Strona głównaBiznesUbezpieczenie firmy – wskazówki dla przedsiębiorców

Ubezpieczenie firmy – wskazówki dla przedsiębiorców

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Zarządzanie czasem i kosztami: Jak automatyzacja procesów biznesowych optymalizuje budżet firmy

Zarządzanie czasem i kosztami jest kluczowym elementem strategii każdej firmy dążącej do osiągnięcia sukcesu...

Remarketing vs. Retargeting: Jakie są różnice pod względem e-commerce?

W dzisiejszym cyfrowym świecie e-commerce, zarówno remarketing, jak i retargeting są niezbędne dla przedsiębiorstw...

Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę, że własna działalność to nie tylko wysokie dochody, lecz także ryzyko poniesienia straty. Nierzadko wynika ona z sytuacji losowych, ale może być też spowodowana nieumyślnym wyrządzeniem szkody lub błędami popełnionymi w pracy. Aby uniknąć problemów finansowych, warto zainteresować się ubezpieczeniem dla firmy!

Ubezpieczenie firmy – co obejmuje?

Co obejmuje ubezpieczenie firmy jednoosobowej i czy warto je mieć? W wielu branżach OC zawodowe nie jest wymagane, co nie znaczy, że nie powinniśmy się nim zainteresować. Przyda się nam ono wtedy, gdy będziemy musieli wypłacić komuś świadczenie lub odszkodowanie. Dzięki temu nie narobimy sobie długów, które mogłyby nas skłonić do zawieszenia lub zamknięcia działalności.

Niezależnie od tego, czy rozliczasz się na ryczałcie, karty podatkowej, czy księgi przychodów i rozchodów, możesz kupić ubezpieczenie firmy. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo swojego przedsiębiorstwa. 

Ubezpieczenie OC firmy dotyczy odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy za szkody osobowe lub rzeczowe wyrządzone osobom trzecim podczas wykonywania pracy. Do podstawowego pakietu zaliczamy:

  • odpowiedzialność cywilną kontraktową – ponosimy ją wówczas, gdy wyrządziliśmy szkodę w wyniku nienależytego zrealizowania usługi lub w ogóle jej niewykonania. Może to dotyczyć sytuacji, w której mieliśmy ułożyć płytki, ale współpracująca z nami firma nie dostarczyła materiału. W konsekwencji nie zrealizowaliśmy zlecenia.
  • odpowiedzialność cywilną deliktową – szkoda powstała w wyniku zaniechania działania, czynu niedozwolonego. Aby łatwiej to zrozumieć, warto posłużyć się przykładem. Podczas wymiany okno spadło wprost na samochód zaparkowany obok budynku. Chociaż nie zrobiliśmy tego specjalnie, musimy naprawić wyrządzoną szkodę. Odpowiedzialność deliktową ponosimy również wtedy, gdy zapomnieliśmy zakręcić kran, co spowodowało zalanie sąsiedniego lokalu.

Czy ubezpieczenie firmy jest obowiązkowe?

Z reguły ubezpieczenie OC dla firm jest dobrowolne, ale w niektórych przypadkach jest ono obowiązkowe. Dotyczy to przedstawicieli następujących zawodów:

  • adwokaci notariusze, komornicy sądowi, syndycy i radcowie prawni,
  • doradcy podatkowi, księgowi, rewidenci,
  • agenci ubezpieczeniowi,
  • organizatorzy imprez masowych,
  • brokerzy finansowi,
  • lekarze, dentyści, pielęgniarki, położne i fizjoterapeuci,
  • architekci, zarządcy nieruchomości, inżynierowie budownictwa,
  • pośrednicy w obrocie nieruchomości,
  • organizatorzy wycieczek,
  • podmioty świadczące usługi ochroniarskie i detektywistyczne.

Lista nie jest zamknięta, dlatego przedsiębiorca powinien regularnie sprawdzać, czy pojawiły się na niej nowe zawody.

Kiedy przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania OC?

Ubezpieczenie samochodu firmy jest obowiązkowe, oprócz tego warto rozważyć dokupienie dobrowolnej polisy komunikacyjnej. Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest regulowany prawnie, dlatego wystarczy zwrócić uwagę na cenę. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku AC (autocasco). Porównując oferty, nie kieruj się wyłącznie ceną. Pamiętaj, żeby dobrać zakres ubezpieczenia do wielkości i rodzaju floty. Możesz też dokupić NNW dla kierowcy i pasażerów. Zwróć uwagę na dodatkowe rozwiązania, takie jak assistance, ubezpieczenie szyb, czy ubezpieczenie turystyczne przy częstych podróżach służbowych.

Ubezpieczenie firmy – dlaczego warto?

W niektórych przypadkach należy ubezpieczyć pracowników, podczas gdy w innych wpływa to pozytywnie na wizerunek pracodawcy. Przedsiębiorca może wybrać ubezpieczenie grupowe lub wykupić indywidualne polisy. Pierwsze rozwiązanie ma szeroki zakres, ale nie można go dopasować do potrzeb konkretnych pracowników. Polisa grupowa nie przewiduje okresu karencji (czasu, w którym nie obowiązuje). Na uwagę zasługuje też niska składka i formalności ograniczone do minimum. Pracownik może do niej dołączyć za darmo lub za niewielką opłatą. Z kolei polisę indywidualną dopasowuje się do potrzeb konkretnego zatrudnionego. Istnieje też możliwość negocjowania umowy.

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ubezpieczenie firmy od utraty zysku. W ten sposób mogą się zabezpieczyć przed stratami finansowymi, a nawet ogłoszeniem bankructwa spowodowane przestojem produkcji. Wspomniane rozwiązanie pozwala szybko zlikwidować szkody, nie tracąc zaufania klientów. 

Gdzie ubezpieczyć firmę?

Możesz wybrać się do agencji ubezpieczeniowej. Jeśli jednak chcesz szybko porównać oferty, skorzystaj z porównywarki internetowej. 

Zastanawiasz się, jak obniżyć składkę? Rozważ wybór jednego ubezpieczyciela, który zadba o kompleksową ochronę firmy. Oprócz tego powinieneś szkolić pracowników, co zmniejsza ryzyko strat. 

Doświadczony agent ubezpieczeniowy dopasuje zakres polisy do potrzeb Twojej firmy. Specjalista pomoże Ci ustalić sumę ubezpieczenia, co pozwoli uniknąć sytuacji, w której ubezpieczyciel pokryje tylko część szkody. Dotyczy to przede wszystkim budynków, samochodów, maszyn i wyposażenia. Niedoubezpieczenie może nas sporo kosztować, dlatego warto ustalić sumę polisy z ekspertem. Dzięki temu zapewnisz sobie ochronę, nie przepłacając za składkę.

Przeczytaj także: Ryzyko ubezpieczeniowe – co to takiego? 

Ile kosztuje ubezpieczenie firmy?

Cena ubezpieczenia dla firmy zależy od:

  • formy prowadzonej działalności gospodarczej,
  • branża,
  • charakter działalności – krajowy, czy globalny,
  • wielkości przedsiębiorstwa,
  • zakresu polisy,
  • wartości firmy,
  • ryzyka związanego z danym zawodem,
  • historii szkód.

Aby poznać wstępną wycenę, możesz jednak skorzystać z ubezpieczenia firmy – kalkulator. Zastanawiasz się, z czego wynikają różnice w wysokości składek? Z droższą polisą powinny się liczyć firmy budowlane i przedsiębiorstwa korzystające ze specjalistycznego sprzętu.

Czy ubezpieczenie samochodowe firmy można wrzucić w koszty prowadzenia działalności? W przypadku polisy OC wpisujemy je w całości, a przy AC – proporcjonalnie do wartości pojazdu. Należy zaznaczyć, że maksymalna kwota wynosi 20 tys. euro. Nadwyżki nie można wrzucić w koszty.

Jak ubezpieczyć firmę – krok po kroku

Zanim wykupisz ubezpieczenie OC firmy, powinieneś rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim zastanów się, co i na jaką kwotę chcesz ubezpieczyć. Pomyśl, jakiej ochrony oczekujesz i na jaką składkę możesz sobie pozwolić. Ubezpieczenie mienia firmy przyda się zarówno w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczych, jak i dużych spółek. Dzięki niemu awaria nie będzie potężnym ciosem dla przedsiębiorstwa. 

Ubezpieczenie firmy pomaga jej utrzymać stabilność finansową, pozwala bowiem zminimalizować straty powstałe na skutek zdarzeń losowych. Możemy do nich zaliczyć kradzież, włamanie, a także zniszczenia spowodowane ulewnymi opadami deszczu, uderzeniem pioruna, lawiną, trzęsieniem ziemi, czy pożarem. Warto również rozważyć ubezpieczenie majątku firmy. Taką ochroną można objąć budynki, lokale firmowe, wyposażenie, maszyny, sprzęt elektroniczny, oprogramowanie, gotówkę, czy środki obrotowe.

Różnorodność ofert sprawia, że wielu przedsiębiorców ma problem z wyborem odpowiedniej polisy. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doradcy ubezpieczeniowego. 

Niezbędne dokumenty

Aby otrzymać ofertę, wypełnij formularz kontaktowy. Zazwyczaj trzeba w nim podać następujące dane:

  • nazwa i adres firmy,
  • numer NIP i REGON,
  • rodzaj prowadzonej działalności,
  • okres ubezpieczenia i proponowana suma gwarancyjna,
  • obrót za poprzedni rok i prognozowany przychód w kolejnym roku,
  • liczbę i wielkość szkód w ciągu 5 lat.

Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie dla firmy, otrzymasz umowę, ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) i dane do przelewu.

Powiązane artykuły

Jak działa newsletter SMS? Komunikacja na wyciągnięcie ręki

Czy w świecie biznesu jest coś ważniejszego niż komunikacja? To właśnie ona jest kluczem...

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...

Jak zacząć sprzedawać ubezpieczenia?

Praca jako agent ubezpieczeniowy wymaga wiedzy i umiejętności zdobytych podczas specjalistycznych szkoleń. Jednocześnie uchyla...