Strona głównaBiznesDla kogo przeznaczony jest kredyt na rozwój firmy? Zobacz, jak go uzyskać!

Dla kogo przeznaczony jest kredyt na rozwój firmy? Zobacz, jak go uzyskać!

Opublikowano

Najnowsze artykuły

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...

Czym są spółki dywidendowe?

Dywidenda jest jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy decydują się na zakup akcji....

Aby mieć szansę na skuteczne rozwijanie przedsiębiorstwa, często konieczne jest wsparcie finansowe. Dla większości firm, szczególnie tych małych i średnich, kluczową rolę tutaj odgrywa możliwość skorzystania z kredytu na rozwój firmy. Czy każda firma może go uzyskać? Co trzeba przygotować, aby uzyskać taki rodzaj finansowania? O szczegółach na ten temat w naszym artykule!

Kto może sięgnąć po kredyt na rozwój firmy?

Kredyt na rozwój firmy jest produktem stworzonym dla przedsiębiorców, którzy pragną dynamicznie rozwijać swoją działalność. Mają duże plany co do swojego biznesu – chcą wprowadzić innowacje, zwiększyć zdolność produkcyjną czy po prostu być konkurencyjnym na rynku. Środki z takiego kredytu właściciele firm mogą przeznaczyć na różne cele rozwojowe. Warto podkreślić, że zazwyczaj z takiego wsparcia korzystają przede wszystkim małe i średnie firmy, a banki i instytucje finansowe oferujące kredyt na rozwój firmy często maksymalnie dostosowują ten produkt do potrzeb takich działalności. 

Gdzie można znaleźć kredyt dla firm na rozwój działalności?

W ofertach banków spotkasz się z wieloma produktami finansowymi, które pozwalają na rozwój prowadzonej działalności. Pamiętaj również, że zaciągnięcie kredytu w takim celu wcale nie musi świadczyć o problemach finansowych. Firmy chętnie decydują się na takie rozwiązanie, gdy chcą sfinansować drogą, ale potencjalnie bardzo opłacalną inwestycję, ale brakuje im na to środków własnych. 

Gdy chcesz zdecydować się na kredyt dla firm na rozwój działalności, możesz zainteresować się np. kredytem inwestycyjnym. Jest to produkt, który można przeznaczyć m.in. na budowę lub zakup nieruchomości, zakup papierów wartościowych czy zakup pojazdów i maszyn. Tak naprawdę tutaj możliwości są praktycznie niezliczone. Dobrym wyborem może okazać się także kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcy, który umożliwia zakup nieruchomości czy zakup działki budowlanej pod zabudowę na działalność gospodarczą. 

Jeśli natomiast chcesz wdrożyć nowe technologie, rozważ kredyt technologiczny. Co ważne, jego spłata może być częściowo dofinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, więc jest to szansa na tanie wdrożenie w swojej firmie nowych technologii.

Kredyt na rozwój działalności gospodarczej – warunki

Niestety nie każda działalność może otrzymać kredyt na rozwój firmy. Przedsiębiorcy, którzy planują starać się o niego, muszą wiedzieć, że banki stawiają liczne warunki. Jednym z takich jest odpowiedni okres prowadzenia działalności gospodarczej – zwykle są to 24 miesiące. Wymagane jest również posiadanie zdolności kredytowej. Instytucja finansowa sprawdzi także, czy przedsiębiorca wnioskujący o kredyt na rozwój działalności gospodarczej terminowo wywiązuje się ze wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Nie może też posiadać zaległości podatkowych lub zobowiązań zrównanych z nimi czy zaległości w ZUSie. Nierzadko wymagane jest również, aby kredytobiorca posiadał wkład własny w wysokości 10% bądź nawet 20%, choć nie brakuje banków, które proponują pokrycie 100% wartości inwestycji. Są to podstawowe wymagania instytucji finansowych, ale pamiętaj, że te mogą się różnić w zależności od tego, jaki wybierzesz bank. 

Jakie dokumenty będą potrzebne, aby zaciągnąć kredyt na rozruch firmy?

To, jakie będą formalności przed Tobą na drodze do uzyskania kredytu na rozwój firmy, w dużej mierze zależy od tego, w której instytucji finansowej zdecydujesz się zaciągnąć kredyt. Bank może wymagać dostarczenia takich dokumentów jak m.in.:

  • biznesplan,
  • zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
  • potwierdzenie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP z urzędu skarbowego,
  • zaświadczenie o nadaniu REGON,
  • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUSie i podatkami w US,
  • deklaracje podatkowe za poprzedni rok,
  • rachunki zysków i strat za ostatni rok obrachunkowy. 

W przypadku spółek wymagane może być również m.in. zaświadczenie KRS, czy statut spółki. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, po prostu skontaktuj się z bankiem/instytucją finansową, w której chcesz zdecydować się na kredyt na rozwój firmy. 

Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu na rozwój działalności?

Pieniądze na rozwój działalności uzyskane z kredytu mogą być przeznaczone na różnorodne cele, mające związek z rozwojem i wzrostem przedsiębiorstwa. Zazwyczaj przedsiębiorcy wydają je na nowe inwestycje w infrastrukturę, rozwój usług lub produktów czy też zakup nowego sprzętu i technologii. Środki mogą zostać wykorzystane również na zakup większych zapasów surowców czy gotowych produktów, rozbudowę magazynu, czy rozwój kompetencji pracowników i inwestycję w szkolenia lub kursy. Co więcej, możesz je przeznaczyć na wdrożenie działań marketingowych i w ten sposób pozyskać nowych klientów, wypromować nowości w ofercie czy zbudować markę. 

Kredyt na rozwój firmy – maksymalna kwota i okres kredytowania

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka może być maksymalna kwota kredytu na rozwój firmy, ponieważ jest to zależne m.in. od zdolności kredytowej przedsiębiorstwa czy inwestycji, na jaką zaciągany jest kredyt. Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj zabezpieczeń oferowanych przez przedsiębiorstwo czy wielkość firmy. Różny może być również okres kredytowania. Wpływ na niego ma cel kredytu czy branża, w której działa firma. Jeśli chcesz kupić sprzęt, zapewne okres kredytowania wyniesie kilka lat, natomiast w przypadku większych inwestycji takich jak np. budowa nowej siedziby, okres kredytowania może wynieść nawet kilkanaście lat.

Kredyt na rozwój firmy, a może pożyczka od rodziny?

Przedsiębiorcy, zastanawiając się, skąd pozyskać środki na rozwój firmy, często rozważają pożyczenie pieniędzy od swoich bliskich. Może to się wydawać wspaniałym rozwiązaniem, wręcz idealnym. Nie trzeba bowiem spełniać licznych wymagań formalnych i ponosić dodatkowych opłat. Niestety to wszystko tylko z pozoru wydaje się takie piękne. Pewnie nieraz słyszałeś, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Pod względem finansów jest to jak najbardziej prawda. 

Pożyczenie pieniędzy od bliskich rzadko okazuje się dobrym pomysłem. Wynika to z tego, że gdy pojawiają się problemy z terminową spłatą zobowiązania, zaczynają się wewnętrzne konflikty. Pożyczkodawca zaczyna się denerwować i niecierpliwić, co niekorzystnie wpływa na całą relację. Jeśli nie chcesz do tego dopuścić, jedyną sensowną opcją jest kredyt na rozwój firmy.

Kredyt na rozwój firmy – wady i zalety

Zastanawiasz się, jakie zalety ma kredyt na rozwój firmy? Przede wszystkim jest sposobem na zdobycie niezbędnych środków finansowych na inwestycje, które korzystnie mogą wpłynąć na rozwój firmy, czy zwiększyć jej zdolności produkcyjne. Wówczas firma nie traci dostępu do środków niezbędnych na bieżącą działalność. Takie zobowiązanie może mieć też stałe oprocentowanie, co oznacza, że firma płaci stałe raty, dzięki czemu planowanie budżetu firmowego nie powinno sprawić najmniejszych problemów. Sporym plusem jest również to, że procedura wnioskowania o kredyt na rozwój firmy jest nieskomplikowana, a instytucje finansowe mające taki produkt w ofercie indywidualnie rozpatrują każdą sprawę.

Rzeczy idealne nie istnieją, dlatego musisz zdawać sobie sprawę, że kredyt na rozwój działalności gospodarczej to również pewne wady. Największym minusem jest to, że firma musi płacić odsetki i inne koszta związane z zaciągniętym zobowiązaniem, co może wpływać na rentowność przedsiębiorstwa. Banki wymagają również solidnych zabezpieczeń. Tylko z nimi możesz liczyć na korzystne warunki kredytu, ale jednak to może stanowić dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorstwa. A gdy projekt się nie powiedzie, spłata kredytu może być problematyczna i wiązać się z ryzykiem utraty zabezpieczeń. 

Jak zatem widzisz, kredyt na rozwój firmy nie jest rozwiązaniem idealnym, ale w wielu przypadkach jest dobrym pomysłem. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, dobrze przeanalizuj jego zalety i wady. Świetnym pomysłem może okazać się także skorzystanie z doradztwa finansowego, aby móc podjąć świadomą i przemyślaną decyzję. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Czy o kredyt na rozwój firmy mogą wnioskować działalności z krótkim stażem?

Zazwyczaj działalności z krótkim stażem mają problemy z uzyskaniem kredytu na rozwój firmy, co wynika z tego, że nie mają odpowiedniej historii finansowej i ugruntowanej zdolności kredytowej. Banki często wymagają, aby firma ubiegająca się o pieniądze na rozwój działalności gospodarczej istniała na rynku od przynajmniej 24 miesięcy. 

2. Jaka jest maksymalna kwota kredytu na rozwój firmy?

Nie da się jednoznacznie określić maksymalnej kwoty kredytu na rozwój firmy, ponieważ jest to zależne od zbyt licznych czynników takich jak m.in. wielkość firmy, zdolność kredytowa przedsiębiorstwa czy rodzaj inwestycji, na jaką zaciągany jest kredyt. 

3. Czy z kredytu na rozwój firmy można sfinansować zakup lokalu biurowego?

Jak najbardziej. Zaciągając kredyt na rozwój firmy, pozyskane środki możesz przeznaczyć na zakup lokalu biurowego. To ogólny rodzaj finansowania, który możesz przeznaczyć na rozmaite cele związane z rozwojem przedsiębiorstwa, w tym na zakup nieruchomości. 

4. Czy mając inny kredyt, można wnioskować o kredyt na rozwój firmy?

Oczywiście, że tak. Posiadając inny kredyt, możesz ubiegać się o kredyt na rozwój firmy. Banki rozumieją, że przedsiębiorcy mogą mieć potrzebę jednoczesnego korzystania z różnych źródeł finansowania. Pamiętaj jednak, że istniejący już kredyt, ma duży wpływ na zdolność kredytową Twojego przedsiębiorstwa. 

5. Czy do wnioskowania o kredyt na rozwój firmy potrzebny jest biznesplan?

Bardzo często biznesplan okazuje się kluczowym elementem wniosku o kredyt na rozwój firmy. Jest to dokument, w którym szczegółowo można zapoznać się z celami, strategiami, planami i prognozami finansowymi danego przedsięwzięcia. Oczywiście zdarza się, że nie jest on wymagany przy wnioskowaniu o kredyt na rozwój firmy, ale jego przedstawienie może zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie takiego wsparcia. 

6. Czy każdy bank oferuje kredyt na rozwój firmy?

W większości banków możemy spotkać się z szeroką ofertą kredytów na rozwój firmy. Są to produkty takie jak m.in. kredyt inwestycyjny dla firm czy kredyt hipoteczny dla firm. Oczywiście nie oznacza to, że każda instytucja finansowa proponuje takie produkty. Najlepiej będzie jeśli sprawdzisz to bezpośrednio na stronie internetowej wybranej firmy. 

Powiązane artykuły

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...

Jak zacząć sprzedawać ubezpieczenia?

Praca jako agent ubezpieczeniowy wymaga wiedzy i umiejętności zdobytych podczas specjalistycznych szkoleń. Jednocześnie uchyla...

Zawieszenie działalności gospodarczej – w jakich sytuacjach warto to rozważyć?

Gdy prowadzenie własnego biznesu nie idzie Ci najlepiej, nie musisz od razu zamykać firmy....