Inwestycja w złoto jest jednym z najstarszych i najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Można zdecydować się na zakup kruszcu w formie monet lub sztabek. Wielu inwestorów wybiera jednak papiery wartościowe, których wartość jest związana z rynkiem złota. Zastanawiasz się, jak dbać o swoje inwestycje? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Jak inwestować w złoto – krok po kroku
Zgodnie z ustawą od podatków od towarów i usług płytki inwestycyjne lub sztabki powinny mieć próbę przynajmniej 995 tysięcznych, co oznacza, że w jednym gramie stopu musi się znaleźć minimum 99,5% czystego pierwiastka. Złote monety posiadają co najmniej próbę 900 tysięcznych.
Wbrew pozorom inwestycje w złoto nie wymaga wysokich nakładów finansowych jak nabycie działki, czy mieszkania. Cena za 1 g kruszcu wynosi około 300 zł, przy czym zależy to przede wszystkim od kursu dolara amerykańskiego. Warto inwestować w niewielkie sztabki, nie tylko ze względów finansowych, lecz także mniejsze ryzyko podrobienia. Jeśli chcemy wydawać mniejsze kwoty, róbmy to regularnie. Dzięki temu osiągniemy większy zysk, jednocześnie uodpornimy się na wahania kursu złota.
Należy zaznaczyć, że podatek VAT nie jest naliczany przy transakcji, której przedmiotem jest złoto papierowe. Nie obowiązuje też w przypadku sztabek. Jeśli chcesz zainwestować w biżuterię, musisz zapłacić podatek VAT w wysokości 23%. Sprzedaż złota przynajmniej po upływie 6 miesięcy od daty zakupu kruszca jest zwolniona z 19% podatku dochodowego.
Czy inwestycja w złoto wymaga uiszczenia podatku PCC? Jeśli transakcja podlega pod VAT, nie musimy płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwolnienie obowiązuje też w przypadku sprzedaży złota inwestycyjnego. To oznacza, że nie zapłacimy podatku PCC, ani VAT. Warto więc kupować złoto wysokiej próby od mennicy lub firmy. Sytuacja wygląda inaczej, gdy chcemy nabyć kruszec od osoby prywatnej, nieprowadzącej działalności gospodarczej. Podatek PCC płaci się, gdy wartość transakcji przekracza 1000 zł. W takiej sytuacji wynosi on 2% od całej kwoty sprzedaży. Oprócz tego nabywca powinien sporządzić deklarację podatkową PCC-3, a następnie przekazać ją do Urzędu Skarbowego. Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od transakcji.
Sprawdź też: Jak zarabiać na inflacji?
Czy warto inwestować w złoto?
Złoto jest masowo kupowane zarówno przez banki, jak i klientów indywidualnych. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że wysoko oprocentowane lokaty nie przynoszą zysków, a nawet nie potrafią utrzymać wartości kapitału w czasie inflacji. Nic więc dziwnego, że wolą inwestować w złoto. To bezpieczna alternatywa dla inwestycji w akcje i obligacje. Eksperci przypominają, że radzi sobie dobrze podczas recesji, a nawet w czasach kryzysu. Inwestycja w złoto nie ogranicza się do biżuterii, warto też zwrócić uwagę na sztabki i monety.
Ograniczona podaż złota sprawia, że staje się ono bardziej doświadczone. Inwestor musi przewidywać przyszły niedobór kruszcu, co przyczyni się do wzrostu cen. Z drugiej strony nadpodaż metalu szlachetnego skutkuje spadkiem cen. Złoto doskonale radzi sobie w czasach zmienności rynkowej lub niepewności gospodarczej. Na terytorium UE nie musimy deklarować posiadania kruszcu, co oznacza, że możemy go spakować i przewieźć. W przypadku innych aktywów jest to często niemożliwe.
W jakie złoto najlepiej inwestować?
Aby ułatwić sobie zadanie, możesz inwestować w złoto papierowe. Przyjmuje ono postać papierów wartościowych lub certyfikatów, które bazują na kontraktach terminowych, bądź notowaniach złota. Cechuje się wysoką płynnością, ponieważ można go łatwo zbyć innym inwestorom. Wirtualny pieniądz jest łatwo dostępny, ponadto nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów własnych. Należy zaznaczyć, że złoto papierowe jest jednak obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Nie wiadomo, czy instytucja, która je wyemitowała, nie będzie miała problemów z wypłacalnością. Jeśli straci ona płynność finansową, wartość złota papierowego spadnie do zera. Aby zmniejszyć ryzyko, warto zainwestować w kontrakty terminowe (futures).
Zastanawiasz się, czy inwestować w sztabki, czy monety? Zależy to przede wszystkim od Twoich osobistych preferencji i aktualnej sytuacji na rynku. Jeśli chcesz ulokować kapitał w funduszach, opartych na złocie, koniecznie skorzystaj z usług doświadczonego maklera. Specjalista podpowie Ci, jak bezpiecznie inwestować na giełdzie.
Biżuteria i inne wyroby zwykle nie mają wysokiej próby, dlatego nie można ich zaliczyć do złota inwestycyjnego. Pozwalają one za to ulokować środki w czymś trwałym, dodatkowo można je łatwo spieniężyć.
Inwestycja w sztabki złota
Czy warto kupić sztabkę złota? Eksperci podkreślają, że są one odporne na zawirowania gospodarcze. Specjaliści zachęcają, aby uwzględnić sztabki w swoim portfelu inwestycyjnym, zwłaszcza gdy sytuacja gospodarczo-polityczna nie jest najlepsza. Różnią się wagą, dlatego każdy może sobie na nie pozwolić.
Cena złota utrzymuje się na stabilnym poziomie, dlatego stanowi świetną alternatywę dla papierów wartościowych. Jak wygląda inwestycja w sztabki złota? Na ich cenę wpływa to, czy mają one akredytację LBMA (Londyńskiej Giełdy Złota), czy też nie. Oprócz tego zależy ona od aktualnego kursu złota.
Inwestycja w złote monety
Waga monet bulionowych jest określana w uncjach. Zazwyczaj nie są wykonane w całości złota. Nierzadko dodaje się do nich inne metale szlachetne, aby zwiększyć trwałość monet. Na cenę monet wpływa nie tylko ich masa i rodzaj, lecz także próba kruszcu i kurs giełdy. Inwestycja w monety to świetny sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Można też podarować je jako prezent z okazji ślubu, chrztu, czy komunii św. Warto również wspomnieć o ich wartości kolekcjonerskiej.
Jeśli nie znamy się na monetach, powinniśmy skorzystać z pomocy eksperta, który ustali, czy nie mamy do czynienia z falsyfikatem. Z tego samego powodu powinniśmy korzystać z oferty autoryzowanych sprzedawców. Dużą popularnością cieszą się monety z kanadyjskim liściem klonowym, ponieważ mają skomplikowany wzór. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo ich podrobienia.
Monety bulionowe muszą być wybite po 1800 roku, chyba że stanowiły one walutę w kraju ich pochodzenia. Ponadto cena dystrybucji nie może przekroczyć 180% wartości rynkowej metalu szlachetnego, który się w nich znajduje.
Zastanawiasz się, w co inwestować w czasie inflacji? Skorzystaj z naszych wskazówek!
Inwestowanie w “złoto” papierowe – ETF-y
ETF-y (Exchange Traded Fund) to otwarte fundusze inwestycyjne notowane na parkiecie giełdowym. Odzwierciedlają one zmiany cen aktywów lub surowców, w tym przypadku złota. Fundusze opierają się na kontraktach terminowych lub złocie fizycznym. Podlegają regulacjom unijnym i krajowym, co wpływa na bezpieczeństwo inwestycji. Inwestor ponosi koszty, związane z zarządzaniem funduszami. Może również płacić prowizję za zakup akcji, jeśli broker wprowadził takie opłaty. Kupując typowy EFT na złoto, zarabiamy wtedy, gdy cena metalu szlachetnego rośnie. W przypadku EFT odwrotnego zyskujemy wówczas, gdy cena kruszcu spada.
ETF-y powinny mieć 100% zabezpieczenie w kruszcu, w rzeczywistości rzadko się to zdarza. To oznacza, że istnieje ryzyko, każdy właściciel kontraktu, który zwróci się o zamianę na złoto fizyczne, może go nie dostać. Z taką sytuacją mamy zazwyczaj do czynienia w czasach kryzysu.
Jak inwestować w złoto na giełdzie?
Kontrakty terminowe występują przede wszystkim na nowojorskiej giełdzie. Każdy z nich odpowiada 100 uncjom złota. To specjalna umowa, na mocy której, jedna strona zobowiązuje się do sprzedaży określonej liczby aktywów w danym czasie, a druga zaś deklaruje ich zakup. Jak inwestować w złoto?
Kontrakty terminowe bazują na depozycie zabezpieczającym, ustalanym przez giełdę. Dzięki temu możemy łatwiej przewidzieć, jaką cenę osiągną poszczególne akcje. Należy zaznaczyć, że pozwalają one zarabiać na bessie. Oprócz tego spotkamy się z kontraktami CFD, które zawieramy z brokerem typu Market Maker. Inwestorzy mogą korzystać z dźwigni finansowej lub reagować na wzrosty i spadki akcji.
Jak bezpiecznie inwestować w złoto – o czym warto pamiętać w kwestii bezpieczeństwa
Przede wszystkim współpracuj z zaufanymi sprzedawcami. Zanim zdecydujesz się na inwestycje w złoto, sprawdź, czy produkty mają gwarancję autentyczności. Jeśli chcesz kupić sztabki lub monety, powinieneś zaopatrzyć się w szafę pancerną lub sejf. W ten sposób nie będziesz ponosił opłat za zarządzanie. Możesz również skorzystać ze skrytki depozytowej w banku. Inwestując w monety lub sztabki, nie musisz się martwić, że staną się przedmiotem cyberataku. Należy podkreślić, że takie ryzyko istnieje w przypadku złota papierowego, przechowywanego w postaci elektronicznej.
Jak bezpiecznie inwestować w złoto? Aby uniknąć nietrafionych transakcji, powinieneś zdobyć podstawową wiedzę finansową. Koniecznie przestudiuj sytuację na rynku złota. Pamiętaj, że inwestycja wiąże się z ryzykiem, niezależnie od tego, czy chodzi o nieruchomości, dzieła sztuki, czy metale szlachetne.
Zanim kupisz obligacje lub akcję firmy wydobywającej złoto, sprawdź jej profil działalności. Czy przedsiębiorstwo specjalizuje się w wydobyciu złota, a może jest to jeden z elementów biznesu. Złoto fizyczne możesz kupić za pośrednictwem zaufanych handlowców, lombardów lub prywatnych kolekcjonerów.
Przeczytaj także: Czym są inwestycje krótkoterminowe i jak można na nich skorzystać?
Inwestycja w złoto – wady i zalety
Eksperci podkreślają, że inwestycja w złoto nie przynosi natychmiastowych zysków. Decydując się na takie rozwiązanie, musisz zamrozić pieniądze na dłużej. Z drugiej strony, inflacja nie wpływa na wartość złota. Istnieje duże prawdopodobieństwo zysku, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Złoto “papierowe” jest polecane osobom, które chcą pomnażać dobra. Jeśli obawiasz się spadku wartości pieniądza, zainwestuj w sztabki i monety. Możesz je nabyć w sklepie internetowym mennicy lub punkcie stacjonarnym.
Czy inwestycja w złoto jest opłacalna? Złoto inwestycyjne zostało zwolnione z podatku VAT, dlatego nie traktuje się go jako surowiec, lecz walutę. W przeciwieństwie do banknotów nie można go dodrukować. Należy zaznaczyć, że jego zasoby są ograniczone, a koszty eksploatacji złóż systematycznie rosną. Nie musimy się więc martwić, że złoto zaleje rynek. Ponadto ma ono wartość sentymentalną, ponieważ jest przekazywane z pokolenia na pokolenie.