Strona głównaBiznesIKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Poznaj największe banki w Polsce, w których opłaca się trzymać pieniądze!

W dzisiejszym zmiennym środowisku finansowym wybór odpowiedniego banku staje się kluczowym elementem zarządzania finansami....

Czym jest hossa, a czym bessa na giełdzie?

Hossa i bessa to wyrażenia powtarzane jak mantra w kontekście giełdy. Oba zjawiska opisują...

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe oszczędzanie na emeryturę. Jednak to nie wszystko – podobnie jak inne rozwiązania emerytalne w ramach III filaru, IKZE oferuje korzyści podatkowe, w tym ogólnodostępną ulgę podatkową. Wyróżnia ją to, że ulgę IKZE wykorzystasz już po pierwszym roku wpłat na konto. Poznaj zalety konta IKZE i dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w swoją finansową przyszłość.

Nie martw się o swoją emeryturę, tylko działaj!

Czy musimy się martwić o swoją przyszłą emeryturę? Zdecydowanie nie, jeśli już dziś zaczniemy o nią dbać. Na szczęście jest wiele możliwości, które pozwolą nam zbudować dodatkowy kapitał na jesień życia. Jedną z nich jest konto IKZE, które pomoże nam podnieść finansowy komfort w okresie emerytalnym. Dzięki preferowanym warunkom gromadzenia pieniędzy (ulga podatkowa i zwolnienie z podatku dochodowego przy wypłacie na emeryturze) warto zainteresować się tym rodzajem konta.

IKZE założysz w bardzo prosty sposób. Możesz zrobić to m.in. w banku, towarzystwie ubezpieczeniowym, czy też w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych, gdzie właśnie najwięcej Polaków założyło konta emerytalne.

Ile można wpłacić na IKZE? Czy muszę wpłacać wysokie kwoty?

Posiadając IKZE, nie musisz dokonywać wysokich wpłat. Przykładowo w Goldman Sachs TFI pierwsza wpłata wynosi tylko 50 zł, a za otwarcie i prowadzenie konta nic nie płacisz. Wpłaty nie są jednak nieograniczone. Ustawodawca wprowadził roczne limity, które wynoszą obecnie:

  • 9 388,80 zł dla osób zatrudnionych na umowie o pracę, zleceniu itd.,
  • 14 083,20 zł dla osób samozatrudnionych.

Ulga i korzyści podatkowe w ramach IKZE

IKZE oferuje prostą w zrozumieniu ulgę podatkową. Osoby wpłacające na IKZE mogą odliczyć wpłaty na IKZE od podstawy opodatkowania i obniżyć swój podatek PIT. Jak to wygląda w praktyce? Zacznijmy od tego, że z ulgi podatkowej IKZE mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się:

  • na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej 12% lub 32%),
  • w formie podatku liniowego (opodatkowanie stawką 19%),
  • w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Maksymalna kwota, którą możesz wpłacić w ciągu roku. to jednocześnie maksymalna kwota, którą odliczysz od podatku.

Nie ma znaczenia Twoje źródło dochodów (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, działalność gospodarcza), czy to, jak się rozliczasz (samodzielnie, z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dzieci).

Jednak to nie wszystko. Jeśli inwestujesz na koncie IKZE, to nie musisz odprowadzać podatku od zysków kapitałowych, który wynosi aż 19%. Dopiero na koniec inwestycji zapłacisz podatek dochodowy w wysokości 10% od całości zgromadzonych środków.

Jeśli chcesz skorzystać z preferencji podatkowych, musisz spełnić pewne warunki:

  • wypłacić pieniądze dopiero po ukończeniu 65. roku życia,
  • wpłacać środki na IKZE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych.

Możesz oczywiście dokonać zwrotu pieniędzy wcześniej, ale wtedy musisz rozliczyć kwotę w zeznaniu podatkowym i zapłacić podatek dochodowy.

Dodatkowa informacja: środki zgromadzone na IKZE należą do Ciebie i podlegają dziedziczeniu. W przypadku śmierci inwestora zostają one przekazane beneficjentowi lub spadkobiercom ustawowym.

Artykuł partnera.

Powiązane artykuły

Poznaj największe banki w Polsce, w których opłaca się trzymać pieniądze!

W dzisiejszym zmiennym środowisku finansowym wybór odpowiedniego banku staje się kluczowym elementem zarządzania finansami....

Czym jest hossa, a czym bessa na giełdzie?

Hossa i bessa to wyrażenia powtarzane jak mantra w kontekście giełdy. Oba zjawiska opisują...

Czy 4-dniowy tydzień pracy w Polsce będzie normą?

W ostatnich latach coraz więcej firm na świecie eksperymentuje z wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy,...