Strona głównaBiznesJakie jest ROI z wykorzystania architektury chmurowej w przedsiębiorstwie?

Jakie jest ROI z wykorzystania architektury chmurowej w przedsiębiorstwie?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Zakup mieszkania na firmę – wszystko, co trzeba wiedzieć?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak zainwestować pieniądze. Zakup nieruchomości na firmę pozwala bezpiecznie ulokować...

Brak absolutorium dla zarządu – co to oznacza?

W Kodeksie spółek handlowych nie znajdziemy definicji „absolutorium”. Można je potraktować jako wewnętrzne rozliczenie...

Utrzymanie przez małe i średnie firmy własnych serwerów stanowi dla nich niejednokrotnie wydatek nie do udźwignięcia. Obecnie istnieje jednak bardzo skuteczny sposób na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przetwarzanych danych w stosunkowo niskiej cenie. Służą do tego wyspecjalizowane technologie chmurowe. Czym jest architektura chmurowa? Jakie jest ROI płynące z jej wykorzystania w przedsiębiorstwie? Na wszystkie te pytania udzielamy bardzo szczegółowych odpowiedzi w poniższym poradniku. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Architektura chmurowa, czyli technologie chmurowe – czym są? 

Polscy przedsiębiorcy mogą obecnie korzystać z ogromnej liczby nowatorskich rozwiązań technologicznych i wyspecjalizowanych narzędzi, które sprawiają, że prowadzenie działalności gospodarczej jest znacznie prostsze i efektywniejsze a także wiąże się z mniejszymi kosztami. Jednocześnie implementacja takich usług prowadzi również do znacznego poprawienia się poziomu bezpieczeństwa przetwarzanych danych. 

Jednym z rozwiązań, które w ostatnich latach zaczęło bardzo mocno zyskiwać na popularności, jest cloud computing, czyli architektura chmurowaSą to specjalne chmury obliczeniowe – nowoczesne usługi, dzięki którym funkcjonowanie przedsiębiorstw ma całkowicie nowe, bardziej nowoczesne i innowacyjne, oblicze. 

Jednym z najważniejszych wyróżników technologii chmurowych jest fakt, iż usługi te polegają na tym, że zewnętrzny podmiot dostarcza swojemu klientowi niezbędne zasoby obliczeniowe, takie jak serwery, bazy danych, aplikacje i pamięć. Powoduje to, że przedsiębiorstwo zyskuje możliwość przetwarzania wszystkich danych poprzez wykorzystanie komputerów posiadających dostęp do internetu. Powoduje to, że właściciel firmy korzystający z technologii chmurowych nie musi utrzymywać własnej infrastruktury IT. Za konserwację oraz administrowanie infrastrukturą IT odpowiada wyłącznie usługodawca, co jest niezwykle istotnym udogodnieniem. Wszystkie te elementy sprawiają, że skorzystanie z omawianej usługi powoduje, iż wysokość ponoszonych przez firmę kosztów jest znacznie niższa, a jednocześnie przedsiębiorstwo jest w stanie efektywne reagować na dynamicznie zmieniające się trendy oraz zapewnić swoim klientom usługi na wysokim poziomie. 

Architektura chmurowa – jakie korzyści przynosi? 

Architektura chmurowa przynosi przedsiębiorstwom bardzo wiele wymiernych korzyści. Koszty związane ze skorzystaniem z tej usługi najczęściej zwracają się wyjątkowo szybko. Wynika to między innymi z tego, iż przedsiębiorstwa zyskujące dostęp do technologii chmurowych otrzymują na przykład automatyczne kopie zapasowe w bezpiecznych lokalizacjach. Jest to kwestia niezmiernie ważna, ponieważ gwarantuje to ochronę na okoliczność takich sytuacji jak awaria serwerów. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej architekturze chmurowej firma wówczas może odzyskać całość bądź część wszystkich wcześniej zapisanych danych. 

Następna kwestia, o której warto wiedzieć, to fakt, iż zarządzanie oraz nadzór nad architekturą chmurową to wyłączna kompetencja firmy dostarczającej tę usługę. Z kolei ta firma, która korzysta z tej usługi, płaci wyłącznie za zasoby, które wykorzystała. Jest to bardzo ważny atut, ponieważ dzięki temu można ograniczyć niepotrzebne koszty. Oprócz tego, w przypadku, gdy rozwiązania chmurowe są dostosowane do wymogów przedsiębiorstwa, dzięki temu narzędziu można bardzo efektywnie obniżyć koszty operacyjne. Wszyscy uprawnieni pracownicy mają też pewność, iż będą mieli dostęp do firmowej bazy danych z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, co jest bardzo wygodne i ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. 

Jakie jest ROI z wykorzystania architektury chmurowej w przedsiębiorstwie?

ROI, czyli wskaźnik rentowności inwestycji, wynikający z wykorzystania architektury chmurowej w przedsiębiorstwie, może być bardzo zróżnicowany. Jedno jest jednak pewne: zastosowanie tej technologii z pewnością przyczyni się do ograniczenia kosztów oraz usprawnienia realizacji wielu procesów biznesowych w ramach przedsiębiorstwa. 

Powiązane artykuły

Zakup mieszkania na firmę – wszystko, co trzeba wiedzieć?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak zainwestować pieniądze. Zakup nieruchomości na firmę pozwala bezpiecznie ulokować...

Brak absolutorium dla zarządu – co to oznacza?

W Kodeksie spółek handlowych nie znajdziemy definicji „absolutorium”. Można je potraktować jako wewnętrzne rozliczenie...

Wystawianie faktur bez firmy – czy to możliwe?

Zgodnie z prawem osoby fizyczne mają prawo do wykonywania czynności i otrzymywania za to...