Strona głównaBiznesKredyt na działalność gospodarczą – jak go uzyskać? Sprawdź, kto może się...

Kredyt na działalność gospodarczą – jak go uzyskać? Sprawdź, kto może się o niego starać!

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Podatek VAT – czym jest i jak go prawidłowo rozliczyć?

Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się, czy powinni zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT. Niektórym...

5 powodów, dla których warto skonsultować się z doradcą kredytowym przy zakupie nieruchomości we Wrocławiu

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych inwestycji życiowych, a proces zdobycia najlepszego kredytu hipotecznego...

Proces zakładania własnej działalności gospodarczej bywa czasochłonny i nierzadko problematyczny. Przyszły przedsiębiorca ma na głowie mnóstwo formalności do załatwienia. Często decyduje się również na zaciągnięcie kredytu na działalność gospodarczą, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Czy można uzyskać kredyt na firmę? Dla kogo jest to produkt? Dowiedz się więcej z naszego artykułu. 

Kto może otrzymać kredyt na działalność gospodarczą?

Kredyt na działalność gospodarczą jest produktem, który został stworzony dla różnych przedsiębiorców. Mogą skorzystać z niego ci, którzy chcą rozpocząć, rozwijać lub utrzymać swoją działalność gospodarczą. To produkt, który ma uniwersalny charakter, co oznacza, że mogą zdecydować się na niego zarówno mikro, mali, średni przedsiębiorcy, jak i duże przedsiębiorstwa. Należy podkreślić jednak, że kredyt na działalność gospodarczą nie jest oferowany przez wszystkie banki. Problemy mogą pojawić się, zwłaszcza jeśli interesuje Cię kredyt na otwarcie działalności gospodarczej. Niestety nieliczne instytucje chcą podejmować ryzyko przekazania środków na rozwijający się biznes, ale to nie znaczy, że znalezienie banku, który wesprze początkującego przedsiębiorcę, jest niemożliwe.

Kredyt na otwarcie działalności gospodarczej – warunki

Niezależnie od tego, na jaki kredyt się zdecydujesz, musisz nastawić się na to, że udzielająca go instytucja będzie wymagała spełnienia określonych warunków. Nie inaczej jest w przypadku kredytu na otwarcie działalności gospodarczej. Wówczas wymagany może być wpis do rejestru działalności gospodarczych będący jednocześnie potwierdzeniem tego, że Twoja firma naprawdę istnieje. Bank będzie chciał również mieć pewność, że nie masz zaległości w ZUSie i US. Podstawą jest także posiadanie odpowiednio wysokiego średniego dochodu firmy, czyli zdolności kredytowej. Znaczenie może mieć również zabezpieczenie kredytu (np. hipoteka), staż firmy, czy biznesplan. 

Kredyt na start działalności gospodarczej – potrzebne dokumenty

Planujesz złożyć wniosek o kredyt na start działalności i zastanawiasz się, jakie będą niezbędne dokumenty? Najczęściej banki wymagają dostarczenia:

  • zaświadczenia z banku o posiadanych rachunkach,
  • zaświadczeń o dochodach (np. umowy o pracę, PITy),
  • biznesplanu,
  • dokumentów rejestracyjnych firmy (CEIDG, KRS).

Oczywiście lista niezbędnych dokumentów może być znacznie dłuższa. Wiele tutaj zależy od tego, w jakiej instytucji finansowej zdecydujesz się zaciągnąć kredyt na działalność gospodarczą. 

Co powinien zawierać i gdzie złożyć wniosek o kredyt na działalność gospodarczą?

Jeśli planujesz złożyć wniosek o kredyt na działalność gospodarczą, musisz wiedzieć, że będziesz musiał podać w nim wiele szczegółowych informacji w takich kategoriach jak m.in. dane firmy, dane właściciela firmy czy dane finansowe. Być może instytucja finansowa będzie wymagała dostarczenia jeszcze innych dokumentów, o których wspomnieliśmy powyżej. Natomiast to, gdzie powinieneś złożyć taki wniosek o kredyt na firmę, w dużej mierze zależy od tego, jakiego wybierzesz kredytodawcę. Wiele banków i instytucji finansowych umożliwia wysłanie wniosku kredytowego online, co jeszcze bardziej ułatwia sprawę i sprawia, że możemy to zrobić bez wychodzenia z domu. 

Jaki kredyt na działalność gospodarczą?

Chcąc wziąć kredyt na działalność gospodarczą, spotkasz się z wieloma różnymi rodzajami zobowiązań. Jaki kredyt na działalność gospodarczą? Możesz zaciągnąć m.in.:

  • kredyt inwestycyjny – jest to produkt przeznaczony na finansowanie inwestycji, czyli zakup środków trwałych, nieruchomości, rozbudowę czy modernizację firmy. Biorąc pod uwagę fakt, że inwestycje zazwyczaj wymagają większych nakładów finansowych, to zobowiązanie jest udzielane na większe kwoty (np. w porównaniu z kredytem obrotowym),
  • kredyt obrotowy – głównym celem tego produktu dla przedsiębiorców jest pomoc w utrzymaniu płynności finansowej firmy. Właściciele firm mogą otrzymać fundusze w ramach „obrotówki” na spłatę rat kredytów i pożyczek, zakup niezbędnych towarów i surowców czy wypłaty dla pracowników,
  • kredyt na rachunku bieżącym – to produkt, który jest bardzo podobny do kredytu odnawialnego dla klientów indywidualnych. Ma postać odnawialnego debetu na firmowym koncie i umożliwia podtrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, 
  • kredyt technologiczny – jest specjalnym rodzajem kredytu, który warto zaciągnąć, gdy chcemy wdrożyć nowe technologie w małej lub średniej firmie. Jego zaletą jest z pewnością to, że jego spłata może być częściowo dofinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego,
  • kredyt firmowy na start – jest to dość popularna forma finansowania stworzona z myślą o nowo powstałych przedsiębiorstwach, które chcą pozyskać kapitał na rozwój działalności. Jest to kredyt, który można przeznaczyć na cele inwestycyjne takie jak zakup maszyn i urządzeń, zakup surowców i materiałów, wynajem lokalu czy wyposażenie biura. 

Są to kredyty na działalność gospodarczą czy kredyty na otwarcie firmy – banki stosują różne nazewnictwo.

Na co można przeznaczyć kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2024?

Pieniądze uzyskane z kredytu na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2024, możesz przeznaczyć na różnorodne cele mające związek z uruchomieniem i rozwinięciem przedsiębiorstwa

Należy mieć na uwadze, że kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej występuje w kilku opcjach i w zależności od tego, na którą się zdecydujesz, pieniądze z kredytu możesz wydać na inwestycję i np. sfinansować zakup lub wynajem lokalu czy też kupić niezbędne maszyny, sprzęt lub wyposażenie. 

Kredyt na działalność gospodarczą jest także dobrym wyborem, kiedy chcesz rozwinąć produkt/usługę lub wprowadzić całkowitą nowość na rynek. Wówczas możesz pokryć np. koszty badań. Zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go również na pokrycie bieżących kosztów operacyjnych, zakup zapasów czy uregulowanie wynagrodzeń pracowników. 

Jak uzyskać kredyt na działalność gospodarczą – wnioskowanie krok po kroku

Zdecydowałeś się na kredyt na działalność gospodarczą i zastanawiasz się, jak wygląda proces wnioskowania? Ten nie jest skomplikowany, choć musisz nastawić się na liczne formalności. Pokazujemy krok po kroku, jak wygląda uzyskiwanie kredytu na działalność gospodarczą. 

  1. Zbierz niezbędną dokumentację. Wymagane będzie przedstawienie dokumentów takich jak np. rachunek zysków i strat, zeznania podatkowe, czy zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUSie i US. Bank może wymagać również biznesplanu zawierającego opis działalności.
  2. Sprawdź swoją historię kredytową i zweryfikuj, czy terminowo regulujesz wszystkie zobowiązania.
  3. Ustal cel kredytu. Powinieneś dobrze wiedzieć, na co przeznaczysz pieniądze pozyskane z kredytu. 
  4. Wybierz odpowiedniego kredytodawcę. Przejrzyj oferty różnych banków i instytucji finansowych oraz porównaj takie czynniki jak m.in. oprocentowanie, prowizje czy inne opłaty. Jeśli czujesz, że nie masz na to sił i czasu, możesz skorzystać ze wsparcia doradcy kredytowego. 
  5. Wypełnij wniosek kredytowy u wybranego kredytodawcy. Pamiętaj, aby zawrzeć w nim wszystkie wymagane informacje i dołączyć potrzebne dokumenty.
  6. Porozmawiaj z przedstawicielem kredytodawcy, aby móc uzyskać szczegółowe informacje na temat swojego wniosku. 
  7. Oczekuj na decyzję kredytodawcy. Powinieneś uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ten proces może zająć nieco czasu.
  8. W przypadku gdy wniosek zostanie zaakceptowany, uważnie zapoznaj się z umową kredytową i podpisz ją.
  9. Dbaj o regularną spłatę rat, a gdy pojawią się trudności finansowe, nawiąż kontakt z kredytodawcą w celu uniknięcia ewentualnych problemów.

Miej na uwadze, że proces starania się o kredyt na działalność gospodarczą może wyglądać nieco inaczej w zależności od tego, w jakim banku/instytucji finansowej zdecydujesz się zaciągnąć kredyt. 

Ile kosztują kredyty na działalność gospodarczą? 

Niezależnie od tego, na jaki kredyt na działalność gospodarczą się zdecydujesz, musisz wiedzieć, że wiążą się z nim spore koszta. Należą do nich m.in.:

  • prowizja banku,
  • odsetki,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • koszty dodatkowych produktów (np. konta firmowego).

Jak zatem widzisz, nie można jednoznacznie stwierdzić, ile kosztują kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. 

Kredyty na działalność gospodarczą – zalety i wady

Kredyty na działalność gospodarczą to rozwiązanie, które ma pewne zalety i wady. Zanim zdecydujesz się na takie finansowanie, warto, abyś dobrze je przeanalizował. Za jeden z największych plusów kredytu na działalność gospodarczą uważa się możliwość sfinansowania inwestycji, zakup nowego sprzętu czy rozwoju produktów

Ten produkt może zapewnić także utrzymanie płynności finansowej. Nie bez znaczenia jest też to, że przedsiębiorstwo decydując się na taki krok, może realizować swoje plany rozwojowe, a firma może wzrastać. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje fakt, że regularna spłata kredytu może pomóc w budowaniu pozytywnej historii kredytowej, a to z kolei będzie miało korzystny wpływ, jeśli planujesz starać się o inne formy wsparcia w przyszłości. 

Niestety kredyty na działalność gospodarczą to również wady. Przede wszystkim przedsiębiorca musi się liczyć się z kosztami odsetkowymi. Decydując się na takie rozwiązanie, będzie płacił dodatkowe pieniądze. Istnieje także ryzyko, że zaciągnięcie kredytu zwiększy ryzyko niewypłacalności. Biorąc pod uwagę fakt, że kredyt trzeba regularnie spłacać, należy mieć na uwadze, że może mieć to niekorzystny wpływ na płynność finansową firmy. Co równie ważne, kredyt na działalność gospodarczą wpływa na zdolność kredytową i może utrudniać uzyskanie kolejnych zobowiązań. 

Jeśli jesteś pełen wątpliwości i nie wiesz, czy kredyt na działalność gospodarczą to na pewno dobry pomysł, skonsultuj się z doradcą kredytowym, który na pewno wesprze Cię w podjęciu odpowiedniej decyzji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Jaki staż firmy potrzebny jest do wnioskowania o kredyt na działalność gospodarczą?

To, jaki jest wymagany staż firmy, jest zależne od tego, u którego kredytodawcy chcesz starać się o kredyt. Są pewne wymagania dotyczące stażu i najczęściej firmy, które dłużej działają na rynku, mogą uzyskać łatwiejszy dostęp do finansowania, z kolei przedsiębiorstwa z krótszym stażem mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu, choć warto podkreślić, że istnieją również kredyty dla nowo powstałych firm. 

2. Czy po zawieszeniu lub zamknięciu działalności gospodarczej nadal trzeba spłacać kredyt?

Tak, oczywiście. Nawet gdy zawiesisz lub zamkniesz działalność gospodarczą, wciąż będziesz miał zobowiązanie do spłaty. Jeśli nie radzisz sobie z terminowym opłacaniem rat, możesz skontaktować się z kredytodawcą, aby porozmawiać o rozwiązaniach umożliwiających spłatę zadłużenia. 

3. Czy kredyt na działalność gospodarczą dotyczy także JDG?

Jak najbardziej. Kredyt na działalność gospodarczą to produkt oferowany różnym firmom, w tym również jednoosobowym działalnościom gospodarczym (JDG).

4. Jakie czynniki mogą zmniejszyć szanse na otrzymanie kredytu na działalność gospodarczą?

Są pewne czynniki, które mogą zmniejszyć szanse na otrzymanie kredytu na działalność gospodarczą. Zaliczamy do nich m.in. kiepską historię kredytową, zbyt małe dochody, brak zabezpieczeń, nieposiadanie biznesplanu, czy za krótki staż firmy. 

5. Czy do wnioskowania o kredyt na działalność gospodarczą potrzebny jest biznesplan?

Bardzo często zdarza się, że banki i instytucje finansowe wymagają dołączenia biznesplanu do wniosku kredytowego. Jest to dokument, który przedstawia plan działania, prognozy finansowe czy analizę rynku. 

6. Czy kredyt na działalność gospodarczą wymaga zabezpieczenia?

Dla przedsiębiorców najwygodniejszą opcją jest kredyt bez zabezpieczeń, ale niestety taki wariant rzadko oferowany jest przez banki. Najczęściej instytucje finansowe wymagają zabezpieczenia kredytu. Jest to działanie, dzięki któremu bank zyskuje gwarancję możliwości skutecznej windykacji należności od kredytobiorcy.

Powiązane artykuły

Podatek VAT – czym jest i jak go prawidłowo rozliczyć?

Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się, czy powinni zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT. Niektórym...

Jakie studia biznesowe wybrać? Te podyplomowe kierunki są najbardziej przyszłościowe

Wybór odpowiedniego kierunku studiów podyplomowych może być kluczowym krokiem na ścieżce kariery zawodowej. W...

Jak działa newsletter SMS? Komunikacja na wyciągnięcie ręki

Czy w świecie biznesu jest coś ważniejszego niż komunikacja? To właśnie ona jest kluczem...