygoda, ale prawie każdy, kto robi to pierwszy...

Sprawy frankowe – jak skutecznie dochodzić swoich praw w sporze z bankiem? 

Wiele osób, które w latach 2005–2010 zaciągnęły kredyt hipoteczny powiązany z kursem franka szwajcarskiego,...

Jak dbać o swoją kondycję finansową i unikać problemów z długami?

Wyobraź sobie, że otrzymujesz kolejne przypomnienie o niezapłaconej fakturze, a Twój portfel świeci pustkami....