Strona głównaEkonomiaNa czym polega leczenie nadpotliwości? 

Na czym polega leczenie nadpotliwości? 

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Praca na etacie i działalność gospodarcza — czy to się opłaca?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na równoczesne podjęcie pracy na etacie...

Poznaj efektywne strategie rozwoju firmy i dowiedz się jak je napisać!

Strategia rozwoju firmy to kluczowy element budowania jej sukcesu. To nie tylko abstrakcyjny plan,...

Nadpotliwość to stan, w którym organizm nadmiernie wydziela pot. Może mieć charakter pierwotny, wynikający z indywidualnej skłonności danej osoby, lub wtórny, będący skutkiem choroby, takiej jak cukrzyca, otyłość, choroby hematologiczne lub nadczynność tarczycy. Na czym polega leczenie nadpotliwości?

Jakie są przyczyny nadpotliwości? 

Pocenie się jest naturalnym fizjologicznym mechanizmem, który reguluje temperaturę ciała. Osoby cierpiące na nadmierną potliwość wydzielają znacznie większe ilości potu, niż jest to niezbędne do prawidłowej termoregulacji. Przyczyny nadpotliwości możemy podzielić na pierwotne i wtórne. Większość przypadków nadmiernej potliwości ma charakter pierwotny i nie jest objawem chorobowym. Często wynika ona z indywidualnej skłonności danego pacjenta.

Nadmierne pocenie pierwotne może występować w dwóch formach: miejscowej, gdy objawia się nadmiernym poceniem określonych obszarów ciała, takich jak dłonie, stopy, pachy, twarz (szczególnie okolica wargi górnej), oraz ogólnej, gdy pocenie dotyczy całego ciała. Przyczyną nadpotliwości może być zarówno reakcja emocjonalna, wywołana stresem, jak i sam stres związany z myślą o nadmiernym poceniu. Wiek oraz fluktuacje poziomu hormonów mogą również mieć związek z nadpotliwością, zwłaszcza gdy kobiety przechodzą przez okres menopauzy, a mężczyźni przez andropauzę.

Na czym polega leczenie nadpotliwości? 

Leczenie nadpotliwości może być zróżnicowane, w zależności od postaci zaburzenia. W przypadku pierwotnej nadpotliwości o charakterze ograniczonym zaleca się stosowanie różnych preparatów miejscowych zawierających chlorek glinu i cyrkonu. Takie preparaty są dostępne w postaci kremów, żeli oraz dezodorantów. Jednak to krótkotrwałe rozwiązanie. Jeśli zależy Ci na efekcie, który utrzyma się przez kilka miesięcy, warto rozważyć opcję, jaką jest leczenie nadpotliwości botoksem.

Leczenie nadpotliwości przy użyciu toksyny botulinowej jest skutecznym rozwiązaniem, które redukuje nadmierne pocenie się przez okres około 6-9 miesięcy po każdej procedurze. Iniekcje botoxu w konkretne obszary blokują aktywność zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za wydzielanie potu. Co najważniejsze, można zastosować tę metodę na różne wymienione wcześniej partie ciała.

Przed przeprowadzeniem zabiegu udaj się na konsultację z lekarzem i wykonaj test Minora. Polega on na nałożeniu jodyny na określone obszary skóry, a następnie posypaniu ich skrobią. Obszary dotknięte nadmierną potliwością stają się czarne. Dzięki temu można precyzyjnie określić, w których miejscach konieczne jest podanie toksyny botulinowej, unikając niepotrzebnego podawania produktu w innych obszarach.

Powiązane artykuły

Kredyty dla spółki z o.o. – czy łatwo je uzyskać? Poznaj rodzaje i warunki!

Czy spółka z o.o. może otrzymać kredyt? Przedsiębiorcy często zadają sobie to pytanie i...

Kredyt dla spółki komandytowej – jak go uzyskać i kto może się o niego starać?

W Polsce działa wiele spółek, a spółka komandytowa jest jedną z nich. Wciąż jednak...

Co to jest kredyt gospodarczy? Sprawdź, jakie są jego rodzaje!

Przeglądając oferty banków, z pewnością spotkasz się z ogromną ilością specjalistycznych pojęć. Wiele z...