Strona głównaEkonomiaKonsolidacja długów — kto może skorzystać i czy warto?

Konsolidacja długów — kto może skorzystać i czy warto?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Kim jest klient instytucjonalny i co go wyróżnia?

Klient instytucjonalny to podmiot gospodarczy, który na rynku finansowym odgrywa rolę kluczowego gracza ze...

Czym jest segmentacja klientów i jak ją poprawnie przeprowadzić?

Segmentacja klientów to kluczowa strategia, która pozwala firmom precyzyjnie kierować swoje działania marketingowe. Dzięki...

Konsolidacja długów to krok, na który co roku decyduje się spora rzesza Polaków. Jeśli ktoś spłaca więcej niż jedno zobowiązanie finansowe, warto, aby dowiedział się więcej na ten temat. Ba — nawet jeśli obecnie nie ma się żadnych długów, takie informacje mogą okazać się przydatne w przyszłości, więc również nie zaszkodzi się z nimi zapoznać. W takim razie, kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego i czy rzeczywiście jest on opłacalny?

Dla kogo dostępny jest kredyt konsolidacyjny?

Można powiedzieć, że konsolidacja długów jest stosunkowo uniwersalnym rozwiązaniem. W ramach kredytu konsolidacyjnego z reguły można połączyć ze sobą wiele różnych długów (co najmniej 2, ale może być ich więcej), czy to względem tego samego, czy różnych wierzycieli. W teorii każdy bank może ustalić odmienne zasady w tym zakresie, natomiast w praktyce zwykle lista akceptowanych typów zobowiązań jest podobna (i dość szeroka). 

Połączyć można na przykład kredyty gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe czy kredyty odnawialne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jeden pojawiający się niekiedy wyjątek: część banków nie pozwala na konsolidację wewnętrzną, czyli nie pozwoli na konsolidację zobowiązań udzielonych przez siebie. Jeśli zaś chodzi o kwestię zobowiązań pozabankowych (pożyczek ratalnych, chwilówek), to w tym zakresie stanowisko instytucji finansowych może być bardziej restrykcyjne. 

Łączenie tego typu długów wiąże się dla nich z większym ryzykiem, natomiast nie oznacza to, że jest niemożliwe. Wszystko zależy od okoliczności. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że konsolidacja zobowiązań pozabankowych będzie zwykle trudniejsza niż bankowych, i w jej przypadku szczególnie użyteczna będzie pomoc doświadczonego eksperta.

Czy konsolidacja długów jest opłacalna?

Posiadanie wielu różnych zobowiązań, często w różnych bankach i o odmiennym terminie wymagalności rat, generuje różne problemy. Łatwo można coś pominąć, o czymś zapomnieć, jest też możliwość, że w pewnym momencie suma rat będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Co prawda pierwszą i drugą kwestię można po części rozwiązać, zlecając przelewy cykliczne, ale nie zmienia to faktu, że sfragmentaryzowany dług może być uciążliwy.

Kredyt konsolidacyjny pozwala zamienić wiele długów w jeden, co ułatwia kontrolę nad zadłużeniem. Zaciągając go, można tak ustalić okres spłaty, aby dopasować wysokość raty (na którą duży wpływ ma właśnie okres kredytowania) do potrzeb i możliwości finansowych danego kredytobiorcy. Długi maksymalny okres spłaty oferowany przez wiele banków daje duże możliwości w tym zakresie. W efekcie rata kredytu konsolidacyjnego może być niższa niż suma rat zobowiązań, które zostały wyselekcjonowane do konsolidacji. Dzięki temu terminowa spłata będzie łatwa, co oddali widmo odsetek za opóźnienie, wizyt windykatorów i innych nieprzyjemnych konsekwencji zwłoki w regulowaniu zobowiązania. W budżecie pozostanie więcej miejsca na inne wydatki, czy też na odkładanie oszczędności, w zależności od decyzji danego kredytobiorcy.

Jako dodatkowy bonus, który dla wielu osób uczyni kredyt konsolidacyjny jeszcze bardziej atrakcyjnym, należy wymienić możliwość uzyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel (trafi ona bezpośrednio do kredytobiorcy). Nie trzeba z tej możliwości korzystać, ale nierzadko okazuje się ona użyteczna. W ten sposób możemy za jednym zamachem połączyć problematyczne zobowiązania w jedną całość, a także pozyskać środki na bieżące potrzeby (np. remont, zakup sprzętu elektronicznego).

Powiązane artykuły

Przemysł w Polsce – charakterystyka i rola drugiego sektora gospodarki narodowej

Gospodarkę narodową można podzielić na trzy sektory, pierwszy obejmujący leśnictwo, łowiectwo, rolnictwo i rybołówstwo,...

Rynek nieruchomości w Polsce – analiza bieżącej sytuacji

Mianem rynku nieruchomości określamy miejsce, na którym spotykają się podmioty reprezentujące popyt i podaż,...

Od kiedy obowiązuje bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce?

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce wciąż pozostaje w fazie dyskusji i analiz, bez oficjalnej...