Strona głównaEkonomiaKredyt parasolowy – co to za produkt? Sprawdź, dla kogo jest przeznaczony!

Kredyt parasolowy – co to za produkt? Sprawdź, dla kogo jest przeznaczony!

Opublikowano

Najnowsze artykuły

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...

Czym są spółki dywidendowe?

Dywidenda jest jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy decydują się na zakup akcji....

Kredyt parasolowy jest coraz popularniejszą formą finansowania polecaną szczególnie dla osób, którym nie do końca odpowiadają tradycyjne oferty banków/firm pożyczkowych. Rzecz jasna nie każdy może go otrzymać – wymaga to spełnienia szeregu warunków. Dowiedz się więcej na temat kredytu parasolowego i sprawdź, jakie są jego główne cechy.

Czym jest kredyt parasolowy?

Kredyty zaciągamy z różnych powodów. Często potrzebujemy dodatkowych środków na drobne przyjemności, wymarzone wakacje, nieprzewidziane wydatki czy też na rozwój biznesu. Osoby chcące skorzystać z oferty banków i instytucji finansowych mają do wyboru różnego rodzaju produkty, w tym również takie, o których istnieniu niewiele osób wie. 

Idealnym przykładem może być tutaj kredyt parasolowy, który często inaczej jest nazywany produktem zintegrowanym czy wieloproduktowym. Osoba decydująca się na niego, otrzymuje określoną kwotę na dowolny cel, ale co istotne, płaci odsetki wyłącznie od wykorzystanej sumy. To, na jaką kwotę może liczyć kredytobiorca, w dużej mierze zależy od zdolności kredytowej czy historii spłat konsumenta. To odpowiednia propozycja dla Ciebie, jeśli poszukujesz elastycznej i wygodnej formy finansowania. 

Dla kogo przeznaczony jest kredyt parasolowy?

Kredyt parasolowy jest coraz chętniej wybierany, ponieważ wyróżnia się dużą elastycznością. Równie ważne jest to, że może być dostosowany do potrzeb kredytobiorcy. Może okazać się doskonałym wyborem dla przedsiębiorców, którzy potrzebują dodatkowych środków na cele związane z biznesem. Będzie odpowiedni również dla osób pracujących na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło. Jak wiadomo, dla takich osób dostępnych jest niewiele form finansowania. Polecamy kredyt parasolowy także dla osób, które koniecznie chcą lub muszą zmienić miejsce pracy i w okresie zmian przydadzą im się dodatkowe środki. Tak naprawdę kredyt parasolowy sprawdza się w większości przypadków, choć należy podkreślić, że aby go otrzymać, konieczne jest spełnienie kilku warunków. 

Kredyt parasolowy – warunki uzyskania 

W zależności od tego, w jakiej instytucji finansowej zdecydujesz się na kredyt parasolowy, mogą pojawić się różne warunki do spełnienia. Najczęściej jednak kredytodawcy zwracają uwagę na dochody, które kredytobiorca musi potwierdzić, przedstawiając odpowiednie dokumenty. Niemniej istotna jest historia kredytowa klienta. Jeśli chcesz starać się o kredyt parasolowy, wypełnij i złóż wniosek kredytowy w wybranej instytucji finansowej i poczekaj na decyzję banku lub innej instytucji finansowej. Jednocześnie miej na uwadze, że banki źle patrzą na jakiekolwiek opóźnienia w spłacie kredytu. Jeśli wystąpiło ono u Ciebie, szanse na uzyskanie tego produktu finansowego są znacznie mniejsze. 

Kredyt parasolowy sposobem na zwiększenie przychodów firmy

W wielu przypadkach kredyt parasolowy może okazać się sposobem na zwiększenie przychodów firmy. Często umożliwia zarobienie większych pieniędzy niż koszt kredytu. Nie zapominaj, że kredyt to nie tylko sam pożyczony kapitał, ale musisz spłacić również odsetki, prowizję i inne koszty. I chociaż nie mamy wątpliwości, że dzięki kredytowi możesz zwiększyć swoje przychody w ekspresowym tempie i realizować zaplanowane inwestycje, to nie jest jednak jednoznaczne z tym że możesz skakać na głęboką wodę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze oszacuj ryzyko związane z kredytem parasolowym i sprawdź, czy w sytuacji, gdy Twoje plany się nie powiodą, nie będzie to oznaczało poważnego zagrożenia finansowego dla firmy.

Z jakim kosztem wiąże się kredyt parasolowy?

Jak to często bywa, jeśli chodzi o produkty finansowe, ceny kredytów parasolowych są dość zróżnicowane. W tym przypadku koszty są naliczane wyłącznie od wydanej kwoty. Jednym z najważniejszych kosztów jest oczywiście oprocentowanie – może być ono stałe lub zmienne. Należy nastawić się również na dodatkowe opłaty za udzielenie kredytu, utrzymanie konta czy różnego rodzaju ubezpieczenia. Co więcej, nie bez znaczenia na cenę kredytu parasolowego pozostaje konkurencyjność instytucji finansowych.

Jakie zalety i wady ma kredyt parasolowy?

Za największe zalety kredytu parasolowego można uznać to, że wyróżnia się dużą elastycznością i zapewnia wygodny dostęp do środków. Aktualnie ta forma finansowania jest dostępna w niewielu bankach i innych instytucjach, ale gdy już ją znajdziesz, możesz liczyć na to, że będzie w pełni dostosowana do Twoich potrzeb i możliwości. Oczywiście niemałym plusem jest także to, że płacisz odsetki wyłącznie za wydaną kwotę, co pozwala na oszczędność

Byłoby jednak zbyt pięknie, gdyby okazało się, że kredyt parasolowy ma same zalety. Podobnie jak w przypadku innych form finansowania znajdą się również pewne wady, a za najpoważniejszą można uznać koszty dodatkowe. Należy zdawać sobie sprawę również z tego, że jest to często zobowiązanie zaciągane na dłuższy okres. Ponadto otrzymanie kredytu parasolowego nie jest najprostsze, ponieważ przed kredytobiorcami stawiane są liczne warunki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Ile firm jednocześnie może korzystać z finansowania w ramach kredytu parasolowego?

Jest to zależne od instytucji, w której zdecydujesz się na takie zobowiązanie. Kredyt parasolowy zazwyczaj umożliwia finansowanie wielu firm jednocześnie. Dzięki czemu grupa spółek może skorzystać z jednego zintegrowanego źródła finansowania, co może być wygodne i efektywne w zarządzaniu kapitałem.

2. Czy kredyt parasolowy może być przeznaczony na dowolny cel?

Najczęściej kredyt parasolowy jest elastycznym rozwiązaniem, umożliwiającym finansowanie różnych celów. Firma, zaciągając taki kredyt, mogą przeznaczyć go na inwestycje, spłatę zobowiązań, rozwój biznesu czy bieżące potrzeby operacyjne. 

3. W jaki sposób kredyt parasolowy może zwiększyć przychody firmy?

Jak najbardziej kredyt parasolowy może zwiększyć przychody firmy, poprzez umożliwienie realizacji projektów czy inwestycje w innowacje. 

4. Czy kredyt parasolowy to kredyt odnawialny?

Kredyt parasolowy inaczej nazywany bywa kredytem odnawialnym, co wynika z tego, że często działają one na takiej samej zasadzie. Oznacza to, że gdy firma spłaci część lub całość kwoty, na nowo zyskuje środki do wykorzystania. 

5. Czy poszczególne produkty oferowane w ramach kredytu parasolowego są limitowane?

W ramach kredytu parasolowego oferowane są różne produkty takie jak kredyty, linie kredytowe, czy leasing. Należy mieć na uwadze, że mogą być one limitowane. Informacje na ten temat powinieneś znaleźć w umowie. 

6. Czy kredyt parasolowy wymaga przedstawienia dokumentów firmowych każdej ze spółek wchodzących w skład grupy?

To zależy od tego, w jakiej instytucji finansowej zdecydujesz się na kredyt parasolowy. Nierzadko zdarza się, że niezbędne jest przedstawienie dokumentacji każdej ze spółek wchodzących w skład grupy w celu oceny ich zdolności kredytowej.

Powiązane artykuły

Stan polskiej gospodarki

Eksperci przewidują, że rok 2024 przyniesie znaczne przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Warto jednak wspomnieć o...

Gospodarka morska w Polsce

Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi, od wieków prowadzą przez nie ważne szlaki...

Przemysł zaawansowanej technologii w Polsce

Przemysł zaawansowanej technologii jest związany z trzecią rewolucją przemysłową, zapoczątkowaną przez częściową automatyzację produkcji....