Strona głównaBiznesDotacje unijne dla firm – przydatne wskazówki

Dotacje unijne dla firm – przydatne wskazówki

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Czym jest inflacja i dlaczego powinniśmy się nią przejmować?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego ceny produktów codziennego użytku rosną, a Twoje oszczędności wydają...

Jak stworzyć sklep internetowy?

Masz świetny produkt, ale nie wiesz, jak go sprzedawać online? W dobie cyfryzacji, stworzenie...

Potrzebujesz środków na założenie lub otwarcie firmy? W takim razie sprawdź, jak pozyskać dotacje unijne. Możesz się o nie ubiegać, niezależnie od tego, w jakiej branży działasz. Programy wspierają przedsiębiorczość i zmniejszają bezrobocie w danym regionie. Podpowiadamy, kto może ubiegać się o pieniądze i jak wygląda procedura!

Dotacje unijne dla firm – dla kogo?

Nowa perspektywa finansowa zakłada wsparcie nie tylko dla firm z sektora MŚP, lecz także przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 250 pracowników.

Aby ubiegać się o dotacje unijne dla nowych firm z programu Polska Wschodnia, należy zamieszkiwać województwo podkarpackie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podlaskie lub mazowieckie (z wyjątkiem regionu warszawskiego stołecznego).  

Program Dig.IT jest dedykowany małym i średnim przedsiębiorstwom, które chcą wdrożyć nowe technologie cyfrowe. W ramach projektu mogą otrzymać wsparcie finansowe na zakup gotowego oprogramowania lub przygotowanie usług chmurowych i prac programistycznych PAAS, SAAS i IaaS. Oprócz tego środki można przeznaczyć na szkolenia pracowników, zaadaptowanie usług chmurowych lub oprogramowania, bądź zakup urządzeń niezbędnych do obsługi technologii.

Rodzaje dotacji unijnych dla firm

Wsparcie finansowe może przyjąć postać mikropożyczek i dotacji. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej dostępne. Młodzi przedsiębiorcy mogą ubiegać się o kwotę do 100 tys. zł. Na uwagę zasługuje niskie oprocentowanie (2-4%) i okres karencji (6-12 miesięcy). Bezzwrotne dotacje dla firm jednoosobowych są zazwyczaj przyznawane osobom bezrobotnym. Jeśli potrzebujesz pomocy w pozyskaniu dotacji unijnej, zgłoś się do Agencji Rozwoju Regionalnego. 

Jeśli chcesz znacznie ograniczyć zużycie energii w firmie, możesz ubiegać się o kredyt ekologiczny. Część zobowiązania jest spłacana przez państwo (Bank Gospodarstwa Krajowego – BGK). Zanim złożysz wniosek, musisz przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa. W tym celu skorzystaj z usług eksperta.

W 2024 r. można pozyskać dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Dotacje mają zostać przyznane na:

  • usługi rozwojowe,
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników,
  • inwestycje w bazę produkcyjną lub usługową,
  • inwestycje związane z zieloną transformacją, energię odnawialną lub technologią cyfrową.

Warto również zwrócić uwagę na programy regionalne, na każde województwo przypada kilka-kilkanaście projektów. Dzięki temu każdy przedsiębiorca ma szansę dostać dotacje unijne dla firm, niezależnie od tego, w jakiej branży działa. Środki można przeznaczyć na realizację projektów związanych z edukacją, kulturą, walką z bezrobociem, czy ochroną środowiska.

Sprawdź też: Dofinansowanie dla firm – jak je pozyskać?

Jak uzyskać dotacje unijne dla małych firm – warunki

Masz pomysł na biznes, ale brakuje Ci środków na jego realizację? Zanim weźmiesz kredyt, sprawdź, jakie są rodzaje dotacji unijnych dla firm. Aby ubiegać się o dofinansowanie, nie można prowadzić działalności przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Wnioskodawca musi mieć ukończone 18 lat. 

Program Ścieżka Smart jest skierowany zarówno do pojedynczych firm MŚP, jak i konsorcjum. O wsparcie mogą również ubiegać się o średnie i duże przedsiębiorstwa. Podczas rozpatrywania wniosków komisja zwraca uwagę na zasadność i jakość przewidzianych prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy, że zgłosimy chęć założenia strony internetowej lub zbudowania prostego systemu informatycznego, aby dostać dotacje. 

Projekt powinien cechować się wysokim stopniem skomplikowania. Należy wykazać, że rozwiązanie jest unikalne przynajmniej na poziomie krajowym. Zanim wypełnisz wniosek, możesz porozmawiać z organizacjami badawczymi. Spytaj, czy ich kadra naukowa mogłaby Cię wspomóc przy realizacji przedsięwzięcia.

Wnioski o dotacje unijne dla małych firm – jak wypełnić? Gdzie wysłać?

Zanim złożysz wniosek o bezzwrotne dotacje dla firm jednoosobowych, określ potrzeby biznesowe. Dzięki temu łatwiej wybierzesz odpowiedni program i oś priorytetową. Dobry wniosek spełnia wymagania merytoryczne i formalne, podane w ogłoszeniu o naborze. Aby zwiększyć szanse, napisz go jasno i przejrzyście. Przygotuj profesjonalny biznesplan, w którym przedstawisz:

  • swój projekt, 
  • cele, na które przeznaczysz dotacje,
  • harmonogram realizacji projektu,
  • kosztorys.

We wniosku powinna się również znaleźć analiza finansowa firmy, studium wykonalności projektu, rachunek zysków i strat i bilans (zestawienie zysków i strat przedsiębiorstwa). Wśród niezbędnych załączników znajduje się też wypis z KRS lub CEIDG, oświadczenie o możliwości realizacji przedsięwzięcia, kopie umów z partnerami i podwykonawcami uczestniczącymi w projekcie. 

Uzasadnij potrzebę finansowania i podaj kwotę, o jaką się ubiegasz. Pokaż, że masz odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W tym celu dołącz świadectwa pracy, certyfikaty, listy referencyjne i inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy specjalisty.

Gdzie składa się wnioski o dotacje dla małych firm? Zależy to od wybranego programu, dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami na stronie. Wniosek jest rozpatrywany w ciągu 3 miesięcy od jego złożenia. Umowę podpisuje się z instytucją udzielającą finansowania. Dokument uwzględnia: plan realizacji projektu, obowiązki i prawa beneficjenta, budżet i sposób rozliczenia. 

Dotacje unijne dla firm – na co można przeznaczyć?

Dotację unijną dla firm można przeznaczyć na rozwój infrastruktury, szkolenia pracowników, czy inwestycje w nowe technologie. Pozyskane środki mogą pomóc w zdobyciu przewagi konkurencyjnej lub ekspansji na rynki zagraniczne. Perspektywa finansowa 2021-2027 wspiera rozwój gospodarczy, technologiczny i społeczny. Dla Polski przewidziano około 140 mld euro, dzięki czemu stanie się nowoczesnym i konkurencyjnym państwem.

W 2024 roku dofinansowanie obejmuje:

  •  rozwój zrównoważonych praktyk biznesowych, 
  • ochronę środowiska (panele fotowoltaiczne, wiatraki),
  • projekty badawczo-rozwojowe,
  • ekspansję zagraniczną,
  • promocje produktów i usług,
  • rozwój kompetencji i kwalifikacji kadr,
  • digitalizację procesów biznesowych,
  • rozwój nowoczesnych technologii.

Zastanawiasz się, gdzie szukać informacji na temat dotacji unijnych dla dużych firm? W pierwszej kolejności zajrzyj na stronę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Możesz również sprawdzić programy finansowane ze środków norweskich lub realizowane przez Grupę Wyszehradzką.

Powiązane artykuły

Jak stworzyć sklep internetowy?

Masz świetny produkt, ale nie wiesz, jak go sprzedawać online? W dobie cyfryzacji, stworzenie...

Jaki biznes otworzyć na wsi?

Wielu ludzi marzy o ucieczce z miejskiego zgiełku i rozpoczęciu własnego biznesu na wsi....

Jak znaleźć sponsora?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak znaleźć sponsora, który wesprze Twoje biznesowe przedsięwzięcie? Być może...