Strona głównaBiznesZawieszenie działalności gospodarczej – w jakich sytuacjach warto to rozważyć?

Zawieszenie działalności gospodarczej – w jakich sytuacjach warto to rozważyć?

Opublikowano

Najnowsze artykuły

Kiedy zostanie wprowadzone w Polsce euro?

Wprowadzenie euro w Polsce wzbudza wiele kontrowersji. Zwolennicy podkreślają, że takie rozwiązanie pozwala obniżyć...

Zarządzanie czasem i kosztami: Jak automatyzacja procesów biznesowych optymalizuje budżet firmy

Zarządzanie czasem i kosztami jest kluczowym elementem strategii każdej firmy dążącej do osiągnięcia sukcesu...

Gdy prowadzenie własnego biznesu nie idzie Ci najlepiej, nie musisz od razu zamykać firmy. Alternatywą jest zawieszenie działalności gospodarczej na pewien okres czasu. Jest to możliwe na podstawie wniosku, który można złożyć m.in. osobiście, online lub listem poleconym. Kiedy faktycznie warto rozważyć to rozwiązanie? Co warto wiedzieć o zawieszeniu firmy? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Co oznacza zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej to przerwa w prowadzeniu biznesu. Może ona trwać bezterminowo lub być zaplanowana na krótszy czas, ale nie krótszy niż 30 dni. Na taką przerwę może zdecydować się w dowolnym momencie każdy biznesmen mający firmę wpisaną do CEIDG. Jest to ciekawa alternatywa dla całkowitego zamknięcia biznesu

Kto może zdecydować się na zawieszenie firmy?

Czy można zawiesić działalność gospodarczą? Zawieszenie działalności gospodarczej to opcja dostępna dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. Chodzi tutaj o osoby, z którymi została zawarta umowa o pracę. Jeśli chcesz zdecydować się na taki krok, a zatrudniasz osoby na podstawie umów cywilnoprawnych, jak najbardziej możesz to zrobić. Co więcej, jest to możliwe nawet jeśli zatrudniasz pracowników, ale obecnie są oni na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim czy urlopie wychowawczym.

Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą?

W obecnych czasach prowadzenie działalności gospodarczej nie jest takie łatwe. Coraz więcej właścicieli firm decyduje się na zawieszenie działalności gospodarczej, a powodem bywa m.in. inflacja, czy spowolnienie gospodarcze. Przedsiębiorcy rozważają zawieszenie działalności gospodarczej również z innych powodów. Jeśli dochody biznesu nie są zadowalające, chcesz przejść na etat, poważnie zachorowałeś, masz zbyt małą liczbę zleceń, przeprowadzasz się za granicę lub z innego powodu nie możesz poświęcić wystarczająco dużo czasu na prowadzenie firmy, zastanów się właśnie nad takim rozwiązaniem. 

Na ile można zawiesić działalność gospodarczą?

Na jak długo można zawiesić działalność gospodarczą? W przypadku działalności zarejestrowanej w CEIDG istnieje możliwość jej wielokrotnego zawieszenia na dowolnie długi czas – może być określony lub nieokreślony, choć nie może być krótszy niż 30 dni. Natomiast na ile można zawiesić działalność gospodarczą jeśli chodzi o spółkę zarejestrowaną w KRS? Istnieje możliwość jej czterokrotnego zawieszenia, łącznie na 24 miesiące. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, w której zawieszenie działalności wynikało z opieki nad dzieckiem. Wtedy można przedłużyć zawieszenie do 36 miesięcy, jeśli w danym roku dziecko ukończyło mniej niż 6 lat.

Zawieszenie działalności gospodarczej z datą wsteczną – czy to możliwe?

Tak, jest taka możliwość. Przedsiębiorcy podlegający wpisowi do CEIDG mogą zdecydować się na zawieszenie działalności gospodarczej z datą wsteczną, co wynika z tego, że datą rozpoczęcia tego okresu zawieszenia jest dzień, który przedsiębiorca wskaże we wniosku CEIDG. Na przykład: jeśli przedsiębiorca przestanie prowadzić działalność 5 lipca, może zdecydować się na złożenie wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej z datą wsteczną po tym terminie, ustalając początek zawieszenia na dzień 5 lipca. 

Gdzie zawiesić działalność gospodarczą?

Gdzie zawiesić działalność gospodarczą? Jeśli jesteś zdecydowany na ten krok, powinieneś poinformować o tym CEIDG, składając odpowiedni wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej. Wówczas wypełniony formularz zostanie automatycznie przekazany do ZUS lub KRUS, właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). 

Jak zawiesić działalność gospodarczą krok po kroku?

Jak zawiesić działalność gospodarczą? Jak już zostałeś poinformowany, w celu zawieszenia działalności gospodarczej, musisz wypełnić wniosek CEIDG-1. Jest on dostępny na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/03155. Jeśli chcesz, możesz go również odebrać w urzędzie. Jest to dokument składający się z podstawowych informacji o Tobie i Twojej firmie. Właściwie spotkałeś się z nim już na etapie otwierania działalności gospodarczej, tylko tym razem masz inny cel złożenia wniosku, czyli zawieszenie działalności gospodarczej, co musisz zaznaczyć w rubryce 1.03. Wypełniony wniosek trzeba następnie złożyć, co możesz zrobić:

  • Osobiście – w tym celu udaj się do urzędu miasta, gminy, dzielnicowego. Przekaż urzędnikowi dokument i to wszystko. Najprawdopodobniej jeszcze tego samego dnia dane zostaną wprowadzone do CEIDG.
  • Listem poleconym – wówczas dokument powinien być opatrzony własnoręcznym podpisem, którego zgodność potwierdził notariusz.
  • Przez pełnomocnika – wymaga to uiszczenia dodatkowej opłaty za pełnomocnictwo.
  • Przez Internet – jeśli chcesz wiedzieć, jak zawiesić działalność gospodarczą przez internet, wiedz, że konieczny jest profil zaufany lub e-dowód. Jeśli go masz, wystarczy, że zalogujesz się za jego pomocą na stronie biznes.gov.pl, a następnie dokonasz zmian, klikając opcję „Zmień dane w CEIDG”. Zawieszenie działalności gospodarczej online jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem.

Gdy już złożysz wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej, nie zostaje Ci nic innego jak poczekać na jego rozpatrzenie. W sytuacji gdyby pojawiły się jakieś błędy, zostaniesz o nich poinformowany przez system bądź skontaktuje się z Tobą urząd i wezwie do skorygowania nieścisłości. Pamiętaj, że masz na to wówczas 7 dni roboczych od chwili otrzymania wezwania. Najczęściej jednak jest wszystko w porządku i większość działalności jest zawieszana w ciągu 24h. 

Jak wypełnić wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo wypełnić wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej? Nie jest to wcale skomplikowane. Pokażemy, jak powinieneś uzupełnić najważniejsze pola!

  1. W polu 01. wybierz odpowiednie okienko, czyli „3 – wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej”.
  2. Uzupełnij dane w polu 03. i zaznacz okienko „tak, składam oświadczenie”.
  3. W kolejnym polu (04.) podaj adres zamieszkania.
  4. W polu 06. wpisz nazwę firmy, a następnie w polu 07. jej skróconą wersję, a tuż obok podaj datę rozpoczęcia działalności.
  5. W polu 10. umieść adres siedziby działalności.
  6. W polu 12. uzupełnij dane o ubezpieczycielu.
  7. Obowiązuje Cię również pole 13, jeśli korzystasz z KRUS-u i chcesz dalej korzystać ze świadczeń.

Jak przedłużyć zawieszenie działalności gospodarczej?

Nierzadko zdarza się tak, że przedsiębiorca podejmuje decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej i od razu we wniosku wskazuje planowaną datę odwieszenia. W tym czasie może zdarzyć się naprawdę wiele, a właściciel firmy może dojść wniosku, że jednak chciałby przedłużyć okres zawieszenia. Co w takiej sytuacji? Jak przedłużyć zawieszenie działalności gospodarczej? Okazuje się, że nie ma konieczności ponownego składania formularza CEIDG-1. Wynika to z tego, że nawet jeśli przedsiębiorca wskazał datę odwieszenia działalności, nie stanie się to automatycznie. Wymaga to bowiem złożenia kolejnego wniosku o odwieszenie. Jeśli więc nic takiego się nie wydarzy, zawieszenie zostanie przedłużone automatycznie. Gdy natomiast przedsiębiorca będzie chciał wrócić do prowadzenia biznesu, powinien złożyć wniosek CEIDG-1.

Skutki zawieszenia działalności gospodarczej

Mogłoby się wydawać, że zawieszenie działalności gospodarczej pozbawione jest wad, ale tak niestety nie jest. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Zawieszenie wiąże się również z utratą ubezpieczenia zdrowotnego, chorobowego i wypadkowego. Aby nie martwić się jego brakiem, warto rozważyć podłączenie się do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny lub dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy powinni pamiętać również, że czas trwania zawieszenia nie wlicza się do lat pracy, co może oznaczać niższe świadczenie emerytalne. 

Ile trzeba zapłacić za zawieszenie działalności gospodarczej?

Jeśli zdecydujesz się tego dokonać samodzielnie, nic nie zapłacisz za zawieszenie działalności gospodarczej. Nie poniesiesz żadnych kosztów także w sytuacji, gdy w Twoim imieniu zrobią to Twoi pełnomocnicy, ale tylko jeśli są Twoimi wstępnymi, zstępnymi lub zostali zgłoszeni do CEIDG. Jeśli jest inaczej, będziesz musiał zapłacić za zgłoszenie zawieszenia działalności przez pełnomocnika kwotę 17 złotych. 

Zawieszenie działalności gospodarczej a ZUS

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jak wyglądają kwestie związane z zawieszeniem działalności a wyrejestrowaniem z ZUS. Otóż wraz z podjęciem decyzji i złożeniem wniosku o zawieszenie działalności przedsiębiorca zostaje wyrejestrowany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma również konieczności, aby informował on o tym fakcie ZUS, ponieważ zrobi to urząd gminy. Płatnik nie podlega ubezpieczeniu ZUS od chwili zawieszenia firmy, aż do momentu gdy nastąpi wznowienie działalności gospodarczej po zawieszeniu. Nie jest także zobowiązany do składania dokumentów rozliczeniowych, chyba że wciąż zatrudnia zleceniobiorców. 

Zawieszenie działalności gospodarczej a rozliczenia roczne

Przedsiębiorcom często błędnie wydaje się, że gdy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, są automatycznie zwolnieni z obowiązku złożenia zeznania rocznego. Otóż nie – nawet jeśli okres zawieszenia trwa cały rok lub nie osiągnąłeś żadnego dochodu, musisz złożyć zeznanie roczne, w którym znajdą się wszystkie uzyskane w roku podatkowym przychody i poniesione koszty. 

Nie można jednoznacznie stwierdzić, do kiedy należy złożyć takie zeznanie, ponieważ jest to zależne od sposobu opodatkowania. W przypadku rozliczenia według skali należy złożyć PIT-36, rozliczenia według stawki liniowej – PIT-36L: oba PIT-y należy złożyć do 30 kwietnia, natomiast jeśli chodzi o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, obowiązuje PIT-28, który trzeba złożyć do końca lutego. 

Zawieszenie działalności gospodarczej – w jakich sytuacjach warto to rozważyć: podsumowanie

Po zapoznaniu się z naszym artykułem wiesz już, że zawieszenie działalności gospodarczej może być dobrym pomysłem w wielu przypadkach takich jak np. poważna choroba czy zbyt małe dochody biznesu. Możesz to zrobić szybko i bezproblemowo – praktycznie bez wychodzenia z domu. Pamiętaj jednak, że mimo podjęcia takiej decyzji czekają na Ciebie pewne obowiązki, chociażby takie jak obowiązek złożenia zeznania rocznego. W momencie gdy Twoja sytuacja się ustabilizuje i stwierdzisz, że chcesz wrócić do prowadzenia firmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak się właśnie stało, choć pamiętaj, że minimalny okres zawieszenia firmy to 30 dni.

Powiązane artykuły

Jak działa newsletter SMS? Komunikacja na wyciągnięcie ręki

Czy w świecie biznesu jest coś ważniejszego niż komunikacja? To właśnie ona jest kluczem...

IKZE – dodatkowe środki na emeryturze i ulgi podatkowe

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) jest ciekawym produktem emerytalnym dla osób, które planują długoterminowe...

Jak zacząć sprzedawać ubezpieczenia?

Praca jako agent ubezpieczeniowy wymaga wiedzy i umiejętności zdobytych podczas specjalistycznych szkoleń. Jednocześnie uchyla...