Strona głównaInwestycje i NieruchomościCzym jest podatek katastralny? W jaki sposób go obliczyć?

Czym jest podatek katastralny? W jaki sposób go obliczyć?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Poznaj największe banki w Polsce, w których opłaca się trzymać pieniądze!

W dzisiejszym zmiennym środowisku finansowym wybór odpowiedniego banku staje się kluczowym elementem zarządzania finansami....

Czym jest hossa, a czym bessa na giełdzie?

Hossa i bessa to wyrażenia powtarzane jak mantra w kontekście giełdy. Oba zjawiska opisują...

Wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, czy będzie wprowadzony podatek katastralny. Obecnie resort finansów pracuje nad zmianami w opodatkowaniu garaży wielostanowiskowych w blokach. Oprócz tego powinny wejść w życie zmiany w podatku od budowli wykorzystywanych do prowadzenia działalności. Eksperci nie wykluczają wprowadzenia katastru w Polsce. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega wspomniany podatek!

Czym jest podatek katastralny?

Kataster to rejestr nieruchomości, zwany również księgą wieczystą. W spisie znajdziemy informacje na temat budynków, gruntów i wartości poszczególnych obiektów. Wysokość podatku katastralnego zależy od wartości nieruchomości, a nie dochodów właściciela. Należy on do tej samej grupy, co podatek od darowizny, środków transportowych, ziemi rolnej, czy luksusu. Obejmuje on domy, mieszkania, lokale usługowe, grunty i inne obiekty.

Sprawdź też: Inwestycje długoterminowe – klucz do osiągnięcia stabilnych dochodów

W jaki sposób oblicza się podatek katastralny?

Podatek katastralny w Unii Europejskiej wynosi 1-2%. Obliczając należną kwotę, uwzględnia się następujące czynniki:

  • wielkość nieruchomości,
  • rozkład pomieszczeń,
  • lokalizację,
  • stan prawny,
  • rodzaj zabudowy.

Podatek katastralny – wady i zalety

Jakie korzyści płyną z wprowadzenia ustawy o podatku katastralnym? Projekt przewiduje zwiększenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego. W ten sposób można też zmotywować władze do prowadzenia racjonalnej polityki przestrzennej. Wspomniany podatek najprawdopodobniej skłoni radę gminy do uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zwolennicy podkreślają, że takie rozwiązanie pozwoliłoby uregulować kwestie własnościowe. Podatek katastralny pomoże również ograniczyć szarą strefę na rynku nieruchomości. Zmniejsza on też ryzyko inwestycji spekulacyjnych.

Dodatkowo może on zachęcić do rozbiórki budynków, których nie da się zagospodarować. Dzięki temu obiekty nie będą szpeciły krajobrazu. Łatwy dostęp do informacji o zasobach terytorialnych i nieruchomość wesprze przedsiębiorców w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych.  

Należy jednak podkreślić, że wprowadzenie daniny nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim wdrożenie i prowadzenie nowego systemu wiąże się z wysokimi kosztami. Podatek katastralny przyczyni się do wzrostu utrzymania i wynajmu nieruchomości. Może on również pogłębić dysproporcje między gminami bogatymi i biednymi. Eksperci podkreślają, że opłata katastralna obniżały opłacalność inwestycji w nieruchomości.

Podatek katastralny w innych krajach Europy

W wielu krajach europejskich obowiązuje kataster, przy czym istnieją różne sposoby jego naliczania. Nierzadko obowiązuje też system ulg i zwolnień podatkowych. W Belgii i we Francji podatek nie jest obliczany na podstawie wartości nieruchomości, ale stanowi on procent prawdopodobnego dochodu, jaką może ona zapewnić właścicielowi. Wysokość stawki podatku jest ustalana przez jednostki samorządowe.

W Hiszpanii każdy właściciel nieruchomości musi uiścić opłatę w październiku. Na stawkę wpływa nie tylko wartość nieruchomości, lecz także jej lokalizacja. Na Łotwie podatek katastralny dla nieruchomości budowlanych i gruntowych wynosi tyle samo – 1,5% wartości obiektu. W przypadku budynków mieszkalnych ma on charakter progresywny. Stawka wynosi 0,2-0,6% wartości nieruchomości. Warto zauważyć, że nieużytki rolne również zostały objęte daniną (3%). Z kolei na Litwie wspomniany podatek wynosi 0,3-1% dla nieruchomości budowlanych, natomiast dla gruntowych – 1,5% wartości nieruchomości.

Z nieco innym rozwiązaniem możemy spotkać się w Irlandii. Właściciel sam określa wartość nieruchomości, co znacznie upraszcza system podatkowy. Dodatkowo generuje on niższe koszty. Stawka podatku wynosi 0,18% dla budynków do miliona euro, a 0,25% dla nieruchomości droższych. Sprawdź, gdzie jest jeszcze podatek katastralny!

Podatek katastralny w Niemczech

Do płacenia daniny są zobowiązani wszyscy właścicieli nieruchomości, przy czym najbardziej dotyka te osoby, które na nich nie zarabiają. Niezagospodarowane obiekty generują wysokie koszty. Przy obliczaniu wysokości podatku uwzględnia się rodzaj nieruchomości i land, w którym się znajduje. 

Ile wynosi podatek katastralny w Niemczech? Średnia stawka wynosi 1,9% wartości obiektu. Istnieje jednak rozbudowany system zwolnień i ulg podatkowych dla instytucji społecznych, religijnych i publicznych. Właściciele mogą przerzucić obowiązek zapłaty podatku na wynajmujących. Reforma podatkowa jest przewidziana na 2025 r. Zakłada ona obliczanie wysokości daniny na podstawie wartości rynkowej nieruchomości. 

Podatek katastralny w Czechach

Danina dotyczy budynków i gruntów, a jej wysokość jest od rodzaju, przeznaczenia i położenia nieruchomości.

Podatek katastralny w Anglii

W Wielkiej Brytanii obowiązuje 8 grup podatkowych, a opłata wynosi 0,5-1% wartości nieruchomości. Stawka jest ustalana przez samorządy terytorialne. Ulgi podatkowe są nakładane na nieruchomości zamieszkane przez jedną osobę, studentów i osoby niepełnosprawne. 

Czy będzie wprowadzony podatek katastralny w Polsce?

Obecnie danina zależy od wielkości nieruchomości, a nie od jej wartości. To oznacza, że w Polsce obowiązuje podatek kwotowy. Właściciel 160-metrowego domu w Rzeszowie wartego 800 tys. zł płaci tyle samo, co właściciel domu tej samej wielkości we Wrocławiu, którego wartość wynosi 1,5 mln zł. Po wprowadzeniu nowego podatku katastralnego w wysokości 1% pierwsza osoba musiałaby uiścić opłatę w wysokości 8000 zł, natomiast druga – 15 tys. zł.  Zazwyczaj opłaca się go jednorazowo za cały rok, ale w razie potrzeby można go rozłożyć na raty kwartalne. 

Specjaliści przewidują, że podatek katastralny zostałby nałożony od drugiej nieruchomości, w związku z tym uderzyłby w najbogatszych Polaków. Niektórzy eksperci zakładają, że mógłby być wprowadzony od 3 do 4 mieszkań, dlatego 1-2 lokale stanowiłyby „zabezpieczenie na przyszłość”. Podatek katastralny to sposób regulacji rynku dla dobra wszystkich uczestników. Zamożni mogliby zainwestować w inne branże, a sprzedaż „nadliczbowych mieszkań i domów” zwiększyłaby w ten sposób podaż nieruchomości.

Powiązane artykuły

5 powodów, dla których warto skonsultować się z doradcą kredytowym przy zakupie nieruchomości we Wrocławiu

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych inwestycji życiowych, a proces zdobycia najlepszego kredytu hipotecznego...

Wady i zalety inwestowania w spółki dywidendowe

Dywidenda jest jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy decydują się na zakup akcji....

Jakie zalety ma kantor kryptowalut online?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupować i sprzedawać kryptowaluty, to spieszymy z odpowiedzią. Choć mogłoby...