Dla kredytobiorców sankcja kredytu darmowego (SKD) jest korzystna – pozwala zwrócić do banku jedynie kwotę otrzymaną tytułem kredytu, bez konieczności spłaty dodatkowych kosztów. Aby skorzystać z tego rozwiązania, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że w umowie kredytowej występują uchybienia, a następnie złożyć w banku oświadczenie. W formalnościach pomóc może prawnik. Jeżeli stoisz przed wyborem kancelarii, poniższy poradnik jest dla Ciebie.
Specjalizacja – czy kancelaria prowadzi sprawy z zakresu SKD?
SKD to zagadnienie, o którym jest głośno od niedawna. Chociaż sankcja kredytu darmowego jako instytucja chroniąca konsumentów przed nieuczciwymi praktykami instytucji finansowych została uregulowana w Ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, to nie każda kancelaria zdecydowała się na taką specjalizację. I właśnie dlatego to pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru prawnika.
Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy wybrana kancelaria zajmuje się tematem sankcji kredytu darmowego? To dość proste – niezbędne informacje znajdziesz na jej firmowej stronie internetowej. Sprawdź, czy:
- Zakładka „oferta” zawiera informacje o sankcji kredytu darmowego. Przykład znajdziesz tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/sankcje-kredytu-darmowego/. Jednocześnie zapoznaj się z pozostałymi specjalizacjami kancelarii – najlepiej, aby były one pokrewne.
- Na blogu kancelaria dzieli się informacjami o prowadzonych sprawach. Niekoniecznie muszą być to sprawy dotyczące SKD – ważniejsze jest to, czy prawnicy reprezentowali już klientów w sporach z bankami.
- W zespole kancelarii są prawnicy specjalizujący się w prowadzeniu sporów z bankami. To ważne, gdyż nie każdy prawnik musi zajmować się tym zagadnieniem.
Oferta – czy kancelaria oferuje darmową analizę umowy kredytowej?
Jeżeli nie jesteś prawnikiem, to nawet po dokładnym przeczytaniu podpisanej umowy kredytowej możesz nie być w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy zawiera ona błędne zapisy. W tej sytuacji wcale nie musisz obawiać się scenariusza, w którym zapłacisz specjaliście za analizę umowy kredytowej i następnie dowiesz się, że nie ma możliwości złożenia oświadczenia o sankcji kredytu darmowego. Dlaczego? Gdyż na rynku dostępna jest usługa darmowej analizy umowy kredytowej.
Chociaż bezpłatna analiza umowy kredytowej jest korzystna dla klienta, to nie jest standardem – nie każda kancelaria jest skłonna pochylić się nad sprawą, przedstawić klientowi możliwości i dopiero następnie rozmawiać o swoim wynagrodzeniu. Jeżeli nie chcesz płacić z góry, to pozostaje sprawdzić, czy wybrana kancelaria oferuje darmową analizę umowy. Jeżeli tak, to wystarczy przesłać ten dokument na adres kancelarii. Gdy prawnik się z nim zapozna, otrzymasz informację o możliwości dochodzenia roszczeń wobec banku.
Doświadczenie – czy kancelaria prowadzi sprawy przeciwko bankom?
Spory toczone na salach sądowych między kredytobiorcami a bankami zwróciły uwagę mediów w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich. To właśnie wówczas wiele kancelarii zaczęło się specjalizować w reprezentacji klientów w sporach z bankami. Jak sprawdzić, czy wybrana kancelaria ma w tym zakresie doświadczenie? Źródłem wiedzy ponownie jest firmowa strona internetowa – można na niej zweryfikować, czy kancelaria:
- ma ofertę skierowaną do klientów indywidualnych w zakresie SKD – jeżeli tak, to najpewniej ma też w zespole specjalistów;
- prowadzi bloga lub dział z aktualnościami – to właśnie tam należy szukać informacji o wygranych sprawach z bankami. Niekoniecznie muszą to być jednak sprawy dotyczące sankcji kredytu darmowego – mogą to być sprawy frankowiczów;
- działa od dłuższego czasu na rynku – im dłuższą historię ma kancelaria, tym lepiej – zatrudnieni w niej prawnicy będą mieć doświadczenie.
Zaufaj też swojej intuicji i wrażeniom, jakie wyniesiesz z pierwszego kontaktu z wybraną kancelarią.