Strona głównaBiznesFaktoring dla firm – czym jest, dla kogo, ile kosztuje? Najważniejsze informacje...

Faktoring dla firm – czym jest, dla kogo, ile kosztuje? Najważniejsze informacje o faktoringu

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Jakie studia biznesowe wybrać? Te podyplomowe kierunki są najbardziej przyszłościowe

Wybór odpowiedniego kierunku studiów podyplomowych może być kluczowym krokiem na ścieżce kariery zawodowej. W...

Rola audytu SEO w budowaniu widoczności serwisu

Nie da się zaprzeczyć, że Internet jest obecnie podstawowym medium informacyjnym, a kluczową rolę...

Faktoring dla firm jest popularną usługą, która umożliwia przedsiębiorcom szybką zamianę wystawionych faktur na gotówkę. Szczególnie w trudnych czasach takich jak np. aktualnie trwająca wojna na Ukrainie, terminy płatności za dostarczane towary i usługi mogą się znacząco wydłużać. Jeśli zatem nie chcesz czekać kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu dni na pieniądze od kontrahentów, rozważ skorzystanie z faktoringu. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury!

Czym jest faktoring dla firm?

Faktoring wierzytelnościowy (tak brzmi pełna nazwa faktoringu dla firm) jest usługą umożliwiającą sprzedaż faktur w zamian za gotówkę. Od lat cieszy się rosnącą popularnością. W 2015 roku korzystało z niego zaledwie 12,5 tys. firm, w 2020 roku już ponad 21 tys. podmiotów, natomiast w 2023 roku – 24,8 tys. przedsiębiorstw. 

Jest to usługa przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy nie otrzymali jeszcze pieniędzy z tytułu wystawionych faktur, co często jest wynikiem długiego terminu spłaty (wynoszącego 14, 30, 60 czy nawet 90 dni). Nierzadko jest tak, że firma posiada dużo zamrożonych środków, a nagle koniecznie musi ich użyć (np. pojawiła się doskonała okazja do inwestycji) i potrzebuje jak najszybciej odzyskać wstrzymane środki. To umożliwia właśnie faktoring dla firm. 

Przykład:

Pan Marcin jest właścicielem firmy transportowej i posiada w swojej flocie pojazdy typu chłodnie, którymi przewozi świeże produkty. Firma dynamicznie się rozwija, nie ma problemów z brakiem klientów, ale niestety ci rzadko szybko opłacają faktury. Zdecydowana większość z nich rozlicza się w ciągu 30 lub 45 dni. Pan Marcin decyduje się na faktoring, gdy zbliża się czas wypłaty pensji dla kierowców, czy trzeba pilnie naprawić samochód. W ten sposób szybciej odzyskuje swoje pieniądze, dzięki czemu nie ma problemu ze spłaceniem zobowiązań firmy. 

Powyższy przykład świetnie pokazuje w skrócie, jak działa faktoring dla firm. Pan Marcin jest faktorantem, a więc osobą korzystającą z faktoringu, natomiast instytucja udzielająca faktoringu jest faktorem. Najczęściej wypłacenie gotówki trwa kilka godzin lub dni.

Jak działa faktoring dla firm?

Gdy zapoznałeś się z powyższym przykładem, wiesz już, jak działa faktoring dla firm. Po podpisaniu umowy faktoringowej wszystko dzieje się bardzo szybko. Faktorant przekazuje faktorowi nieprzeterminowaną fakturę, a faktor przelewa całość lub część środków z faktury na konto faktoranta. Następnie kontrahent opłaca fakturę zgodnie z wcześniej ustalonym terminem płatności, a faktorant rozlicza się z faktorem. I to wszystko. Później pozostaje tylko zająć się odpowiednim zaksięgowaniem faktoringu. 

Rodzaje faktoringu dla firm

Istnieją różne rodzaje faktoringu dla firm. Ten może być dzielony ze względu na różne kryteria takie jak m.in. zakres ryzyka, instytucja udzielająca finansowania, terytorium czy jawność. Najczęściej jednak dzielony jest na dwa rodzaje: faktoring pełny i faktoring niepełny. Zobacz, czym różnią się od siebie te dwie odmiany:

  • faktoring pełny – inaczej nazywany faktoringiem właściwym lub bez regresu. Jest to model, w którym firma faktoringowa przejmuje pełną odpowiedzialność za wykupioną należność. Oznacza to, że faktorant sprzedaje fakturę, otrzymuje należne pieniądze i właściwie nie musi pamiętać o sprawie. 
  • faktoring niepełny – inaczej nazywany faktoringiem niewłaściwym lub z regresem. Jest to model, w którym przedsiębiorca korzystający z faktoringu powinien zadbać o to, by doszło do terminowego spłacenia zobowiązania ze strony kontrahenta. Gdy to nie nastąpi w określonym terminie, faktorant musi zwrócić należności uzyskane od firmy faktoringowej.
  • faktoring mieszany – jest połączeniem cech faktoringu pełnego i niepełnego. Jest to jednoznaczne z tym, że faktor odpowiada za niewypłacalność kontrahentów faktoranta do wysokości konkretnej kwoty, ustalonej w umowie. Gdy dojdzie do jej przekroczenia, odpowiedzialność przechodzi na faktoranta. 

Faktoring dla firm – warunki

Najczęściej wymagania firm faktoringowych, czyli faktorów, nie są szczególne. W przypadku faktoringu nie jest brana pod uwagę zdolność czy historia kredytowa. Nieistotny jest również czas prowadzenia działalności gospodarczej. Właściwie jedynym, ale kluczowym warunkiem skorzystania przez przedsiębiorstwo z faktoringu jest to, aby firma sprzedawała i wystawiała faktury z odroczonym terminem płatności.

Faktoring od pierwszego dnia działalności – czy to możliwe?

Czy możliwy jest faktoring od pierwszego dnia działalności? Usługa faktoringu dostępna jest praktycznie dla każdego przedsiębiorcy i można z niej skorzystać praktycznie już od pierwszego dnia działalności firmy. Nie jest tutaj wymagany minimalny staż. Wiadomo, że stawianie pierwszych kroków na rynku nie jest prostym zadaniem. Często już na początku pojawiają się duże wydatki, które wymagają szybkiego sfinansowania bez utraty przy tym płynności finansowej. W takim przypadku rozwiązaniem może być faktoring dla nowych firm, który niezbyt się różni od oferty dla podmiotów z większym stażem na rynku. Czasem jednak zdarza się, że faktoring dla nowo powstałych firm wiąże się z większymi wymaganiami wobec nowego przedsiębiorcy.

Jakie branże mogą skorzystać z faktoringu dla firm?

Zastanawiasz się, dla jakich firm stworzono faktoring? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta – praktycznie wszystkie działalności mogą z niego skorzystać. Zazwyczaj jednak banki oferują faktoring wyłącznie dla dużych firm. Gdy zatem jesteś właścicielem mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa, powinieneś zapoznać się z ofertą instytucji pozabankowych. 

Faktoring dla firm zdecydowanie największą popularnością cieszy się w branży transportowej, produkcyjnej, drzewnej, górniczej, budowlanej, czy usługach i handlu. Warto, aby faktoringiem zainteresowały się szczególnie te przedsiębiorstwa, które zmagają się z problemami z utrzymaniem płynności finansowej spowodowanymi odległymi terminami płatności czy te, które chcą przyciągnąć do siebie nowych kontrahentów poprzez zaoferowanie im dłuższych terminów płatności. 

Najlepszy faktoring dla firm – gdzie szukać ofert faktoringu?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, gdzie znajdziesz najlepszą ofertę faktoringu dla firmy, ponieważ może to być zależne od licznych czynników takich jak np. wielkość firmy, branża czy preferencje. Jeśli chciałbyś znaleźć najatrakcyjniejszą propozycję, możesz skorzystać z kilku środków. Jedną z opcji jest zapoznanie się z ofertą banków i/lub instytucji finansowych. Często mają one w swojej ofercie usługi faktoringowe. 

Inną opcją jest znalezienie firmy faktoringowej. Na rynku nie brakuje działalności specjalizujących się w świadczeniu takich usług. Dobrym pomysłem może okazać się również skontaktowanie się z brokerem finansowym, który pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę faktoringu poprzez porównanie wszystkich dostępnych opcji. Jeśli chcesz, rozważ także odwiedzenie porównywarek finansowych online, umożliwiających szybkie porównanie ofert różnych firm faktoringowych i wybór tej najkorzystniejszej. 

Jakie zalety i wady ma faktoring dla firm?

Czy faktoring to same korzyści? Nie da się ukryć, że ta forma finansowania ma ich całkiem wiele. Jedną z zalet jest przyspieszenie i usprawnienie przepływu finansowego w danej firmie. Znaczenie ma także szybkie tempo działania. Jeśli zdecydujesz się złożyć wniosek o faktoring online w dniu roboczym, możesz otrzymać decyzję nawet w przeciągu 24 godzin. 

Inną korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest jego dostępność. Faktorant nie jest zobowiązany do prowadzenia firmy przez określony okres czasu. Praktycznie każda działalność może skorzystać z faktoringu. Oczywiście warto dodać do tego również to, że faktoring nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami czy licznymi stronami dopisków. Zainteresowani mogą też skorzystać z bogatej oferty usług dodatkowych takich jak m.in. kompleksowa obsługa czy monitoring należności.

Jak pewnie już zauważyłeś, faktoring to liczne zalety, ale niestety nie jest pozbawiony wad. Za najpoważniejszy minus uznaje się całkowity koszt. Przedsiębiorca chcący skorzystać z tego rozwiązania, musi wziąć pod uwagę to, że będzie musiał zapłacić dość wysoką prowizję, choć co ważne, nie musi jej posiadać w momencie zawierania umowy faktoringowej, ponieważ ta kwota zostanie odjęta od wartości sprzedawanej faktury. Ważne jest też to, że jest sposób na zminimalizowanie kosztów związanych z faktoringiem. Przecież nie musisz przekazywać firmie faktoringowej wszystkich wystawionych faktur. 

Można również spotkać się z opiniami mówiącymi, że korzystanie z faktoringu jest sposobem na pogorszenie relacji z kontrahentem. Te z kolei mogą wynikać z tego, że w przypadku faktoringu jawnego firma, której faktura jest sprzedawana, jest informowana o tym, że przedsiębiorca nawiązał współpracę z faktorem. Pamiętaj jednak, że masz do wyboru różne rodzaje faktoringu i nie w każdym przypadku zachodzi konieczność informowania klientów o cesji wierzytelności. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Czy małe firmy mogą ubiegać się o faktoring?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na faktoring zdecydowały się również małe firmy. Faktoring jest coraz popularniejszą formą finansowania, polegającą na tym, że przedsiębiorstwo sprzedaje wystawione faktury do zapłaty firmie faktoringowej w zamian za natychmiastowe środki pieniężne. 

2. Czy staż firmy ma znaczenie w faktoringu?

Czasami zdarza się, że staż firmy ma znaczenie w faktoringu, ale w zdecydowanej większości przypadków jest to czynnik, który nie ma większego znaczenia. Może zdarzyć się tak, że firma o dłuższym stażu uzyska lepsze warunki faktoringu aniżeli nowo powstała działalność.

3. Czy faktoring dla firm dotyczy tylko wybranych branży?

Niektórym przedsiębiorcom wydaje się, że z faktoringu dla firm mogą skorzystać wyłącznie wybrane branże. Nic bardziej mylnego – jest to narzędzie finansowe, które może być stosowane w rozmaitych sektorach gospodarki. 

4. Jakie rodzaje faktoringu dostępne są na rynku?

Zazwyczaj wyróżnia się dwa rodzaje faktoringu – pełny i niepełny, choć należy wiedzieć, że faktoring dla firm można podzielić również ze względu na kilka innych kryteriów. I tak oto np. ze względu na jawność wyróżnia się faktoring jawny i niejawny, ze względu na zakres usług: globalny i pojedynczy, a ze względu na instytucję: bankowy i pozabankowy. 

5. Czy firma w gorszej sytuacji finansowej może skorzystać z faktoringu?

Jak najbardziej, firma w gorszej sytuacji finansowej może zdecydować się na faktoring. Wybierając faktoring pełny, faktor w pełni przejmuje ryzyko niewypłacalności klienta, co często stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla firm zmagających się z problemami finansowymi. 

6. Co zrobić, kiedy odbiorca nie zgadza się na faktoring?

Zanim zgłosisz odbiorcę do faktoringu, upewnij się, czy w zawartej z nim umowie handlowej nie ma zapisku o zakazie cesji wierzytelności. Jeśli ten istnieje – faktoring jest niemożliwy. Możesz oczywiście podjąć negocjacje i spróbować przekonać odbiorcę do usunięcia zapisu o zakazie cesji, ale nie ma gwarancji, że to się uda. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest poszukanie innej opcji finansowania. 

7. Czy można uzyskać finansowanie faktur wystawionych przed podpisaniem umowy faktoringowej?

Jest możliwość uzyskania finansowania faktur wystawionych przed podpisaniem umowy faktoringowej, ale należy wiedzieć, że nie każda firma faktoringowa zgadza się na takie coś.

8. Ile kosztuje faktoring dla firm?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ile wyniesie dokładny koszt faktoringu dla firmy, ponieważ jest on zależny od licznych czynników takich jak m.in. obroty firmy. Należy pamiętać, że na koszt faktoringu głównie składa się prowizja faktoringowa. 

Powiązane artykuły

Jakie studia biznesowe wybrać? Te podyplomowe kierunki są najbardziej przyszłościowe

Wybór odpowiedniego kierunku studiów podyplomowych może być kluczowym krokiem na ścieżce kariery zawodowej. W...

Jak działa newsletter SMS? Komunikacja na wyciągnięcie ręki

Czy w świecie biznesu jest coś ważniejszego niż komunikacja? To właśnie ona jest kluczem...

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...