Strona głównaBiznesPrąd dla firm – wskazówki dla przedsiębiorców

Prąd dla firm – wskazówki dla przedsiębiorców

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Kiedy zostanie wprowadzone w Polsce euro?

Wprowadzenie euro w Polsce wzbudza wiele kontrowersji. Zwolennicy podkreślają, że takie rozwiązanie pozwala obniżyć...

Zarządzanie czasem i kosztami: Jak automatyzacja procesów biznesowych optymalizuje budżet firmy

Zarządzanie czasem i kosztami jest kluczowym elementem strategii każdej firmy dążącej do osiągnięcia sukcesu...

Ceny prądu na giełdzie znacznie podskoczyły, co odczują zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy. Wzrost rachunków za energię elektryczną generuje dodatkowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Zastanawiasz, dlaczego prąd dla przedsiębiorców jest droższy i jak go obniżyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Czy prąd dla firm jest droższy?

Jednoosobowa działalność gospodarcza zapłaci za 1 kWh 3-4 razy więcej niż gospodarstwa domowe. Oprócz tego przedsiębiorca powinien się liczyć z wyższą stawką sieciową i wyższymi opłatami umownymi.

W Polsce obowiązują cztery taryfy prądu:

  • taryfa A – skierowana do największych zakładów przemysłowych, oferta jest dla nich przygotowywana indywidualnie, przedsiębiorstwa często ogłaszają przetargi na zakup energii elektrycznej,
  • taryfa B – przeznaczona dla średnich i dużych firm,
  • taryfa C – zarezerwowana dla małych i średnich przedsiębiorstw,
  • taryfa G – obowiązuje dla gospodarstw domowych.

Dlaczego prąd dla firm jest droższy?

Dlaczego prąd dla małych firm jest droższy? Przedsiębiorstwa nie podlegają nadzorowi Prezesa URE (Urzędu Regulacji Energetyki). Wspomniany podmiot chroni gospodarstwa domowe przed drastycznymi podwyżkami cen prądu. Dzięki temu utrzymują się one na w miarę stabilnym poziomie. W ten sposób państwo chce zapobiec niepokojom społecznym. Z drugiej strony dostawcy prądu ustalają ceny indywidualnie, co przyczynia się do ich zawyżania.

Przedsiębiorstwa zazwyczaj zużywają więcej prądu niż gospodarstwa domowe, co wymaga wdrożenia odpowiedniej infrastruktury. Warto również wspomnieć o opłacie mocowej, która ma zapewnić stały dopływ energii. Może być ona rozliczana w formie ryczałtu lub wielkości zużycia prądu. Zależy to od grupy taryfowej, do której należy przedsiębiorca. Rozliczenie ryczałtowe jest przewidziane dla odbiorców przyporządkowanych do grupy:

  • C1 o mocy umownej do 16 kW,
  • G.

Środki pozyskiwane z opłaty mocowej są przeznaczone na unowocześnienie polskich elektrowni i budowę nowych.

Ile wynosi opłata mocowa dla firm? W 2024 roku stawka wynosi 2,66-14,90 zł dla odbiorców rozliczających się na ryczałcie, a 0,1267 zł/kWh dla klientów rozliczających się na podstawie zużycia energii elektrycznej. Wysokość opłaty mocowej jest ustalana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Podaje się ją do 30 września każdego roku. W publikacji znajdziemy też informacje o godzinach szczytowego zapotrzebowania. Nie można uniknąć opłaty mocowej, ale racjonalne zarządzanie poborem prądu znacznie ją zmniejszy. Obniżając stosunek energii pobranej w godzinach szczytu a energią zużytą w innych godzinach o 5%, możemy liczyć na 83% ulgę. Takie rozwiązanie pozwala również ustabilizować sieć elektroenergetyczną. 

Duże przedsiębiorstwa nie są chronione przed podwyżkami cen prądu. Zanim podpiszemy umowę z dostawcą, powinniśmy się z nią dokładnie zapoznać. Jeśli nie jesteś zadowolony z dotychczasowych warunków, porównaj oferty innych sprzedawców.

Zamrożenie cen prądu 2024 dla firm – jak działa?

Do 30 czerwca 2024 r. obowiązuje stała stawka za energię elektryczną, wynosi ona 693 zł/MWh netto. Cena nie zawiera podatku akcyzowego, ani podatku VAT. Mogą z niej korzystać mikroprzedsiębiorstwa, a także małe i średnie firmy. Wspomniana stawka dotyczy też podmiotów użyteczności publicznej, samorządów i rolników. Takim rozwiązaniem zostały również objęte spółki komunalne, prowadzące obiekty sportowe, takie jak baseny i hale sportowe. Od 1.12.2022 r. do 30.06. 2023 r. plasowała się na poziomie 785 zł/MWh. Aby skorzystać z zamrożonej ceny, należy spełnić kilka warunków:

  • obrót roczny nie przekracza 50 mln euro lub suma aktywów w bilansie księgowym wynosi maksymalnie 43 mln euro w przeliczeniu na złotówki,
  • firma zatrudnia mniej niż 250 pracowników.

Zamrożenie cen prądu dla firm – dla kogo?

Początkowo nie planowano zamrożenia prądu dla firm, co tłumaczono spadkiem cen w hurcie poniżej stawki maksymalnej. Pojawił się jednak postulat poselski, zakładający wsparcie dla sektora MŚP. Zamrożenie cen prądu dla firm obowiązuje do 30 czerwca 2024 r. Z badań wynika, że takie wsparcie pozwala zaoszczędzić przedsiębiorcom przynajmniej 10%. Dzięki temu firmy mogą zrezygnować ze zwolnienia pracowników. 

Sprawdź też: Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Jeśli masz wątpliwości, czy spełniasz kryteria, jak uzupełnić oświadczenie lub na jaki adres je wysłać, skontaktuj się z dostawcą energii elektrycznej. Operator podpowie Ci, jak wygląda cała procedura.

Wniosek o zamrożenie cen prądu dla firm – jak wypełnić?

Z niższej stawki mogą skorzystać zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak i osoby prowadzące małą lub średnią firmę. Aby tak się stało, należy dopełnić formalności. Jak przygotować wniosek o tańszy prąd dla firm? W oświadczeniu powinny znaleźć się następujące informacje:

  • nazwa firmy i adres siedziby,
  • NIP,
  • numer telefonu lub adres e-mailowy,
  • dane osobowe właściciela lub osoby upoważnionej do reprezentowania firmy,
  • numer PPE (punkt poboru energii elektrycznej) i zużycie energii (podaj jednostkę),
  • datę zawarcia umowy sprzedaży energii elektrycznej,
  • kategoria odbiorcy uprawnionego (w przypadku przedsiębiorcy będzie to 1),
  • część energii zużyta na cele prowadzenia działalności (objęta zostanie ceną maksymalną).

Gdzie złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu dla firm?

Jak obniżyć rachunek za prąd dla firm? Wniosek można:

  • złożyć online (należy go podpisać podpisem zaufanym, elektronicznym lub osobistym),
  • wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej,
  • złożyć w punkcie obsługi klienta sprzedawcy energii.

Prąd dla firm porównywarka cen – czym się kierować przy wyborze dostawcy?

W Polsce działa pięciu głównych dostawców prądu: Tauron, Enea, Energa, PGE i Innogy. Jeśli chcesz sprawdzić, kto dostarczy Ci energię, wpisz adres pocztowy w porównywarkę. Zastanawiasz się, jak szybko porównać oferty? Możesz skorzystać z następujących filtrów:

  • grupa taryfowa,
  • czas trwania umowy,
  • możliwość zawarcia umowy online,
  • czy energia będzie pochodziła z odnawialnych źródeł energii.

Zastanawiasz się, czy możesz zaoszczędzić na rachunkach za energię? W tym celu skorzystaj z porównywarki cen prądu. Wystarczy, że podasz roczne zużycie energii, żeby zobaczyć precyzyjne wyliczenia. Możesz też skorzystać z pomocy doradcy. Zostaw dane kontaktowe i fakturę za prąd. Wspomniane narzędzie pozwala również sprawdzić, czy opłaca się przejść na taryfę weekendową lub nocną. Cena prądu zależy też od miejsca zamieszkania. Jeśli znalazłeś atrakcyjną ofertę, możesz podpisać umowę online, nie ponosząc dodatkowych opłat.

Jak zmienić sprzedawcę prądu? Aby wypowiedzieć umowę z dotychczasową firmą, należy złożyć pisemne oświadczenie. Niekiedy przedsiębiorca musi wymienić licznik i rozliczyć się ze sprzedawcą. 

Prąd dla firm – najważniejsze informacje

Aby obniżyć rachunki za prąd, spróbuj wynegocjować lepsze warunki z dostawcami. Czasami wystarczy zmienić sprzedawcę, który przygotuje atrakcyjną ofertę. Pamiętaj jednak, żeby nie kierować się tylko ceną. Zwróć też uwagę na elastyczność umowy, jakość usług, pomoc w pozyskaniu dotacji, doradztwo energetyczne, czy wysokość śladu węglowego. Sprawdź, czy dostawca przewiduje dodatkowe usługi.

Zastanawiasz się, jak obniżyć koszty prądu dla firm? Możesz zainwestować w energooszczędne technologie, takie jak panele fotowoltaiczne, wiatraki, efektywny system grzewczy, czy oświetlenie LED. Dzięki temu znacznie zmniejszysz zużycie prądu.

Warto też zwrócić uwagę na usługę DSR. Dostawcy prądu nagradzają finansowo firmy, które zgłosiły gotowość do redukcji poboru prądu. Należy zaznaczyć, że przedsiębiorstwa dostaną taką informację ze stosownym wyprzedzeniem. Jeśli zadeklarujemy możliwość tymczasowego ograniczenia zużycia energii o 1 MW, możemy zaoszczędzić nawet 200 tys. zł. rocznie. Program DSR jest skierowany do firm, które zużywają przynajmniej 2 GWh prądu rocznie lub posiadają minimum 300 kW mocy przyłączeniowej.

Jeśli chcesz obniżyć rachunki za prąd, skorzystaj z pomocy eksperta, który przeprowadzi audyt energetyczny przedsiębiorstwa. W ramach usługi sporządzi on inwentaryzację urządzeń i instalacji elektrycznych. Ekspert ocenia stan techniczny i właściwości cieplne budynku. Na podstawie zebranych danych specjalista podpowie Ci, jak zoptymalizować zużycie mediów.

Powiązane artykuły

Jak działa newsletter SMS? Komunikacja na wyciągnięcie ręki

Czy w świecie biznesu jest coś ważniejszego niż komunikacja? To właśnie ona jest kluczem...

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...

Jak zacząć sprzedawać ubezpieczenia?

Praca jako agent ubezpieczeniowy wymaga wiedzy i umiejętności zdobytych podczas specjalistycznych szkoleń. Jednocześnie uchyla...