Strona głównaZarządzanie i OrganizacjaJak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Zarządzanie czasem i kosztami: Jak automatyzacja procesów biznesowych optymalizuje budżet firmy

Zarządzanie czasem i kosztami jest kluczowym elementem strategii każdej firmy dążącej do osiągnięcia sukcesu...

Remarketing vs. Retargeting: Jakie są różnice pod względem e-commerce?

W dzisiejszym cyfrowym świecie e-commerce, zarówno remarketing, jak i retargeting są niezbędne dla przedsiębiorstw...

Coraz więcej spraw załatwiamy dziś przez Internet. Sieć służy nam do kontaktu z bliskimi, pracy, rozrywki, a nawet zarządzania swoimi finansami. Przez Internet nierzadko wysyłamy swoje cenne dane, w tym dane wrażliwe, czy prywatne zdjęcia. Warto więc jak najlepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. W dzisiejszym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak poprawić prywatność i zabezpieczyć się przed utratą swoich cennych danych.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci

Zacznijmy od przedstawienia kilku wskazówek dotyczących naszego bezpieczeństwa w sieci. Stosując się do tych porad może w bardzo wysokim stopniu zabezpieczyć nasze dane przed utratą. Ważne jest też, aby starać się unikać szkodliwych działań osób trzecich, a razie czego – wiedzieć, jak wtedy postępować. Poniżej znajdziesz podstawowe wskazówki na temat bezpiecznego korzystania z Internetu:

  • Używaj silnych haseł – co pewien czas słyszymy o mniejszych lub większych wyciekach haseł Internautów. Zwykle cyberprzestępcy zdobywają dane dostępowe (login, adres e-mail, hasło, data urodzenia użytkownika, numer telefonu i inne informacje) z dość niszowych, niewielkich źródeł. Problem pojawia się jednak, jeśli pozyskane w ten sposób hasło do małego forum internetowego lub jednego ze sklepów internetowych pasuje również do Twojej bankowości elektronicznej i skrzynki e-mail. Warto więc ustawiać różne hasła. Aby łatwiej nimi zarządzać, można natomiast użyć jednego z bezpiecznych menedżerów haseł.
  • Aktualizuj oprogramowanie – luki w zabezpieczeniach zwykle szybko są naprawiane przez twórców systemów operacyjnych lub programów. Warto więc zawsze niezwłocznie instalować wszelkie poprawki bezpieczeństwa i aktualne wersje oprogramowania. Dotyczy to wszystkich urządzeń – smartfonów, tabletów oraz komputerów.
  • Uważaj na phishing – każdego dnia jesteśmy narażeni na próby wyłudzenia naszych danych, najczęściej danych bankowych, czy dostępowych. Nigdy nie podawaj takich informacji, nawet jeśli myślisz, że nadawca wiadomości to twój znajomy lub administrator jakiejś strony/aplikacji. Nikt nie powinien znać Twoich haseł, czy danych do płatności. Warto też uważać na podejrzane załączniki do wiadomości mailowych, pliki do pobrania ze strony i strony mogą podszywać się pod inną witrynę.
  • Korzystaj z zabezpieczeń sieciowych – zawsze warto dobrze zabezpieczyć sieci bezprzewodowe i korzystać z szyfrowanych połączeń. Unikaj też stron internetowych bez odpowiednich zabezpieczeń- certyfikatu SSL.
  • Ostrożność w mediach społecznościowych – informacje i zdjęcia publikowane tam mogą być wykorzystane bez osoby trzecie na wiele sposobów. Przede wszystkim nie publikuj nigdzie Twoich danych osobowych, czy informacji pozwalających na lokalizację Twojego miejsca pobytu.
  • Korzystaj z bezpiecznych połączeń – używając dobrej przeglądarki (choćby Google Chrome) od razu dostaniesz informację, że połączenie ze stroną nie jest bezpieczne. Wtedy po prostu z niej wyjdź.
  • Dwuskładnikowa autentykacja (2FA) – to obecnie najskuteczniejszy sposób szyfrowania, który spotkamy między innymi w komunikatorach internetowych.
  • Bądź świadomy swoich śladów cyfrowych – korzystając z Internetu nigdy nie będziemy w 100% anonimowi, pamiętaj o tym.

Warto wyrobić sobie nawyk stosowania się do powyższych wskazówek. Niektóre z nich nie wymagają też od nas prawie żadnego działania. Wystarczy jedynie skorzystać z dobrego sprzętu i bezpiecznego, aktualnego oprogramowania. Zalecane jest przy tym stosowanie się do wskazówek pojawiających się na ekranie (np. o podejrzanie wyglądającym załączniku lub niebezpiecznym połączeniu).

Na ile bezpieczne jest przeglądanie sieci w trybie incognito?

Chcąc poprawić swoją prywatność w sieci część osób po prostu sprawdza, jak włączyć tryb incognito w przeglądarce. Jak się jednak okazuje nie gwarantuje to pełnej prywatności. Gdy korzystamy z trybu incognito, w przeglądarce nie są zapisywane niektóre dane – historia przeglądania, wpisywane hasła, informacje przekazywane w formularzach i inne. Te dane, tak samo jak identyfikator naszej sieci i urządzenia nie są jednak w 100% zabezpieczone. Mogą być widoczne między innymi dla administratora strony internetowej, czy dostawcy sieci internetowej. Jeśli więc chcesz dobrze chronić swoją prywatność, skorzystaj z sieci prywatnej VPN.

W czym pomaga VPN?

Dziś coraz więcej osób doskonale wie, co to jest VPN. Dzięki specjalnej aplikacji możemy w wirtualny sposób zmienić swoją lokalizację, czy identyfikator naszej sieci. Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (w skrócie to właśnie VPN) jest o wiele bardziej bezpieczne od zwykłego włączenia trybu incognito w przeglądarce. Korzystanie z trybu incognito w przeglądarce nie chroni w 100% naszej prywatności, oznacza raczej nie zapisywanie informacji podczas przeglądania stron www w historii przeglądarki. Używanie VPN pozwala natomiast na szyfrowanie połączenia – to o wiele skuteczniejsze zabezpieczenie dla naszych danych i prywatności.

Pamiętaj: bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne, doczytaj więcej na nano.komputronik.pl.

Powiązane artykuły

Zarządzanie czasem i kosztami: Jak automatyzacja procesów biznesowych optymalizuje budżet firmy

Zarządzanie czasem i kosztami jest kluczowym elementem strategii każdej firmy dążącej do osiągnięcia sukcesu...

Uwielbiasz czytać, lecz ceny książek są za wysokie? Sprawdź to rozwiązanie!

W dyskusjach na temat malejącego poziomu czytelnictwa często powraca argument dotyczący wysokich cen książek....

Etapy procesu decyzyjnego – jakie istnieją?

Codziennie podejmujemy decyzje – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zaczynając od błahych...