Strona głównaBiznesZwrot podatku z Holandii - najważniejsze informacje

Zwrot podatku z Holandii – najważniejsze informacje

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Zakup mieszkania na firmę – wszystko, co trzeba wiedzieć?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak zainwestować pieniądze. Zakup nieruchomości na firmę pozwala bezpiecznie ulokować...

Brak absolutorium dla zarządu – co to oznacza?

W Kodeksie spółek handlowych nie znajdziemy definicji „absolutorium”. Można je potraktować jako wewnętrzne rozliczenie...

O zwrot podatku z Holandii może ubiegać się każdy, kto legalnie pracował na terenie tego kraju, a jego pracodawca odprowadzał składki do tamtejszego urzędu skarbowego, czyli Belastingdienst. Na czym to polega? Jakie dokumenty są wymagane? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii?

Jak wspomniano we wstępie zwrot podatku z Holandii mogą uzyskać osoby, które pracowały w tym kraju legalnie, a z ich wynagrodzenia były odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy. Uzyskanie zwrotu jest możliwe na podstawie złożenia rocznego rozliczenia dochodów, które zgodnie z przepisami obowiązuje:

  • osoby otrzymujące wezwanie z holenderskiego urzędu skarbowego;
  • osoby, w przypadku których zwrot podatku jest większy niż 15 euro lub dopłata wyższa niż 46 euro.

Rozliczenia należy dokonać na podstawie dokumentów otrzymanych od pracodawców po zakończeniu roku podatkowego. Co istotne nie ma określonego terminu, w którym należy go dokonać, jednak warto pamiętać, że szybsze złożenie dokumentów skutkuje szybszym otrzymaniem zwrotu podatku z Holandii. W tym miejscu należy podkreślić również to, że osoby pracujące w Holandii, które posiadają swoje centrum interesów życiowych w Polsce w pierwszej kolejności muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Należy w tym przypadku złożyć formularz PIT-36 wraz z załącznikiem PIT ZG. Dopiero wówczas możliwe jest dokonanie rozliczenia z Belastingdienst.

Zwrot podatku z Holandii – jakie dokumenty są wymagane?

Osoby chcące uzyskać zwrot podatku z Holandii muszą rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym. Podstawą jest w tym przypadku karta podatkowa Jaaropgaaf lub Jaaropgave, którą pracodawca zobowiązany jest przekazać pracownikowi po zakończeniu danego roku podatkowego. Poza tym rozliczenia można dokonać także na podstawie dokumentu Salaris. Istotne jest także to, by w przypadku zatrudnienia u różnych pracodawców rozliczenia dokonać na podstawie wszystkich kart podatkowych z danego roku. W innym przypadku będzie ono nieprawidłowe, a co za tym idzie wymagane będzie przeprowadzenie korekty.

Ile może wynieść zwrot podatku z Holandii?

Zwrot podatku z Holandii to dodatkowy zastrzyk gotówki dla osób, które legalnie pracują na terenie tego kraju. Ile może wynieść? Otóż, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wysokość zwrotu uzależniona jest od wielkości osiąganych dochodów w danym roku podatkowym oraz wysokości odprowadzanych zaliczek. Poza tym na ostateczną kwotę wpływa również możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg podatkowych, w związku z czym warto zapoznać się z przepisami w tym zakresie. Dobrym rozwiązaniem może być powierzenie rozliczenia wyspecjalizowanej firmie, która dzięki znajomości holenderskich przepisów będzie w stanie uzyskać maksymalną kwotę przysługującego zwrotu.

Podsumowując należy stwierdzić, że zwrot podatku z Holandii to coś czego nie warto bagatelizować. Wynika to zarówno z możliwości uzyskania dodatkowych pieniędzy, jak i wywiązania się z obowiązku podatkowego przez osoby pracujące w tym kraju.

Powiązane artykuły

Zakup mieszkania na firmę – wszystko, co trzeba wiedzieć?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak zainwestować pieniądze. Zakup nieruchomości na firmę pozwala bezpiecznie ulokować...

Brak absolutorium dla zarządu – co to oznacza?

W Kodeksie spółek handlowych nie znajdziemy definicji „absolutorium”. Można je potraktować jako wewnętrzne rozliczenie...

Wystawianie faktur bez firmy – czy to możliwe?

Zgodnie z prawem osoby fizyczne mają prawo do wykonywania czynności i otrzymywania za to...