Strona głównaEkonomiaBanki a parabanki. Czym się różnią?

Banki a parabanki. Czym się różnią?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...

Czym są spółki dywidendowe?

Dywidenda jest jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy decydują się na zakup akcji....

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że właściciele placówek bankowych prowadzą biznes podobny do innych. Kredyty i pozostałe produkty finansowe stanowią dla nich źródło dochodu. Stworzenie instytucji, która cieszy się dobrą renomą, nie jest jednak prostym zadaniem. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej prywatnych firm, w których możesz zaciągnąć pożyczkę. Powstaje zatem pytanie: banki a parabanki, które z nich lepiej wybrać i dlaczego?

Rozwój i ewolucja sektora finansowego

Historia banków sięga starożytności. Pierwsze ślady form bankowości można odnaleźć już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii, gdzie powstawały instytucje zajmujące się przechowywaniem wartościowych przedmiotów i udzielaniem pożyczek. W ciągu wieków banki stopniowo się rozwijały i zyskiwały na znaczeniu. W średniowieczu powstały pierwsze banki komercyjne, które oferowały usługi przechowywania pieniędzy, wymiany walut i udzielania pożyczek kupcom i przedsiębiorcom. Wraz z rozwojem gospodarczym i rewolucją przemysłową, na początku XIX wieku banki zaczęły odgrywać kluczową rolę w finansowaniu przedsięwzięć infrastrukturalnych. W tym okresie powstały również pierwsze banki centralne, które miały za zadanie kontrolować podaż pieniądza i stabilizować gospodarkę. Banki stawały się coraz bardziej zinstytucjonalizowane, regulowane przez państwo i oferowały szeroki zakres usług finansowych.

Parabanki jako forma alternatywna finansowania powstawały w różnych okresach w różnych regionach świata. Szacuje się, że ich początki sięgają XIX wieku, kiedy to społeczności lokalne tworzyły systemy wzajemnej pomocy finansowej. Parabanki były często prowadzone przez społeczności etniczne lub grupy o wspólnych interesach i oferowały pożyczki osobom, które nie miały dostępu do tradycyjnych banków.

Banki a parabanki – różnice

Dwa główne rodzaje instytucji, które oferują usługi finansowe, to wspomniane już banki i parabanki. Pełnią one ważną rolę w gospodarce, jednak różnią się pod wieloma względami. Porównajmy zatem te dwa rodzaje instytucji finansowych, omawiając ich zalety i wady.

Banki to tradycyjne instytucje finansowe, regulowane przez odpowiednie organy państwowe. Posiadają one licencję, co oznacza, że działają zgodnie z określonymi przepisami i standardami. Jedną z największych zalet banków jest ich wysoki poziom bezpieczeństwa. Pieniądze klientów są zabezpieczone przez państwo, co oznacza, że w przypadku upadłości banku klient może odzyskać swoje środki. Banki oferują również szeroki zakres usług, takich jak konta oszczędnościowe, kredyty, karty kredytowe i lokaty. Mają także rozbudowaną sieć oddziałów i bankomatów, co ułatwia dostęp do ich usług finansowych.

Parabanki są natomiast instytucjami finansowymi działającymi poza tradycyjnym sektorem bankowym. Nie są one tak ściśle regulowane i często oferują szybkie pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej. Dla osób z niskim dochodem lub złą historią kredytową parabanki mogą być jedyną dostępną opcją. Są one również znane z elastyczności i łatwości w uzyskiwaniu pożyczek. Tamtejsze procedury są zwykle mniej skomplikowane niż w przypadku banków.

Banki a parabanki – zagrożenia

Część osób zniechęca się do banków za sprawą skomplikowanych procedur i formalności. Jednak z drugiej strony są to rzetelne instytucje z długą historią, które społeczeństwo darzy zaufaniem.

Porównując banki a parabanki, osoby, które potrzebują szybkiej gotówki, mogłyby skłaniać się ku drugiemu rozwiązaniu. Jednak parabanki mają również pewne wady. Często obarczone są wyższymi oprocentowaniami i opłatami niż tradycyjne banki. Brak odpowiednich regulacji może również prowadzić do nieuczciwych praktyk i wykorzystywania klientów. Istnieje ryzyko, że niektóre parabanki mogą funkcjonować nielegalnie lub działać na granicy prawa. W przypadku problemów finansowych lub upadłości parabanku, klient może stracić pieniądze, które miał zamiar zainwestować. Wiele osób zastanawia się również, czy prywatne firmy, oferujące gotówkę od ręki lub przelewy online bez należytej weryfikacji, są godne zaufania. 

Parabanki wydają się szczególnie atrakcyjne, kiedy rozważamy zaciągnięcie pożyczki. Jednak sytuacja wygląda gorzej, kiedy nadchodzi czas jej spłaty.

Banki a parabanki – wady i zalety

Mówiąc najprościej, zalety banku opierają się przede wszystkim na:

  • wysokim poziomie bezpieczeństwa,
  • zaufaniu społecznym,
  • bogatej ofercie produktów finansowych,
  • możliwości zaciągnięcia kredytu na wysoką kwotę.

Ich wadę stanowi natomiast skomplikowana procedura kredytowa, długi czas oczekiwania na pożyczkę, natłok formalności oraz ryzyko odrzucenia wniosku klientów z niską zdolnością kredytową.

Do zalet parabanków należy natomiast:

  • gotówka dostępna od ręki,
  • brak zbędnych formalności,
  • konkurencyjny rynek i możliwość wyboru firmy, która wydaje nam się być godna zaufania.

Ich wadą jest duże ryzyko, możliwa pętla zadłużenia, brak rozbudowanych regulacji prawnych, możliwość oszustw, krótki termin spłaty pożyczki i wysokie oprocentowanie.

Porównując banki a parabanki, możemy zauważyć, że te drugie mają zdecydowanie więcej wad. Jednak ich popularność nie maleje. Wynika to z tego, że wielu klientów nie może pozwolić sobie na kredyt w banku lub nie chce długo na niego czekać. Pożyczkę pozabankową powinniśmy jednak zaciągać tylko i wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy pewni, że nie napotkamy problemów z jej spłatą.

Powiązane artykuły

Stan polskiej gospodarki

Eksperci przewidują, że rok 2024 przyniesie znaczne przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Warto jednak wspomnieć o...

Gospodarka morska w Polsce

Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi, od wieków prowadzą przez nie ważne szlaki...

Przemysł zaawansowanej technologii w Polsce

Przemysł zaawansowanej technologii jest związany z trzecią rewolucją przemysłową, zapoczątkowaną przez częściową automatyzację produkcji....