Strona głównaEkonomiaKredyt dla spółki komandytowej – jak go uzyskać i kto może się...

Kredyt dla spółki komandytowej – jak go uzyskać i kto może się o niego starać?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Sprawdź, czy płacić VAT, czy nie!

Decyzja o płaceniu VAT może znacząco wpłynąć na finanse Twojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Odpowiedni...

Co to jest koniunktura gospodarcza i gdzie znajduje zastosowanie?

Koniunktura gospodarcza to kluczowy wskaźnik stanu zdrowia gospodarki, odzwierciedlający dynamikę wzrostu, zatrudnienia i inflacji....

W Polsce działa wiele spółek, a spółka komandytowa jest jedną z nich. Wciąż jednak jest dość mało znana i praktykowana, ale to nie zmienia faktu, że jej prowadzenie może wiązać się z koniecznością inwestowania, dlatego też banki oferują produkt, jakim jest kredyt dla spółki komandytowej. Co koniecznie musisz wiedzieć o tej formie kredytowania? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się!

Kredyt dla spółki komandytowej – czym jest i gdzie go znaleźć?

Kredyt dla spółki komandytowej to produkt finansowy, dzięki któremu spółka komandytowa może pozyskać środki pieniężne od instytucji finansowej, zobowiązując się jednocześnie do zwrotu pożyczonej kwoty wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie. Spółka może zaciągnąć ten kredyt na różne cele takie jak np. inwestycje czy po prostu finansowanie bieżącej działalności. Należy podkreślić, że tego rodzaju kredyty oferowane są przez nieliczne banki i instytucje finansowe. 

Kredyt dla spółki komandytowej – warunki

To, jakie będą warunki uzyskania kredytu dla spółki komandytowej, w dużej mierze zależy od instytucji finansowej, kondycji finansowej spółki czy nawet ogólnej sytuacji rynkowej. Najczęściej pod uwagę bierze się takie warunki jak m.in. zdolność kredytowa, wysokość kredytu, oprocentowanie czy okres kredytowania

Niestety, niełatwo uzyskać kredyt dla spółki komandytowej. Banki niepewnie podchodzą do takich klientów, co wynika z tego, że odpowiedzialność jest podzielona pomiędzy właścicieli. Gdy dojdzie do zadłużenia, pojawiają się liczne problemy dla banku. Nie oznacza to jednak, że otrzymanie takiego finansowania jest całkowicie niemożliwe. 

Warto jednak skorzystać w tym zakresie z profesjonalnej pomocy doradcy kredytowego, dzięki czemu wzięcie kredytu będzie dużo prostsze. Chcąc starać się o kredyt dla spółki komandytowej, musisz również wiedzieć, że bank bardzo dokładnie prześwietli wspólników spółki. Instytucja sprawdzi szczególnie komplementariusza, czyli wspólnika, który jest odpowiedzialny za sprawy spółki. 

Dla kogo jest kredyt dla spółki komandytowej?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt ten jest przeznaczony dla spółek komandytowych. Te składają się z co najmniej dwóch rodzajów wspólników – komandytariusza i komplementariusza. Pierwszy z nich – komandytariusz – ponosi ograniczoną odpowiedzialność do wysokości swojego wkładu wniesionego do spółki, z kolei drugi – komplementariusz – odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczeń.  

W jakiej kwocie maksymalnej może być kredyt dla spółki komandytowej?

Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ kwota kredytu dla spółki komandytowej może zależeć od wielu czynników takich jak m.in.:

 • potrzeby finansowe spółki,
 • zdolność spółki do spłaty,
 • warunki rynkowe.

Kredyt dla spółki komandytowej – wnioskowanie krok po kroku

Jesteś zdecydowany na kredyt dla spółki komandytowej i zastanawiasz się, jak wygląda proces wnioskowania? Poniżej prezentujemy go krok po kroku:

 • ocena potrzeb finansowych – ustal m.in. na co potrzebujesz środki i jaka kwota będzie wystarczająca, 
 • analiza zdolności kredytowej – sprawdź, czy spółka będzie zdolna do spłaty kredytu i przygotuj niezbędne dokumenty finansowe,
 • wybór kredytodawcy – wybierz bank lub instytucję finansową posiadającą w ofercie kredyt dla spółek komandytowych,
 • przygotowanie pełnej dokumentacji wymaganej w procesie wnioskowania – kredytodawca powinien udzielić Ci informacji, jakie dokumenty będą niezbędne. Najczęściej potrzebne są m.in. statut spółki komandytowej, rachunek zysków i strat, bilans, aktualny odpis KRS lub inny dokument potwierdzający rejestrację spółki, oświadczenie o braku zadłużenia w ZUS i US,
 • wypełnienie wniosku o kredyt
 • rozpatrzenie wniosku przez kredytodawcę – obejmuje m.in. sprawdzenie zdolności spółki do spłaty kredytu,
 • podpisanie umowy i zapoznanie się z jej szczegółami,
 • spłata kredytu zgodnie z warunkami umowy. 

Pamiętaj, aby się nie spieszyć z podpisaniem umowy o kredyt dla spółki komandytowej. Daj sobie wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się ze wszystkimi zapiskami, a gdy pojawią się jakieś wątpliwości, nie bój się skonsultować z pracownikiem banku/instytucji finansowej. 

Kredyt dla spółki komandytowej – korzyści i zagrożenia

Z kredytu dla spółki komandytowej wynikają różne korzyści i zagrożenia. Jeśli chodzi o plusy, to jednym z nich jest na pewno podniesienie kapitału obrotowego, dzięki czemu spółka może elastycznie zarządzać płynnością finansową. 

Dzięki posiadaniu większych środków firma może rozwijać swoją działalność i wprowadzać nowości na rynek, co zwiększy zyski. Inną zaletą jest to, że regularnie i terminowo spłacając kredyt, można poprawić zdolność kredytową, dzięki czemu uzyskanie przyszłego finansowania będzie łatwiejsze. 

Z kredytem dla spółki komandytowej wiążą się również pewne zagrożenia. Jednym z nich może być to, że komplementariusz jest narażony na ryzyko osobistej odpowiedzialności, gdy wystąpią trudności finansowe spółki. Ważne jest też to, że jeśli spółka nie będzie generowała wystarczających zysków, mogą pojawić się problemy w spłacie kredytu. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Czy kredyt dla spółki komandytowej można uzyskać online?

Wspomnieliśmy, że kredyt dla spółki komandytowej to produkt, który jest oferowany przez niewiele instytucji finansowych. Jednak czasem można się spotkać z jego ofertą i można wziąć go online. To wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia szybsze złożenie wniosku i uzyskanie decyzji kredytowej. 

2. Czy wnioskowanie o kredyt dla spółki komandytowej wymaga posiadania historii kredytowej?

Jeśli chodzi o kredyty dla spółek komandytowych, banki i inne instytucje finansowe uwzględniają historię kredytową spółki, ale także historię kredytową wspólników. Niemniej ważne jest dokonanie analizy zdolności kredytowej spółki, mającej na celu m.in. ocenę stabilności finansowej. 

3. Czy mając wspólnika, można wnioskować o kredyt dla spółki komandytowej?

Oczywiście, że tak. Możesz wnioskować o kredyt dla spółki komandytowej, nawet gdy ta posiada wspólnika. Podkreślamy jednak, że w spółce komandytowej odpowiedzialność wspólników jest dość zróżnicowana. Komandytariusze odpowiadają tylko do wysokości swojego wkładu, a komplementariusze ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. 

4. Jak długo musi istnieć spółka komandytowa, aby móc ubiegać się o kredyt?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ banki i instytucje finansowe mają w ofertach kredyty dla firm na różnych etapach ich działalności, w tym również dla tych nowo powstałych. Choć nie ulega wątpliwości, że czas istnienia spółki ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. 

5. Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu dla spółki komandytowej?

Środki z kredytu dla spółki komandytowej mogą być przeznaczone na różne cele. Możesz je wydać na bieżącą działalność, zwiększenie produkcji, poszerzenie oferty produktowej, poprawę płynności finansowej czy inne inwestycje. 

6. Czy kredyt dla spółki komandytowej się opłaca?

To, czy kredyt dla spółki komandytowej się opłaca, jest zależne od wielu czynników. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, czy faktycznie jest ona dobra. Na przykład, gdy masz w planach inwestycję, która przyczyni się do rozwoju i zwiększy wartość firmy, kredyt jak najbardziej ma sens. Gdy jednak chcesz go zaciągnąć na pokrycie bieżących kosztów, dobrze się nad tym zastanów i przemyśl konsekwencje finansowe.

7. Czy spółka komandytowa może zaciągnąć więcej niż jeden kredyt?

Nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o to, ile kredytów może zaciągnąć spółka komandytowa, zatem może ona wziąć więcej niż jeden kredyt. Warto jednak pamiętać, że każde zobowiązanie będzie podlegało indywidualnym warunkom takim jak m.in. zdolność kredytowa spółki, warunki spłaty, czy oprocentowanie. 

Powiązane artykuły

Co to jest koniunktura gospodarcza i gdzie znajduje zastosowanie?

Koniunktura gospodarcza to kluczowy wskaźnik stanu zdrowia gospodarki, odzwierciedlający dynamikę wzrostu, zatrudnienia i inflacji....

Czym jest inkubator przedsiębiorczości i jak działa?

Inkubator przedsiębiorczości to rozwiązanie przeznaczone dla wizjonerów, którzy nie mają kapitału i potrzebują merytorycznego...

Przemysł w Polsce – charakterystyka i rola drugiego sektora gospodarki narodowej

Gospodarkę narodową można podzielić na trzy sektory, pierwszy obejmujący leśnictwo, łowiectwo, rolnictwo i rybołówstwo,...